Gaz łupkowy na Pomorzu: Lane Energy wycofuje się z odwiertu?

Edyta Litwiniuk
Tomasz Bołt/Archiwum
Firma Lane Energy, która poszukiwała gazu w Łebieniu w gm. Nowa Wieś Lęborska, porządkuje teren wiertni. Czy prace porządkowe oznaczają, że Lane Energy Poland wycofuje się z prób wydobycia gazu łupkowego?

Przedstawiciele firmy twierdzą, że nie zakończyli jeszcze prac na terenie koncesji, która obejmuje Łebień, ale też - że nie zdecydowano jeszcze o przyszłości tego odwiertu.

Nasz Internauta, mieszkaniec Rekowa, w pobliżu którego znajduje się wiertnia nazywana przez Lane Energy Łebień, zauważył, że teren odwiertu jest porządkowany.

- Zniknęły ogromne baseny z wodą wykorzystywaną do odwiertów, które tam się znajdowały. Cały teren też opustoszał. Zamiast wiertni został tylko wystający kawałek rury z zaworami - mówił nam. mieszkaniec Rekowa.

- Firma Lane Energy Poland potwierdza rozpoczęcie procesu usuwania zbiorników wodnych z terenu odwiertu w Łebieniu oraz przywracania fragmentu tego obszaru do pierwotnego stanu - wyjaśnia Piotr Talarek, doradca Lane Energy Poland. - Prace te zakończą się na wiosnę 2014 roku. Woda, znajdująca się uprzednio w zbiornikach, została przetransportowana do zakładów przetwarzania, posiadających odpowiednie pozwolenia. Na dziś firma Lane Energy Poland nie zdecydowała jeszcze o przyszłości odwiertów w Łebieniu, jednak możemy potwierdzić, że nie zakończyła prac poszukiwawczych gazu łupkowego na obszarach koncesyjnych, które obejmują gminę Nowa Wieś Lęborska, gdzie położony jest odwiert Łebień - kończy Piotr Talarek i dodaje, że firma nadal prowadzi prace poszukiwawcze na terenie swoich koncesji.

- Firma się nie wycofuje, tylko wykonała już wszystkie prace i pomiary, a teraz czeka na wyniki - dodaje Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. - Ten zbiornik z wodą był już do dalszych prac niepotrzebny, dlatego go zlikwidowano. W Łebieniu zrobiono odwiert pionowy i poziomy, okazało się, że gaz wydobywa się samoczynnie. To na tę chwilę wszystko, co można było zrobić - dodaje Wittke.
e.litwiniuk@prasa.gda.pl

Całą treść artykułu można przeczytać w czwartkowym (23.01.2014) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na stronie prasa24.pl.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie