MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe otwarte od 4.05.2020. Zasady obowiązujące w centrach handlowych. Jak będziemy w nich kupować i jak się po nich poruszać?

Jacek Klein
Jacek Klein
Galerie handlowe otwarte od 4.05.2020
Galerie handlowe otwarte od 4.05.2020 Przemyslaw Swiderski
Galerie handlowe otwarte zostaną od 4.05.2020 roku. Do tej pory czynne w nich były tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki. Od poniedziałku otwarte będą mogły być wszystkie sklepy. Będą obowiązywać jednak obostrzenia na terenie galerii. Nic np. nie zjemy, nieczynne będą place zabaw, kina, siłownie, liczba miejsc parkingowych będzie ograniczona.

Galerie i centra handlowe otwarte od 4.05.2020. Zniesienie obostrzeń i kolejny etap odmrażania gospodarki

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – podkreślił premier.

Obostrzenia w galeriach handlowych od 4.05.2020

Dyscyplina będzie obowiązywać w centrach handlowych. 4 maja otworzą szeroko swoje przymknięte do tej pory podwoje. Obostrzenia w poruszaniu się i robieniu zakupów mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników oraz klientów. Na terenie galerii będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 m kw powierzchni sklepowej. Zatem jeśli cała galeria ma 15 tys. m kw powirzchni handlowej, jednocześnie będzie mogło w niej przebywać 1000 klientów. Nieczynne będą place zabaw, siłownie, kina, w strefach gastronomicznych będzie można kupić wyłącznie jedzenie na wynos.

- Jesteśmy przygotowani do otwarcia - przyznaje Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Już wcześniej zapewnialiśmy wszelkie środki bezpieczeństwa: środki dezynfekujące do rąk, które umieszczone zostały w miejscach ogólnodostępnych, takich jak toalety, korytarze do toalety i gastronomia. Uzupełniamy oznakowania informujące. Szczególną uwagę zwracamy również na odkażanie publicznych punktów kontaktowych, takich jak przyciski wind, bariery i inne. Dodatkowe środki ostrożności obejmują odprawy podwykonawców, takich jak firmy sprzątające, obsługa techniczna i ochrona, aby upewnić się, że postępują zgodnie z wytycznymi WHO.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zakupów w centrach handlowych od 4.05.2020

Przestrzeń komunikacyjna i usługi

 • Odległość przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, z wyłączeniem rodzin (komunikacja do klientów, naklejki taśmowe, przy kasach, na podłodze, co 2 metry).
 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę przebywającą w galerii, zgodnie z obowiązującym prawem.
 • Zapewnienie możliwości zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej komunikacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.
 • Uruchomiona ma być jak największa liczba wejść oraz zlikwidowane bariery, umożliwiające bezkontaktowe przechodzenie przez portale, w miarę możliwości również w toaletach, lub uruchomiona bezkolizyjna organizacja wejścia i wyjścia do obiektu na zasadzie jedno wejście – jedno wyjście, by móc liczyć klientów.
 • Otwarte będą mogły być wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin); stref gier; Kin; wysp handlowych, stref gastronomicznych.
 • Obowiązek noszenia przez klientów w sklepach rękawiczek jednorazowych (lub rękawiczek foliowych) zapewnionych przez operatora danego sklepu.
 • Komunikaty przez system dźwiękowy, systemy audiowizualne i inne systemu komunikacji z klientem na terenie galerii handlowej dot. zachowania odległości między kolejnymi osobami, unikania skupisk ludzi, noszenia osłon ust i nosa oraz przestrzegania zasad higieny.
 • Nie będzie roznoszenia ulotek, wydarzeń promocyjnych i innych akcji na terenie obiektów handlowych, które mogą sprzyjać tworzeniu się skupisk ludzi.
 • Wyłączenie z działalności stref relaksu oraz stref odpoczynku (włączając w to ławki).
 • Maksymalna liczba osób mogących przebywać w windzie podzielona przez 3(z wyłączeniem rodzin).
 • Zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków i produktów w przestrzeni komunikacyjnej
 • Wyłączenie z użytku, lub dokładne czyszczenie, po każdym kliencie, środkami chemicznymi, przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego.

Strefa gastronomiczna

 • Wydzielona widoczną, fizyczną barierą.
 • Ograniczenie liczby klientów w strefie gastronomicznej jak w całym centrum - na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 m kw.
 • 2-metrowa odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (naklejki na podłodze lub stojące znaki).
 • W strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii, na ulicy.

Infrastruktura współtowarzysząca

 • Parkowanie dozwolone na co drugim miejscu a w przypadku braku takiej możliwości konieczność zachowanie dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów.
 • Wyłączenie z użytku wszelkiego rodzaju fontann, placów zabaw i kącików zabaw .
 • Wyłączenie z użytku szatni, przechowalni ubrań, przedmiotów.
 • Dokładne czyszczenie środkami chemicznymi toalet przynajmniej 4 razy dziennie oraz rekomendacja dla klientów o konieczności ograniczenia liczby osób przebywających w toaletach; rekomenduje się, aby liczba ta jednorazowo była o połowę mniejsza od liczby ubikacji.
 • Codzienna, regularna, przynajmniej 2-krotna w ciągu dnia dezynfekcja drzwi, schodów ruchomych oraz innych elementów infrastruktury wspólnej.
 • Regularna, nie rzadziej niż co godzinę, dezynfekcja powierzchni dotykowych infrastruktury wspólnej: klamek, poręczy, blatów.
 • Wywieszenie w toalecie instrukcji dotyczącej: mycia rąk, dezynfekcji rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki.

O tym jakie sklepy będą otwarte w galeriach od poniedziałku 4 maja 2020 roku zdecydują najemcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki