Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja Lotosu i PKN Orlen. Będą zmiany we władzach Orlenu po przejęciu nadzoru przez premiera?

Mateusz Tkarski
Orlen (na zdjęciu) w przyszłym roku ma połączyć się z Lotosem
Orlen (na zdjęciu) w przyszłym roku ma połączyć się z Lotosem mat. prasowe Orlen
Z początkiem czerwca premier Mateusz Morawiecki przejął kontrolę właścicielska nad PKN Orlen i Grupą Lotos. Jest pierwszy efekt tych zmian. Wniosek o wyższe odprawy za zakaz konkurencji.

Od 1 czerwca nadzór jest w gestii premiera Mateusza Morawieckiego. Nieoficjalnie komentarze wskazują, że powodem decyzji są odmienne zdania premiera i ministra energii co do koncepcji połączenia obu firm oraz zaangażowania Orlenu w program jądrowy. Pojawiły się także spekulacje, że to wstęp do zmian na kierowniczych stanowiskach w obu firmach.

Czytaj także:

Płocki koncern poinformował, że otrzymał od Skarbu Państwa wniosek o zmiany w porządku obrad na najbliższym walnym zgromadzeniu koncernu zaplanowanym na 26 czerwca. Główny akcjonariusz reprezentowany teraz przez premiera chce rozszerzyć porządek o uchwałę zwiększającą wysokość odpraw dla członków zarządu w przypadku ich odwołania. Propozycja mówi, że Rada Nadzorcza może z członkiem zarządu zawrzeć umowę o zakazie konkurencji, wówczas odszkodowanie wyniosłoby 100 proc. uposażenia. Obecnie jest to połowa wynagrodzenia. Co więcej, aby odszkodowanie otrzymać w zarządzie wystarczyłoby zasiadać przez 3 miesiące, obecnie wymagane jest sześć miesięcy.

Na 28 czerwca zwołane jest walne zgromadzenie Grupy Lotos. W porządku obrad jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego i udzielnie zarządowi absolutorium. Na razie nie ma informacji aby firma otrzymała prośbę o zmiany w porządku obrad.

Wszystko na temat

W lutym PKN Orlen i resort skarbu reprezentowany przez ministra Tchórzewskiego podpisały list intencyjny ws. przejęcia Lotosu przez Orlen. List intencyjny przewiduje, że Orlen przejmie bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Lotosu.

Do końca maja uprawnienia z tytułu własności obu spółek wykonywał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Paweł Adamowicz i Mieczysław Strua nt. przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki