Fundusze Europejskie. Pieniądze z Unii wspierają lokalną przedsiębiorczość

Jacek Klein
Link Hotel w Tczewie wyróżnia się oryginalną aranżacją wnętrz, pokazującą inżynierską unikatowość i kunszt projektantów historycznego mostu przez Wisłę
Link Hotel w Tczewie wyróżnia się oryginalną aranżacją wnętrz, pokazującą inżynierską unikatowość i kunszt projektantów historycznego mostu przez Wisłę Materiały promocyjne Link Hotel
Kto choć raz przejeżdżał przez Tczew lub do niego zawitał, z pewnością nie przegapił zabytkowego mostu kolejowo-drogowego. Konstrukcja robi wrażenie. Ci, którzy się zatrzymują w mieście, mogą to wrażenie podtrzymać na dłużej.

Link Hotel to pierwszy w Tczewie kategoryzowany obiekt. Zlokalizowany w centrum miasta, a jednocześnie przy najważniejszych traktach komunikacyjnych. Do dyspozycji gości hotel oddał 40 miejsc noclegowych w 19 pokojach oraz Link Apartament nad Wisłą, który został stworzony dla osób poszukujących odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Stylistyka bryły i wnętrz hotelu nawiązuje właśnie do jednego z najbardziej rozpoznawalnych historycznych zabytków miasta - najdłuższego mostu nad Wisłą zbudowanego pod koniec XIX w. Szczególnym miejscem jest łącznik pomiędzy budynkami, w nowoczesny sposób przedstawiający historyczny most, oraz recepcja wykonana z materiałów symulujących nity, używane do łączenia stalowych elementów konstrukcyjnych. W pokojach hotelowych można podziwiać zdjęcia i grafiki zabytkowego mostu.

- Nie tylko aranżacja nawiązuje do mostu, ale i nazwa. Link to połączenie - mówi Wojciech Szymański, właściciel hotelu. - Hotel jest jednym z oryginalnych miejsc noclegowych w regionie. Unikatowy styl był zresztą głównym warunkiem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Firma Mater s.c., którą prowadzą Wojciech Szymański i Aleksandra Szymańska, wniosek o pozyskanie dofinansowania kosztów otwarcia hotelu złożyła w Agencji Rozwoju Pomorza w 2010 roku. Projekt nazywał się "Uruchomienie nowoczesnego hotelu o aranżacji niespotykanej w Województwie Pomorskim". Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 272 tys. zł.
Wniosek został oceniony pozytywnie i beneficjent uzyskał dofinansowanie wysokości 91 tys. zł, w ramach Poddziałania 1.1.1 "Mikroprzedsiębiorstwa" Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Zakupiono niezbędne wyposażenie i przystosowano posiadaną nieruchomość do świadczenia usług hotelowych.

- Dotacja została przeznaczona na pokrycie kosztów aranżacji hotelu - dodaje Szymański. - Jej koncepcja i projekt to dzieło trójki ówczesnych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Autorzy wyłonieni zostali w konkursie ogłoszonym dla studentów ASP.
- Mogę powiedzieć, że ciekawy wystrój przypadł do gustu naszym gościom - mówi właściciel. - Hotel działa od dwóch lat i zdobył już miejsce na rynku.

Przed rozpoczęciem realizacji projektu dotychczasowa działalność firmy koncentrowała się głównie na szeroko pojętej kosmetyce, m.in. pielęgnacji ciała, twarzy, dłoni i stóp. Właściciele zdecydowali się rozszerzyć zakres działalności o usługi hotelarskie.

- Skąd pomysł na hotelarstwo? Zauważyliśmy, że w sporym mieście, jakim jest Tczew, nie ma kategoryzowanego hotelu. Dostrzegliśmy w tym szansę - wyjaśnia Szymański. - Skoncentrowaliśmy się na gościach biznesowych. Dwugwiazdkowy obiekt, jak nasz, jest dobrym miejscem dla przedsiębiorców przyjeżdżających do Tczewa w interesach. Po raz pierwszy także złożyliśmy wniosek o fundusze unijne. Nie miałem zatem pod tym względem doświadczenia.
Jak wyjaśnia właściciel, przy opracowaniu go skorzystano z wiedzy zewnętrznej firmy. Unijną dotację przyznaną inwestycji rozliczono kilka miesięcy temu i projekt adaptacji budynku na hotel został zakończony.

- Trochę to trwało, ale cóż, takie są procedury - ocenia Szymański. - Nasz projekt nie polegał na zakupie jednej rzeczy. Faktur za usługi i zakupy było sporo. Trzeba było oddzielić te niepodlegające dofinansowaniu od tych objętych, przedstawiać je w kolejnych wymaganych harmonogramem etapach. Nie było to łatwe, ale w razie wątpliwości zawsze można się było skonsultować z pracownikami Agencji Rozwoju Pomorza. W ramach swoich kompetencji i możliwości służyli pomocą.
Jak przekonuje właściciel Link Hotelu, nieco uciążliwa na pierwszy rzut oka biurokracja, związana z aplikowaniem o europejskie fundusze, nie zraziła go.
- Hotel się rozwija i planujemy jego rozbudowę. Zamierzam złożyć kolejny wniosek o pieniądze unijne - dodaje.

Dowiedz się więcej o finansowaniu UE dla firm oraz dla osób planujących założenie działalności gospodarczej
e-mail: informacje@arp.gda.pl
Tel. 58 323 31 06
lub 222, lub 236

Bezpłatne Czwartkowe Spotkania
Od ponad czterech lat Agencja Rozwoju Pomorza organizuje bezpłatne spotkania w ramach cyklu tzw. Czwartkowych Spotkań Informacyjnych.
Są one dedykowane głównie beneficjentom realizującym projekty na dofinansowanie z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG).
W najbliższym czasie zapraszamy na spotkania dotyczące RPO WP:
10 października 2013 r. Zasady realizacji i rozliczania projektów w ramach Działania 1.2 "Rozwiązania innowacyjne w MSP"- spotkanie dedykowane mikro, małym i średnim firmom realizującym projekty o charakterze inno-wacyjnym w ramach RPO WP
24 października 2013 r. Zasady realizacji i rozliczania projektów realizowanych przez instytucje otoczenia biznesu i wspierające rozwój przedsiębiorczości w regionie w ramach Działań 1.4-1.6 RPO WP
Więcej informacji o spotkaniach można uzyskać również w Dziale Promocji Agencji Rozwoju Pomorza, pod nr. tel. 58 323 31 60 lub 231. Szczegóły i formularze zgłoszeniowe na www.arp.gda.pl

Punkty konsultacyjne - pomoc na start i kompleksowa obsługa biznesu

Punkty Konsultacyjne Krajowego Systemu Usług (PK KSU), działające również na terenie województwa pomorskiego, oferują szeroki wachlarz bezpłatnych usług informacyjnych oraz usług doradczych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Oferta PK KSU kierowana jest zarówno do firm już działających, jak również do osób, które dopiero planują założyć działalność gospodarczą.

Zakres usług świadczonych przez Punkty Konsultacyjne KSU:
Pomoc na start- informacje i doradztwo w zakresie pozyskania finansowania na założenie działalności gospodarczej, w tym możliwość przygotowania dokumentów aplikacyjnych w ramach usługi doradczej (wojewódzki i powiatowe urzędy pracy, Fundusze Europejskie, w tym: dotacje i pożyczki na start);

Finansowanie dla firm-informacje i doradztwo w zakresie ubiegania się o dotacje UE, pożyczki i poręczenia, w tym możliwość przygotowania dokumentów aplikacyjnych w ramach usługi doradczej;
Strategie i biznesplany- oferowana w ramach usług doradczych pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do zakładania lub rozwijania działalności gospodarczej;

Porady prawno-podatkowe - możliwość skorzystania z pomocy radcy prawnego i doradcy podatkowego zarówno na etapie zakładania firmy, jak również w trakcie prowadzenia biznesu, w ramach oferowanej przez PK KSU usługi doradczej;

Kompleksowa obsługa biznesu- szeroka oferta usług dla sektora MSP w ramach usług doradczych;

Rozliczanie projektów dofinansowanych z UE- bezpłatna pomoc w rozliczaniu projektów realizowanych w ramach Działań 1.4-4.1, 4.4, 5.4.1, 6.1, 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pomorskie Punkty Konsultacyjne KSU:
Gdańsk - Agencja Rozwoju Pomorza SA
Sopot - Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość
Dzierzgoń - Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne SA

Szczegółowa oferta na
www.pomorskie.ksu.parp.gov.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie