Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Linie kolejowe, drogi i mosty na Pomorzu

red.
Z funduszy europejskich będzie można sfinansować m.in. wdrożenie elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazdy
Z funduszy europejskich będzie można sfinansować m.in. wdrożenie elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazdy Przemek Świderski
W Trójmieście są duże szanse na znalezienie zatrudnienia. Z kolei uzyskanie zajęcia na kresach pomorskiego jest prawie niemożliwe. W powiecie Nowy Dwór Gdański stopa bezrobocia przekracza 25 proc. W Gdańsku jest niemal pięciokrotnie niższa. Problemy te można by złagodzić, gdyby ludzie z odległych powiatów mogli dojeżdżać niskim kosztem do Trójmiasta. Niestety, połączeń takich brak. To jednak ma się zmienić.

Samorząd województwa już w poprzednim okresie finansowania rozwijał transport szynowy i na to przeznaczał z programu regionalnego znaczne kwoty. Podobnie będzie teraz. - W ramach konkursów na dofinansowanie poprawy regionalnej infrastruktury kolejowej beneficjenci będą mogli otrzymać ponad 128 mln euro z RPO województwa pomorskiego - informuje Maciej Grzywacz z urzędu marszałkowskiego.

Czytaj więcej na temat Funduszy Europejskich. Nowe rozdanie na lata 2014-2020

Dogodne i szybkie połączenia

Z tego źródła będzie można sfinansować m.in. budowy i remonty dróg szynowych, a także zintegrowanych systemów zarządzania ruchem, informacji dla pasażerów transportu zbiorowego.

Możliwe stanie się uzyskiwanie wsparcia na wdrożenie elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazdy.

Z programu regionalnego będzie można uzyskać także pieniądze na zakup lub modernizację pociągów, na budowę, przebudowę, rozbudowę mostów, wiaduktów, na modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym, na przebudowę przejazdów kolejowych, podniesienie ich kategorii, budowę skrzyżowań dwupoziomowych i bezkolizyjnych przejść dla pieszych.

Bezpieczeństwo i komfort

Dzięki dofinansowaniu przebudowanych lub zmodernizowanych zostanie 110 km linii kolejowych. Wybrane zostały następujące przedsięwzięcia strategiczne ważne dla województwa -
rewitalizacja linii kolejowych:

  • Grudziądz - Malbork,
  • Lipusz - Kościerzyna,
  • Lipusz - Bytów, Lębork - Łeba,
  • Szczecinek - Ustka.

Dzięki temu skróci się czas przejazdów oraz poprawi bezpieczeństwo i komfort podroży. Po pieniądze mogą sięgać m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, operatorzy i organizatorzy transportu zbiorowego, podmioty budujące i zarządzające infrastrukturą kolejową.

Strategiczne drogi

Żeby udogodnić dojazdy do pracy i szkół, samorząd województwa usprawnia też komunikację drogową. W ramach konkursów na polepszanie regionalnej infrastruktury drogowej beneficjenci będą mogli otrzymać 128,6 mln euro. Przeznaczone one będą na budowę m.in. obwodnic, skrzyżowań, poszerzenie przekroju jezdni, ciągi ruchu uspokojonego przy przejazdach przez małe miejscowości, wzmocnienie nawierzchni drogowej. Zakres tego wsparcia obejmuje też budowę mostów, wiaduktów, estakad, tuneli drogowych, kładek dla pieszych i przejść podziemnych.

Dzięki dofinansowaniu długość przebudowanych lub zmodernizowanych dróg wyniesie 150 km. Tu także wybrano kilka przedsięwzięć strategicznych. Jednym z nich jest poprawa dojazdów do autostrady A1. Do priorytetowych zadań zaliczono też wzmocnienie korytarza transportowego południowego, m.in. przebudowa dróg:

  • nr 188 (Debrzno - Człuchów),
  • 235 (Chojnice w kierunku Kościerzyny),
  • 515 (Malbork - Dzierzgoń)

oraz wzmocnienie korytarza transportowego północnego, np. przebudowa dróg:

  • nr 209 (Bytów - Suchorze i dalej),
  • 211 (Kartuzy - kierunek Słupsk),
  • 221 (Gdańsk - Kościerzyna),
  • 501 (na Mierzei Wiślanej),
  • 502 (Nowy Dwór Gdański - Stegna),
  • budowa obwodnicy wschodniej Lęborka,
  • budowa obwodnicy Kartuz.

Czytaj też: Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie na lata 2014–2020: Transport, gospodarka i środowisko

W zakresie powiązań regionalnych i ponadregionalnych preferowane są projekty poprawiające dostępność drogową do Trójmiasta z obszarów pozostających poza strefą czasu dojazdu w ciągu 60 minut.

W zakresie poprawy dostępności drogowej do miast powiatowych preferowane będą projekty poprawiające dostępność drogową z obszarów pozostających poza strefą czasu dojazdu w ciągu 30 minut.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Gdańsk – tel.: 58 326 81 52,
[email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki