Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Inwestycja w człowieka to inwestycja w przyszłość i rozwój całego regionu

Redakcja
Joanna Witkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Joanna Witkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Rozmowa z Joanną Witkowską, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Więcej na temat Funduszy Europejskich na stronie dotacje.naszemiasto.pl

Czy człowiek to najlepsza inwestycja?
Pewne azjatyckie przysłowie mówi: "Jeśli snujesz plany na rok - obsiej pole, jeśli na 10 lat - zasadź drzewo, a jeśli na sto lat - wychowaj ludzi". Inwestycja w człowieka w długiej perspektywie zawsze jest najlepszym kierunkiem rozwoju przynoszącym wymierne profity nie tylko poszczególnym jednostkom, ale również całemu społeczeństwu. Przykładem mogą być dodatkowe zajęcia z astrofizyki dla uczniów szkoły podstawowej, które w krótkim okresie mogą nie przynieść namacalnych dowodów na to, że warto było je organizować. Ale prawdopodobne, że może właśnie na takich zajęciach któreś dziecko złapie bakcyla astronomii i zostanie słynnym astronomem pokroju Jana Heweliusza. Ten przykład może jest nieco idylliczny, ale chciałbym pokazać, jak należy patrzeć na kwestie realizowanych obecnie inwestycji.

ZOBACZ KONIECZNIE: Seminaria internetowe z Funduszy Europejskich

Czyli lepiej inwestować w ludzi niż w infrastrukturę?
Najlepiej inwestować w oba te sektory jednocześnie. Kapitał ludzki i infrastruktura są jak elementy dużej układanki. Każdy stanowi wartość samą w sobie, ponieważ odzwierciedla konkretny fragment życia społecznego, jednakże dopiero połączenie tych dwóch elementów daje nam pełny obraz rzeczywistości i możliwości człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby umieć znaleźć złoty środek w realizacji inwestycji na tych dwóch płaszczyznach. Od początku wdrażania środków unijnych w województwie pomorskim przyświecało nam hasło: komplementarność. Dlatego tam, gdzie przyznano środki na rewitalizację osiedla mieszkaniowego i gdzie przywrócono blask starym budynkom, w ramach działań uzupełniających z programu Kapitał Ludzki, realizujemy projekty polegające na aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców tych terenów.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to gdyńska Dolina Krzemowa

Pracodawcom rozwój kompetencji pracowników, ich szkolenie kojarzy się jednak głównie z kosztami.
Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że szkolenie pracowników to inwestycja, którą obecnie można porównać do zakupu nowego urządzenia do warsztatu pracy. W obu przypadkach mamy do czynienia z podniesieniem wartości wykonywanej usługi i rozszerzenia oferty firmy. Jeśli pracownik warsztatu samochodowego specjalizuje się w naprawie jednego modelu samochodu, a na szkoleniu nauczy się naprawiać dodatkowe dwa modele, to automatycznie zwiększy się oferta tego warsztatu i jego zyski. Analiza rynku pokazuje, że firmy, które nie inwestują w pracowników, mają mniejszą szansę na rozwój niż te, które podnoszą kwalifikacje swoich pracowników.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Co jest priorytetem programu Kapitał Ludzki w województwie pomorskim?
Przede wszystkim wspieranie obszarów słabych strukturalnie oraz dopełnianie działań w aspekcie społecznym i zawodowym na terenach, gdzie zrealizowane zostały inwestycje infrastrukturalne. Naszym celem jest również to, aby województwo pomorskie rozwijało się szybko, ale w sposób równomierny. Dlatego wprowadziliśmy mechanizmy pozwalające na premiowanie projektów, które ukierunkowane są na wsparcie mieszkańców z terenów spoza Trójmiasta, tak aby dysproporcje pomiędzy różnymi częściami naszego województwa się zmniejszały, a nie powiększały.

ZOBACZ KONIECZNIE: Seminaria internetowe z Funduszy Europejskich

Kto najczęściej korzysta z programu Kapitał Ludzki w województwie?
Liczba instytucji, firm i osób fizycznych, które skorzystały już w sposób bezpośredni lub pośredni z programu Kapitał Ludzki w województwie pomorskim, jest naprawdę imponująca. Dużym zainteresowaniem program cieszy się wśród organizacji pozarządowych, które chcą pozyskać środki na działania, często niezbędne do ich funkcjonowania, jednak same nie są w stanie wygospodarować potrzebnych sum. Również jednostki samorządu terytorialnego mocno angażują się w pozyskiwanie środków na potrzeby swoich mieszkańców. A jeśli mówimy o bezpośrednich odbiorcach wsparcia, to tutaj przekrój osób, które korzystają z programu, jest jeszcze większy. Realizowane są projekty na rzecz osób: bezrobotnych, niepełnosprawnych, osób po 45. roku życia, kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Ponadto dofinansowujemy projekty na potrzeby szkół i przedszkoli, gdzie ostatecznymi odbiorcami wsparcia są dzieci i młodzież.

Pomorskie w Unii Europejskiej

Jak wygląda wykorzystanie środków w ramach programu w regionie?
Do tej pory podpisaliśmy 1147 umów o dofinansowanie na łączną kwotę ponad miliarda złotych.
Jakie wymierne korzyści przynosi program beneficjentom i całemu regionowi?
Widoczne są one na każdym kroku. Osoby biorące udział w szkoleniach mogą bezpłatnie nabyć nowe uprawnienia. Dzieci mają okazję rozwijać swoje zainteresowania na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, a osoby chcące prowadzić własną firmę mogą otrzymać na to środki. Pracodawcy mogą przy niewielkim wkładzie własnym szkolić pracowników, przez co stają się bardziej konkurencyjni. Przeciętny mieszkaniec Pomorza już wie, że jeśli potrzebuje zmiany kwalifikacji zawodowych albo chce założyć własną firmę, to brak środków finansowych nie musi być przeszkodą.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki