Fotopomnik Chrisa Niedenthala w Sopocie. Odsłonięcie w sobotę na ścianie przy budynku klubu SPATiF

red.Zaktualizowano 
Fotopomnik, w postaci tablicy ze zdjęciem autorstwa Chrisa Niedenthala, zostanie umieszczony na ścianie przy budynku klubu SPATiF, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54 w Sopocie.se Wojciech Gadomski / Polskapresse
W ramach 5.edycji festiwalu fotografii , który trwa w Sopocie w sobotę, 14 września, nastąpi uroczyste odsłonięcie drugiego sopockiego Fotopomnika. W uroczystości weźmie udział autor zdjęcia, Chris Niedenthal.

Fotopomnik, w postaci tablicy ze zdjęciem autorstwa Chrisa Niedenthala, zostanie umieszczony na ścianie przy budynku klubu SPATiF, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54. Tego samego dnia, o godzinie 17:00 w „Dwóch Zmianach” odbędzie się również spotkanie z Chrisem Niedenthalem. Na oba wydarzenia jest wstęp wolny.

Czytaj także

Dzieło Chrisa Niedenthala to drugie z cyklu fotografii wybitnych polskich artystów, które w kolejnych latach mają stworzyć w Sopocie galerię w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Tomasz Bergmann, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszy Fotopomnik zawisł w 2018 roku na ścianie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke, przedstawiające słonia, wykonane na placu Zdrojowym w 1957 roku.

Fotopomnik Chrisa Niedenthala w Sopocie. Odsłonięcie w sobot...

Przypomnijmy, że 5. edycja Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu” potrwa do 15 września w Sopocie. Wydarzenie to coroczne święto miłośników fotografii artystycznej. Już od pięciu lat do Sopotu zapraszani są wyjątkowi, utalentowani artyści, którzy tworzą tu nowe cykle autorskie.

Jak co roku, widzowie mają okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, jak również premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w Sopot Centrum.

5. edycja Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu” jest pierwszą międzynarodową edycją – w tym roku na festiwalu swoje prace prezentuje dwóch rezydentów zagranicznych.

PROGRAM:

Piątek, 13.09.2019

* 12:00-14:00 | Sopoteka - Spotkanie z Jackiem Porembą oraz prezentacja najnowszego sprzętu firmy Hasselblad
* 14:00-16:00 | Sopoteka - Warsztaty sprzętowe Hasselblad prowadzone przez Jacka Porembę
* 18:00 | Sopot Centrum - Oprowadzanie po wystawie z Hubertem Humką, autorem wystawy „Death Landscapes„
* 20:00 | Ukryte miejsce - Warsztaty z Katarzyną Bojko-Szymczewską oraz Pawłem Błęckim

Sobota, 14.09.2019

* 15:00 | Monte Cassino - Odsłonięcie fotopomnika
* 17:00 | Dwie Zmiany - Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.
Zdobył nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006), „In Your Face” (Edition Fototapeta 2011) i „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W roku 2011 ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy).
Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY”, „Listy do Syna”). Mieszka w Warszawie.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: TELEMAGAZYN reality show królują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie