Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma IBM pomaga w rozwoju Gdańska

Jacek Klein
Przez ostatnie dwa dni eksperci firmy IBM wspólnie z miastem w ramach IBM Innovation Discovery wypracowywali rekomendacje rozwiązań, które przyczynią się do udanego rozwoju Gdańska i Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Na przełomie sierpnia i września gotowy ma być raport, który opisze m.in. ekonomiczne mocne strony miasta wraz z rekomendacją, jak osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju obejmującego także aspekt kulturalny i społeczny.

- Kluczowym elementem potrzebnym do rozwiązania codziennych problemów dotykających miasta jest zrozumienie ich złożonej natury. Musimy przestać się skupiać na pojedynczych wyzwaniach, takich jak budowa mostu, drogi czy zainstalowanie systemu badającego natężenie ruchu. Zamiast tego powinniśmy myśleć o mieście, jako sieci połączonych systemów. Dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić, co powinniśmy zrobić, by żyło nam się lepiej - powiedziała Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska.

- Gdańsk, jako najważniejsze miasto w regionie, rozwija się i staje przed coraz to nowymi wyzwaniami. Mam nadzieję, że rady i pomysły ekspertów firmy IBM pomogą stawić im czoła i ułatwią działania na rzecz rozwoju Gdańska i całej metropolii - dodał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

IBM w Gdańsku szuka pracowników

Konsultanci firmy IBM przeanalizowali i uhierarchizowali potrzeby, określili mocne i słabe strony. Po przestudiowaniu, w jaki sposób inteligentne technologie przyczyniają się do poprawy życia w mieście, IBM zarekomenduje konkretne rozwiązania zmierzające do uczynienie regionu lepiej prosperującym i bardziej atrakcyjnym dla obecnych i przyszłych mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Warsztaty są zwieńczeniem ponad 2-miesięcznych wspól- nych prac Urzędu Miejskiego w Gdańsku i IBM. Głównym założeniem tego projektu jest sprawdzenie, w jaki sposób model Inteligentnego Miasta opracowany przez IBM można zaszczepić w GOM. Jednym z celów jest wdrożenie intermodalnego systemu transportu na terenie metropolitalnym.

Eksperci IBM opracowywali już rozwiązania dla takich miast, jak Singapur, Brisbane, Nowy Jork, Rio de Janeiro czy Rotterdam.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki