Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fesitiwal Open House w Gdańsku. "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" - możliwość zajrzenia do mieszkań, lokali i instytucji w Nowym Porcie

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Dzięki festiwalowi Open House już po raz czwarty będziemy mogli zajrzeć do najciekawszych mieszkań i lokali na mapie Nowego Portu. Przed nami weekend pełen wizualnych uniesień.

Open House w Gdańsku

Przed nami czwarta edycja festiwalu Open House Gdańsk. To część międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Pierwsza edycja festiwalu OH odbyła się w Londynie w 1992 roku. Aktualnie OH gości w ponad 40 miastach na świecie: Nowy Jork, Dublin, Helsinki, Barcelona, Melbourne, Rzym, Ateny. W 2015 do drużyny miast Open House dołączyła siostrzana Gdynia.

Inicjatorką przedsięwzięcia jest Diana Lenart, filmoznawczyni, kuratorka i producent festiwalu. Pomysł zaczerpnęła z Barcelony, w której mieszkała i pracowała przez kilka lat. Obecnie razem z przyjaciółmi i współpracownikami z Fundacji PURA otwiera nasze oczy i domy w Gdyni i w Gdańsku. W planach jest również "inwazja" na Sopot.

Z powodu pandemii wydarzenie zaplanowane uprzednio na jesień 2020 roku trzeba było przenieść na bardziej odległy termin. Na szczęście mimo to program nie uległ zmianie.

Open House - co to jest?

Open House oznacza dwa dni, w których swoje podwoje otwierają wybrane przestrzenie publiczne oraz mieszkania prywatne. Jednak to nie tylko budynki o wartości historycznej, ale także nowe projekty architektoniczne i urbanistyczne.

W Gdańsku odbyła się 7. edycja festiwalu Narracje [ZDJĘCIA]

Miłośników wnętrz zaprowadzimy w gościnne progi nowoporckich mieszkań – różnorodnych i fascynujących tak jak ich właściciele - obiecują organizatorzy festiwalu. - Zwiedzać będzie można architekturę codzienną, mieszkalną, ale także lokalne monumenty i symbole. Osoby uczestniczące w festiwalu zajrzą do miejsc niedostępnych na co dzień, takich jak lokalizacje portowe. Zaprosimy do odwiedzenia miejsc kultowych i tych mniej znanych, czasem zaskakujących i nieoczywistych.

Przeprowadzając uczestników przez architektoniczną złożoność dzielnicy, program czwartej edycji festiwalu ukaże jej zaskakujące oblicza.

Wspólnie zajrzymy do zajezdni tramwajowej, odkryjemy historię dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego, dowiemy się, gdzie odnaleźć prawdziwą Perłę Bałtyku, a przede wszystkim poznamy nowoportczan - ich historie i wnętrza, w których zawierają swoją codzienność - obiecuje opis wydarzenia.

W tym roku, wychodząc naprzeciw wyzwaniom pandemicznym, program uwzględni liczne wydarzenia plenerowe, m.in. spacery historyczne oraz architektoniczno-urbanistyczne.

W piątek 21 maja festiwal otworzy debata DNA miejsca, która odbędzie się o godz. 19.00 w dawnym Morskim Domu Kultury, obecnej siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Udział w niej wezmą dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, Lucyna Kolendo oraz dr Monika Popow. Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka.

Na miłośników miejskości czeka spacer prof. Moniki Zawadzkiej oraz wystawa Nowy Port zrealizowana przy udziale studentów i studentek w prowadzonej przez nią pracowni Architektury Miasta na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Open House - 22.05.2021

Nową formą odkrywania dzielnicy będzie zaś gra miejska stworzona przez młodzież ze Stowarzyszenia 180 Stopni. Do zabawy będzie można dołączyć w niedzielę 22 maja między godziną 12.00 a 17.00. Przed uczestnikami tajemnicza zagadka, miłosna historia, a przede wszystkim możliwość odwiedzenia nieoczywistych miejsc w dzielnicy.

Gwoździem programu festiwalu będzie wystawa znakomitej nowoporckiej fotografki Gosi Trzaskoś. Zdjęcia artystki będzie można oglądać między innymi w przestrzeniach, w których uwieczniła bohaterów i bohaterki swoich prac. Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie z audiodeskrypcją. Ekspozycję będzie można oglądać od 22 maja do 6 czerwca.

Program tegorocznej edycji powstał między innymi dzięki funduszom projektu UrbCultural Planning dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region oraz we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne (na niektóre obowiązują zapisy) i odbywają z zachowaniem procedur związanych z pandemią.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki