Fałszywy alarm przeciwpożarowy w Galerii Bałtyckiej

  Fałszywy alarm przeciwpożarowy w Galerii Bałtyckiej

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W niedzielne popołudnie klienci Galerii Bałtyckiej zostali przez megafony wezwani do opuszczenia centrum handlowego - w budynku włączył się alarm przeciwpożarowy.
  Czytelnicy skarżą się, że ewakuacja nie została przeprowadzona prawidłowo. Tymczasem dyrekcja Galerii Bałtyckiej uspokaja - nikomu nie groziło najmniejsze niebezpieczeństwo, alarm okazał się fałszywy.

  - W momencie ogłoszenia alarmu byłam jednym z klientów. Przeraziła mnie nieudolność i brak organizacji osób odpowiedzialnych za nadzorowanie ewakuacji - pisze w liście do redakcji pani Oliwia.


  - Kiedy przez megafony podano informację o tym, że w budynku wykryty został pożar, część klientów zaczęła pospiesznie opuszczać galerię, pytając wokoło, gdzie są wyjścia ewakuacyjne. Niestety, nikt nie umiał jednoznacznie odpowiedzieć - denerwuje się czytelniczka.

  Zdaniem gdańszczanki, osoby, które chciały wyjść, były zdane same na siebie, a prawdziwy koszmar rozpoczął się dopiero na parkingu.

  Klienci, którzy przyjechali na zakupy samochodami, musieli najpierw podejść do automatów, by opłacić postój. Tam z kolei trzeba było ustawić się w kolejce.

  - Po kilkunastu minutach spędzonych w kolejce, kolejne piętnaście musieliśmy odczekać, by wyjechać z parkingu - szlaban wyjazdowy był zamknięty i otwierał się tylko po włożeniu biletu - opisuje pani Oliwia. Zdaniem czytelniczki, w sytuacji awaryjnej, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie klientów, szlabany powinny zostać natychmiast otwarte - wówczas kierowcy mogliby swobodnie wyjechać z parkingów.

  - Kolejny problem, to brak pracowników obsługi, którzy powinni informować osoby wyjeżdżające z parkingu, by w czasie stania w długiej kolejce do wyjazdu wyłączyli silniki. Od samych spalin kilkuset aut można było się udusić - zaznacza.

  Dopiero po opuszczeniu Galerii Bałtyckiej gdańszczanka usłyszała w radiu, że alarm był fałszywy.

  - Będąc na miejscu nie wiedzieliśmy o tym. Dlatego też wydało mi się dziwne i nieodpowiedzialne, że nowi klienci nadal byli wpuszczani do centrum handlowego. Nikt nie informował ich o tym, że w galerii włączył się alarm przeciwpożarowy. Konsekwencje takiego sposobu ewakuacji mogły przecież być tragiczne - dodaje.

  Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do dyrektora Galerii Bałtyckiej, Marcina Łukasiewicza.

  - Rzeczywiście, w niedzielne popołudnie uaktywnił się element systemu przeciwpożarowego. Była to czujka dymowa w jednym ze sklepów - wyjaśnia Marcin Łukasiewicz. - Po sprawdzeniu okazało się, że alarm jest fałszywy i nie ma powodów do niepokoju - dodaje.

  Dlaczego więc klienci zostali poproszeni o opuszczenie centrum handlowego?

  - Niestety, na skutek błędnej obsługi centrali przeciwpożarowej został wyemitowany automatyczny komunikat, wzywający do ewakuacji. Dopiero po kolejnej interwencji pracowników technicznych galerii udało się wyłączyć uszkodzoną czujkę i wówczas alarm został odwołany - wyjaśnia Marcin Łukasiewicz.

  Dyrektor galerii zaznacza również, że po kilkunastu minutach parkingowy szlaban został otwarty, a klienci poinformowani o tym, że żadnego niebezpieczeństwa nie ma.
  - Zapewniam, że wszystkie wyjścia ewakuacyjne są doskonale oznakowane standardowymi piktogramami. Z kolei wejścia do budynku nie zostały zablokowane, ponieważ nie było zagrożenia pożarowego - wyjaśnia Marcin Łukasiewicz.

  Zdaniem dyrekcji galerii, gdyby w budynku pojawiło się realne zagrożenie zdrowia lub życia klientów, wejście na parking zostałoby całkowicie zablokowane i wszystkie osoby obecne w centrum handlowym musiałyby opuścić budynek, korzystając z oznaczonych wyjść ewakuacyjnych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo