MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywe alarmy w szkołach przed maturami 9.06.2020 Ewakuacja Sądu Okręgowego w Gdańsku

red.
Ewakuacja Sądu Okręgowego w Gdańsku, 9.06.2020
Ewakuacja Sądu Okręgowego w Gdańsku, 9.06.2020 jw
E-mailami dotyczącymi rozpylenia śmiertelnie trującego gazu – sarinu nieznani sprawcy usiłowali najprawdopodobniej zakłócić lub zatrzymać przeprowadzenie tegorocznych egzaminów maturalnych w szkołach na Pomorzu i w całym kraju we wtorek 9.06.2020 roku. Sprawdzonych zawczasu przez służby placówek nie trzeba było ewakuować, w przeciwieństwie do gdańskiego sądu. Placówka była zamknieta do godz. 11.30.

Aktualizacja, godz. 11.40:

Koniec ewakuacji. Zgodnie z zapowiadziami policja otworzyła budynek sądu około 11.30.

Wcześniej pisaliśmy:
Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że wiadomości z groźbami rozpylenia śmiertelnie groźnego, gazu bojowego – sarinu w salach zajęć, w niedzielę trafiły na adresy e-mail pomorskich szkół – m.in. kilku szkół w Gdańśku, I i II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz gdyńskich: II LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 na ul. Morskiej, a także (w poniedziałek) Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.

Jak się dowiedzieliśmy, przynajmniej niektóre obiekty zostały sprawdzone przez straż pożarną i policję w obecności dyrekcji. Żadne niepokojące sygnały, np. dotyczące włamań lub ich usiłowań nie potwierdziły się.

- O tym, że wiarygodność sygnałów jest bardzo niska, zawczasu informowaliśmy dyrekcje szkół. Nie słyszałem, żeby gdzieś wymusiły ewakuację – mówi nam jeden z policjantów.

W związku z tym egzaminy maturalne odbyły i odbywają się bez przeszkód.

Funkcjonariusze mówią o tzw. e-mailu kaskadowym rozesłanym przez nieznanych sprawców, który trafić miał do licznych szkół nie tylko na Pomorzu, ale w całym kraju. Rzecznicy miejskich komend policji odsyłają w tej sprawie do zwierzchniej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

- Ze względów bezpieczeństwa nie komentujemy tych doniesień oraz nie udzielamy szerszych informacji na ten temat – ucina rozmowę z „Dziennikiem Bałtyckim” kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Tymczasem, również anonimowy, sygnał o innym zagrożeniu sparaliżował we wtorek 9.06.2020 roku przynajmniej na 2 godziny pracę Sądu Okręgowego w Gdańsku:

„W związku z koniecznością podjęcia przez jednostki Policji czynności sprawdzających na terenie Sądu Okręgowego w Gdańsku zarządzeniem Dyrektora Sądu Okręgowego w Gdańsku wejście do budynku Sądu Okręgowego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 30/34 zostało w dniu dzisiejszym (9 czerwca 2020 r.) zamknięte do godziny 11:30.” - czytamy w komuniacie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki