Europejska Noc Muzeów 2014 na Pomorzu [PROGRAMY, GODZINY, BILETY]

red.
Malborski zamek, jak co roku przyjmie w Europejską Noc Muzeów 2014 wielu zwiedzających.
Malborski zamek, jak co roku przyjmie w Europejską Noc Muzeów 2014 wielu zwiedzających. archiwum DB/ A.Arent
W sobotę 17 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów 2014. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach i centrach kultury na Pomorzu na zwiedzających czeka wiele atrakcji, na co dzień niedostępnych. Co będzie działo się w tym dniu na Pomorzu? Sprawdź!

CZŁUCHÓW
*Zamek: w godz. 18-24 zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej "Dzieje papieru i papiernictwa ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju". W godz. 18-22 warsztaty czerpania papieru, w godz. 18-21 "Tropami muzealnych tajemnic "- konkurs dla zwiedzających chcących sprawdzić swoją wiedzę o zbiorach muzeum w Człuchowie, w godz. 19-20 degustacja staropolskiego jadła dla wytrwałych uczestników Nocy Muzeów, o godz. 20 "Badania archeologiczne na III przedzamczu Zamku w Człuchowie w latach 2012 i 2013" - spotkanie z archeologami z Instytutu Archeologii UW, o godz. 21.30 rozstrzygnięcie konkursu "Tropami muzealnych tajemnic". W godz. 22, 22.30, 23, 23.30 "Zamek obrazem malowany" - projekcja świetlna na elewacji zamku.

Czytaj także: Europejska Noc Muzeów 2014 w Trójmieście. Co będzie działo się w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

KARTUZY
* Muzeum Kaszubskie: na parkingu będą pojazdy wojskowe - czołg Pantera, replika polskiego wozu pancernego Ursus, samochody bojowe, ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego. W salach goście będą mogli zwiedzać wystawę pamieci żołnierzy wyklętych i ekspozycje stałe. O godz. 21, 21.45 oraz o 22.30 odbędą się pokazy tańca z ogniem. Organizatorzy zaplanowali też atrakcje dla dzieci, wystepy Kapeli Kazimierza oraz poczęstunek. Wstęp wolny w godz. 19 -1 w nocy.

KOŚCIERZYNA I BĘDOMIN
* Będomin:Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zaprasza na wernisaż wystawy "Marsz, marsz Piłsudski. W setną rocznicę powstania Legionów Polskich 1914-2014". Na początek, o godz. 17, przewidziano koncert muzyki patriotycznej i rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie. Godzinę później odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy, a o godz. 18.30 koncert pieśni legionowych w wykonaniu połączonych chórów żeńskich I LO im. J. Wybickiego w Kościerzynie i Kościerskiego Domu Kultury im. J. Wybickiego. W swobodniejszej już atmosferze, od godz. 19.30, będzie można pośpiewać pieśni legionowe przy ognisku. Przewidziano także promocyjną sprzedaż książek wydanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wstęp wolny!

* Kościerzyna, Muzeum Kolejnictwa, ul. Towarowa: film trójwymiarowy prezentujący przejazd z perspektywy maszynisty, film przestawiający historię kolei na Pomorzu, zwiedzanie ekspozycji stałej w plenerze i wewnątrz hali parowozowni, ruchoma makieta stacji Kościerzyna, przejażdżki drezyną (do godz. 20)

* Kościerzyna, Muzeum Akordeonu w Muzeum Ziemi Kościerskiej, ul. Rynek: zwiedzanie z Pawłem Nowakiem - właścicielem akordeonów prezentowanych na ekspozycji (zwiedzanie rozpoczynać się będzie o godz. 19, 20 i 21); historia wybranych instrumentów; konkurs dla dzieci "Akordeony wieczorową porą". Konkurs trwać będzie w godz. 16 - 19.30. Ogłoszenie wyników o godz. 20.30 w Muzeum Akordeonu. Wstęp wolny w godz. 18 do 23.

KWIDZYN
* Muzeum Zamkowe (w godz. 20-0): godz. 20.00 - wystawa ubiorów dostojników zakonu krzyżackiego i Królestwa Polskiego; godz. 20.30- 22.30 - pogadanki Joanny Jezierskiej i Adama Juźwiaka ("Średniowieczna ostroga - moda czy wygoda", "Czy zwierzęta zmieniają szaty?"). Nocne zwiedzanie wystaw (między innymi "Kwidzyn w świetle wykopalisk archeologicznych" i "Ciałopalenie. Wielowiekowa tradycja obrządku w dorzeczu dolnej Wisły")

* Dziedziniec zamkowy (w godz. 12-0) : w godz. 12- 0 - jarmark i wypożyczalnia ubiorów średniowiecznych, "Zrób sobie zdjęcie w historycznym stroju!" - zamkowe fotograficzne atelier, godz. 23.00 - nauka tańca i pieśni średniowiecznych.

* Krypta Wielkich Mistrzów: W tym roku imprezie przyświecać będzie hasło "Ubiory i moda w średniowieczu".Już od południa - aż do północy - na zamkowym dziedzińcu stać będzie jarmark, a także wypożyczalnia średniowiecznych szat. Warto dodać, że każdy, kto zdecyduje się przyodziać strój z dawnych czasów, będzie mógł sobie zrobić w nim zdjęcie, które z pewnością będzie wyjątkową pamiątką. Na dziedzińcu zamkowym, ale późnym wieczorem, bo o godz. 23, będzie można też spróbować swoich sił w tańcach i pieśniach średniowiecznych.
Nieco wcześniej, o godz. 21, na Placu Jana Pawła II, odbędzie się pokaz mody średniowiecznej, przygotowany przez dr hab. Małgorzatę Grupę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Polecamy także wizytę w Krypcie Wielkich Mistrzów, gdzie wystawione zostaną zrekonstruowane średniowieczne i nowożytne ubioru, a także po raz pierwszy, suknia znaleziona przed ołtarzem, podczas badań archeologicznych w katedrze w 2006 roku.

* Katedra (w godz. 20-0): zwiedzanie z przewodnikiem (wejścia grup o godz. 20, 21, 22 i 23, zbiórka przed wejściem od strony placu Jana Pawła II)

* Tabularium (od godz. 20): plenerowa czytelnia Biblioteki Miejsko-Powiatowej, opowieści o tkaninach, strojach i modzie średniowiecznej.

* Kino: godz. 23 - film fabularny tematycznie związany z Międzynarodową Nocą Muzeów. Wejściówki na film do odebrania w kasie kinoteatru oraz w Tabularium.

PRABUTY
* Prabuty: zwiedzanie (w godz. 20-22) Bramy Kwidzyńskiej, XVIII-wiecznych wodociągów, ruin zamku biskupów pomezańskich oraz Kościółka Polskiego.

LĘBORK
* Muzeum w Lęborku, dziedziniec i baszty nr 24, 27 i 32 (ul. Derdow-skiego,Basztowa, skrzyżowanie ul. Reja i ul. Korczaka): konkurs na najciekawszy strój, konkurs tzw. pieczątkowy z elementami wiedzy o zabytkach znajdujących się w muzeum, stragany rękodzielników, strzelanie z łuku, pokazy ognia, zabawy i gry średniowieczne, kuglarze, szczudlarze, koncert zespołu Incantare z MDK, zwiedzanie - przy świecach - kościoła św. Jakuba z przewodnikiem.

MALBORK
* Pod hasłem "Śladami odbudowy zamku" będzie przebiegała sobotnia Noc Muzeów w Malborku. Kilka tysięcy gości Muzeum Zamkowego przejdzie zupełnie nową trasą, z której obejrzy efekty ostatnich robót remontowo-konserwatorskich w pokrzyżackiej warowni, a także dowie się, jakie prace odbędą się w najbliższym czasie.
Aby podziwiać średniowieczne mury o zmroku, wystarczy zakupić za 1 zł bilet wraz z pamiątkową kartą. Wejściówki są w sprzedaży w nowej kasie muzeum od wczoraj.
Po raz pierwszy zbiórka uczestników wydarzenia odbędzie się na placu przy nowej recepcji muzeum (ul. Piastowska). Tam będą się formowały ok. 40-osobowe grupy, które w towarzystwie przewodnika przejdą nowym wejściem na ul. Starościńską i dalej do zamku na Dziedziniec Zamku Średniego. Potem trasa będzie wiodła spod pomników wielkich mistrzów na tarasy, następnie goście przejdą krużgankami na Zamku Wysokim do kościoła Najświętszej Marii Panny, po czym nastąpi powrót do Zamku Średniego, gdzie od kuchni będzie przejście do refektarzy i piwnic, by zakończyć zwiedzanie na Międzymurzu.
O sprawne oprowadzenie grup zadba około 100 przewodników. Ostatnia grupa wyruszy na trasę o godz. 23. Pokonanie jej zajmie maksymalnie 1,5 godziny.

NOWY DWÓR - uwaga, imprezy są 23 i 24 maja
* Żuławski Park Historyczny (23 maja): od godz. 18 zaczyna się uroczystość 20-lecia Muzeum Żuławskiego. Wstęp wolny.
* Żuławski Park Historyczny (24 maja): w godz. 16.30-24 - inscenizacja historyczna Osadnicy 1945, inscenizacja walk wojsk niemieckich z radzieckimi o Nowy Dwór Gdański, nocna potyczka wojska i dywersantów, zwiedzanie Muzeum Żuławskiego i Żuławskiego Ośrodka Kultury, wykłady i prezentacje. Wstęp wolny.

PRUSZCZ GDAŃSKI
* Park Kulturowy: Starożytność i współczesność będzie się przeplatać w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w Pruszczu Gdańskim. Imprezę rozpocznie zlot zabytkowych samochodów marki Citroen, które staną na trakcie prowadzącym do Faktorii. Przewidywane rozpoczęcie zlotu to godz. 17.

* Faktoria Rzymska: wrota Faktorii zostaną otwarte dla zwiedzających o godzinie 20, przenosząc wszystkich w krainę Gotów. Park Kulturowy przygotował dla swoich gości takie atrakcje jak m.in. gry i zabawy plebejskie, a wśród nich boule, przeciąganie liny, strzelanie z łuku oraz tor przeszkód i ognisko. Będzie można również obejrzeć wystawę "Pruszcz Gdański na przestrzeni wieków", która umożliwi poznanie zwyczajów panujących w gockiej osadzie. O godz. 20.15 - film o obchodzącej w tym roku setne urodziny Ambasador Pruszcza Gd. Józefie Krośnickiej (powtórka o godz. 22). Wstęp: 1 zł.

* Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 34): ogodz. 18 rozpocznie się koncert pt. "Ballady polskie" - Amelia Waszkiewicz (wokal) i Noemi Grubba (akompaniament). Po koncercie (o godz. 19) goście będą mieli szansę zwiedzić zabytkowy budynek biblioteki.

* Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego: opowieści przewodnika o historii zabytkowego kościoła. O godz. 19 będzie można wziąć udział w spacerze z historią Pruszcza w tle - chętni przejdą ul. Wojska Polskiego od Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących do kościoła.

* Stablewo: o godz. 21 "Historia w murach zaklęta" w XIV-wiecznych ruinach kościoła w Steblewie (gm. Suchy Dąb). LGD "Trzy Krajobrazy" przygotowało inscenizację "Duch pastorowej powraca..." opartą na śpiewogrze "Wesele Żuławskie". Przed inscenizacją, o godz. 20, o historii Żuław i Steblewa rozmawiać będą Bartosz Gondek i Tomasz Jagielski.

PUCK, WŁADYSŁAWOWO, HEL, RZUCEWO
* Puck, Muzeum Ziemi Puckiej - kamienica mieszczańska w rynku: w godz. 16-20 wystawa plastyczna "Nie płoszę snów, niech śpią jeszcze" - obrazy Urszuli Stachowiak z Mrzezina, wystawa "Trzy wcielenia tkanin". Wstęp wolny.

* Puck, Muzeum Ziemi Puckiej - Szpitalik ul. Wałowa: w godz. 18-24 otwarcie placówki po rozbudowie, nowa aranżacja wystawy Tradycja Kaszub Północnych, język, rok obrzędowy, sztuka, medycyna ludowa i rzemiosło. Wstęp wolny.

* Władysławowo, Muzeum Ziemi Puckiej - Hallerówka: w godz. 19-24, opowieść o karpackich śladach II Legionu Polskiego pod wodzą Józefa Hallera, projekcja filmu o generale Józefie Hallerze, projekcja filmu o polskich zabytkach utraconych podczas II wojny św., prezentacja rycerzy z Bractwa Księcia Sambora. Wstęp wolny.

* Rzucewo, osada łowców fok: o godz. 20 spacer ścieżką łowców fok, ognisko i pieczenie kiełbasek.

* Hel, Muzeum Obrony Wybrzeża: w godz. 18-24 inscenizacja "Obrona przeciwlotnicza dworca kolejowego", blok piosenek patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Helu, prelekcja naukowo-historyczna połączona z nauką musztry, przejazdy kolejką wąskotorową, ognisko. Wstęp wolny.

RUMIA
* Rumia, Dom Kultury SM Janowo ul. Pomorska 11: od godz. 19 do ostatniego zwiedzającego - wernisaż wystawy malarskiej "40/60" marynisty Andrzeja Sobieraja, ekspozycja staroci z Muzeum pod Dębową Górą w Kazimierzu (przedwojenne i późniejsze przedmioty użytku codziennego, narzędzia rzemieślnicze i medyczne oraz instrumenty muzyczne), koncert muzyki szantowej Brygada Sindbada, słodki poczęstunek. Wstęp wolny.

SŁUPSK
* Muzeum Pomorza Środkowego, wstęp 2 zł: w godz. 18-24 muzeum jedyny raz udostępnia parter Czerwonego Spichlerza przy ul. Szarych Szeregów 12 w stanie przed renowacją. W programie m.in. półrecital Macieja Witkiewicza, pokazy filmów, czytanie listów Witkacego przez Macieja Witkiewicza, "O obrazach olejnych Witkacego słów kilka", omówienie wszystkich obrazów olejnych prezentowanych na wystawie stałej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nietradycyjne sposoby oddania przestrzeni, prezentacja starodruków ze zbiorów MPŚ oraz stanowisko Archiwum Państwowego o/Słupsk - w hallu zamkowym.

* Młyn zamkowy, wstęp 2 zł: w godz. 18-24 pokazy wykonywania koronek filetowych, pokazy wyszywania koralikami, muzyczne niespodzianki.

STAROGARD
W Noc Muzeów w Starogardzie zaangażowało się siedem placówek. Mieszkańcy, którzy odwiedzą wszystkie miejsca i zbiorą specjalne pieczątki, wezmą udział w losowaniu nagród. Większość atrakcji rozpoczyna się o godz. 18.

* Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza do sali widowiskowej m.in. na występ dziecięcej sekcji baletowej i zespołu Gzuby Kociewskie, a także orkiestry kameralnej Pro Simfonica oraz pokaz tańca towarzyskiego. Będzie też spotkanie ze znanym starogardzianinem, a w tej roli wystąpi Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

* Galeria A (w SCK): warsztaty plastyczne oraz będzie można zobaczyć prace Hanny Haponiuk i Waldemara Lewkowicza.

* Kino Sokół: o godz. 22 losowanie nagrody głównej, a 20 minut później emisja filmu "Jestem Bogiem".

* Muzeum Ziemi Kociewskiej: słuchowisko "Bajki dla odważnych", strzygi, czarownice i farmazony w spotkaniu z legendą Reginy Kotłowskiej, a także nutka piosenki francuskiej w wykonaniu Piotra Sykuta i Zosi Tochy.

* Miejska Biblioteka Publiczna: wieczór bajek retro oraz żywa gra planszową. Będzie też można zobaczyć "straszszszszs...ne trofea", a także myszkować w placówce, czyli poznać zakamarki, które nie są dostępne na co dzień.

* Ośrodek Sportu i Rekreacji: zachęca do akcji "Pomorze biega" oraz do odwiedzenia ścianki wspinaczkowej.

* Grodzisko Owidz: życie obozu rycerskiego, średniowieczne gry oraz warsztaty rzemiosł dawnych, nocne zwiedzanie grodu, ogniska oraz pokaz fireshow. Specjalnie na Noc Muzeów zostanie uruchomiona linia autobusowa, która kursować będzie z Rynku do Owidza (odjazdy z Rynku co godzinę, zaczynając od godz. 18.30, a kończąc o 22.30).

* Galeria Autorska 24B: zaprasza od godz. 20 wystawa malarstwa Krystyny Lubanski, a także do otwartej pracowni malarskiej i na pokaz tworzenia obrazu w technice akwarelowej.

8 CAfe Anka: o godz. 21 koncert na DVD - Dave Matthews and Tim Reynolds live at Radio City.

SZTUM i DZIERZGOŃ
* Dzierzgoń: spektakl Teatru 3,5, "Międzyczas" - to fragmenty spektaklu "Inżynieria Marzeń", którego premiera 1 czerwca! - godz. 21, dziedziniec Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. Nocne zwiedzanie Dzierzgonia. Po mieście oprowadzać będzie Maria Budzińska, wymarsz grup ok. godz. 21. "Pieśni z dachu" - koncert Marka Kurkiewicza, na dachu dziedzińca DOK. Jadło Mnichów serwować będzie Ewelina Jeziorska, instruktor zajęć ekologiczno-plastyczno- kulinarnych - dziedziniec DOK.

* Sztum: o godz. 19 konferencja w siedzibie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, od godz. 20 nocne zwiedzanie zakamarków sztumskiego zamczyska, dla zwiedzających otwarta zostanie między innymi zamkowa studnia.

TCZEW I PELPLIN
* Tczew, Fabryka Sztuk: Afrykańskie klimaty będą dominować podczas siódmej edycji Europejskiej Nocy Muzeów w Fabryce Sztuk w Tczewie (ul. 30 Stycznia 4). Na ten kontynent zwiedzający przeniosą się między godz. 18 a 24.
Odbędą się również pokazy filmów i slajdów o Afryce, nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych, staną stoiska z biżuterią, wróżyć będzie szaman Ali z Mombasy, a afrykański fryzjer zaplecie warkocze.

* Tczew, Muzeum Wisły: w godz. 18-24 - Szlakiem flisackiej braci: zwiedzanie placówki, wystawa "Wisła w dziejach Polski", gry edukacyjne o zwyczajach flisaków, zwiedzanie wystawy "Szkoła Morska w Tczewie 1920 - 1930". Wstęp wolny.

* Pelplin, zespół pocysterski: w dawnym opactwie cysterskim: najazd Szwedów na klasztor pelpliński i wizyta Gustawa Adolfa w katedrze, koncert organowy Michała Rakowskiego, zwiedzanie katedry, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych (skryptorium; bursztyniarstwo, wytop świec, herbarium), muzyka i poezja św. Jana Pawła II w kaplicy Collegium Marianum, wizytacja króla Jana III Sobieskiego z żoną w klasztorze i biesiada w refektarzu cysterskim, koncert chorałów gregoriańskich. Wstęp wolny w godz. 19-24.

* Gniew, Rynek Starego Miasta: koncert chóru Cantores Minores w kościele pw. św. Mikołaja, wystawa malarstwa Zbigniewa Kwiatkowskiego (biblioteka), wystawa zdjęć Ewalda Jabłońskiego "Gniew jaki pamiętam" (biblioteka), wystawa "10 lat Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego" (Pracownia Orange),spacery po mieście z przewodnikiem. Wstęp wolny w godz. 19-24.

WEJHEROWO
* Ratusz Miejski: wystawa "Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945" - po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostaną m.in. wyniki śledztw wraz z dokumentacją fotograficzną, prowadzonych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, związane ze zbrodniami hitlerowców dokonanymi w Wejherowie i okolicach; nocne zwiedzanie ratusza. Godz. 20-1, wstęp wolny.

* Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255: w godz. 20 -1. pokazy filmów i kronik przedwojennych. "Mocny człowiek", reż. Hans Rouc, Polska, 1929 r. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", reż. Eugen Illes, Niemcy, 1918 r. , "Zew morza", reż. Henryk Szaro, Polska, 1927 r. , "Dla Ciebie, Polsko", reż. Antoni Bednarczyk, Polska, 1920 r. Wstęp wolny.

* Nocne zwiedzanie Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem: zapisy telefoniczne 58 677 70 58. Start od godz. 20 o każdej pełnej godzinie, spod pomnika Wejhera w śródmieściu.

* Noc w klasztornych podziemiach klasztoru franciszkanów, ul. Reformatów 19: zwiedzanie krypt z klasztornym przewodnikiem, godz. 20 - 23. Wstęp wolny.

* Poszukiwanie skarbu z Klubem Miłośników Wejherowa oraz wędrówka po Starówce z mapą z 1811 roku : spotkanie na Kalwarii Wejherowskiej przy Pałacu Heroda o godz. 22. Wstęp wolny.

* Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ul. Zamkowa 2a: średniowieczny obóz wędrowny wraz ze strawą, nocne zwiedzanie pałacu, godz. 21.30 - prezentacja happeningu pt. "Samosąd" w wykonaniu Teatru Zymk, godz. 21.45 - "Pokaz Mody Czarownej", godz. 22 koncert zespołu Fucus, promocja książek: Piotr Schmandt "Noc świętojańska na Kaszubach", Maciej Bakun "Lotnictwo na Ziemi Gdańskiej 1910-1945" połączona z wystawą modeli , siedlisko czarownicy, debiut "muzealnej białej damy", konkursy: na taniec czarownicy, na taniec diabła, prezentacja multimedialna o sztuce średniowiecza, zioła na okazje wszelakie, promocja kubka z kaszubskimi muzealnymi nutami, godz. 24 - odlotowy konkurs na ulubiony sprzęt do latania
- czarodziejskie warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie