Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Era nowych umiejętności: lotnictwo na Pomorzu”. Dyskusja o branży lotniczej nad Bałtykiem

OPRAC.: MT
mat. prasowe
Boeing, Navblue, Lufthansa, Cyclad to tylko niektóre firmy branży lotniczej działając w Trójmieście, które jest jednym z największych ośrodków kompetencji dla lotnictwa. Jakie mają perspektywy i oczekiwania?

Perspektywy jakie rysują się przed branżą lotniczą w regionie były tematem wydarzenia zatytułowane: „Era nowych umiejętności: lotnictwo na Pomorzu” zorganizowanego z inicjatywy firmy Boeing oraz Invest in Pomerania. Rozmawiano o aktualnej kondycji rynku oraz o przyszłości przemysłu lotniczego na Pomorzu. Oś debaty wyznaczono wokół potrzeb przemysłu lotniczego, współpracy rynku z uczelniami oraz roli lokalnych władz w rozwoju branży na Pomorzu.

W debacie udział wzięli m.in.: dyrektor zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie Honorata Hencel, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, a także przedstawiciele Navblue, Lufthansy, Cyclad oraz trójmiejskich uczelni.

- Zainicjowanie rozmów o potrzebach pomorskiej branży lotniczej jest niezwykle ważne. Świadczy o tym fakt, że obecne w województwie globalne marki czują się tu dobrze i chcą rozwijać swoją działalność. Jestem przekonany, że dzisiejsza debata w Boeingu jest kolejnym krokiem do wypracowania podwalin strategii kompleksowej obsługi sektora. Sygnał wysłany do uczelni i szkół średnich zostanie z pewnością odebrany i odpowiednio przepracowany - mówił Leszek Bonna, marszałek województwa pomorskiego.

Branża lotnicza jest niezwykle ważnym elementem pomorskiego krajobrazu biznesowego. Świetnym tego przykładem jest firma Boeing, która w Polsce jest obecna od ponad 30 lat, a jej największe biuro w Polsce ulokowane jest w gdańskiej Oliwie. W całej Polsce firma zatrudnia już ponad 1100 osób, z czego ponad 700 w Gdańsku, gdzie zespoły specjalistów tworzą między innymi rozwiązania cyfrowe i mapy nawigacyjne stosowane na całym świecie.

Obecność wielu specjalistów od IT oraz największych firm lotniczych czyni z Trójmiasta ośrodek porównywany z kilkoma tylko HUBami kompetencyjnymi tego typu na świecie (np. Monachium lub Londyn). Firmy obecne w województwie stale rozwijają technologie wykorzystywane przez linie lotnicze, porty lotnicze czy producentów samolotów na całym świecie.
Mogą korzystać z dostępu do talentów. Tylko w 2022 r. na kierunkach związanych z IT studia ukończyło blisko 2000 osób. Cały czas podejmowane są działania w celu jak najlepszego skorelowania wymagań przemysłu z działaniami podejmowanymi przez uczelnie, tak, by absolwenci spełniali potrzeby pracodawców.

- W ramach projektu Invest in Pomerania Academy Agencja Rozwoju Pomorza organizowała kursy dla osób chcących się przebranżowić i uzyskać najbardziej poszukiwane kompetencje na lokalnym rynku pracy, w tym IT. Za pół roku będziemy przygotowywać nowy program szkoleniowy i uwzględnimy przy jego tworzeniu specjalistyczne potrzeby firm z branży lotniczej - powiedział Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki