Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia szansą dla rozwoju [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Ta inwestycja ma się przyczynić do rozwoju naszego regionu oraz całego Pomorza. Mowa o budowie linii energetycznej, która będzie przebiegać przez kilka gmin dwóch województw.

Inwestycją, o której mowa, jest budowa dwutorowej linii 400 kV na odcinku Żydowo Kierzkowo (województwo zachodniopomorskie) - Gdańsk Przyjaźń. O szczegółach tego ważnego przedsięwzięcia mówiono w czasie konferencji energetycznej, która odbyła się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Inwestorem budowy są Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, inżynierem kontraktu PSE Inwestycje SA, a wykonawcą Aldesa Nowa Energia.

- To przedsięwzięcie, podobnie jak Pomorska Kolej Metropolitalna, będzie dla naszego regionu symboliczne, ale przede wszystkim perspektywiczne - powiedział Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego.

O konieczności budowy linii energetycznej mówił prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.

- Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że potencjał energetyczny, zarówno pod względem wytwarzania energii, jak i jej dostępu, w naszym województwie jest mizerny - mówi prof. W. Kamrat. - Ponadto energia na Pomorzu jest najdroższa w całym kraju. Mam jednak nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat ta sytuacja radykalnie się zmieni. Sieć trzeba rozbudowywać, a to przedsięwzięcie jest ważnym krokiem w tym kierunku.

Prof. Waldemar Kamrat podkreślił, że wybudowanie dwutorowej linii energetycznej przyniesie konkretne efekty. Jednym z nich ma być poprawa bezpieczeństwa oraz niezawodności dostaw energii do odbiorców. Ponadto stworzy ona również warunki do rozwoju gospodarczego całego Pomorza, a także umożliwi przyłączanie nowych wytwórców energii. Planowana linia będzie budowana na terenie następujących gmin: Polanów, Miastko, Tuchomie, Bytów, Studzienice, Parchowo, Lipusz, Kościerzyna, Nowa Karczma, Somonino i Żukowo. Jak podkreślił Tomasz Kreft, przedstawiciel wykonawcy robót, obecnie kończy się procedura formalno-prawna. Do tej pory udało się uzyskać zgodę 95 proc. właścicieli gruntów, na których będzie realizowana inwestycja. Wydana została również decyzja środowiskowa, która oznacza, że nie będzie ona szkodliwa dla środowiska. Jeszcze w tym miesiącu ma być złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Najprawdopodobniej we wrześniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane polegające na wycince drzew. Będą one miały miejsce w gm. Polanów, Lipusz i Parchowo. Dodajmy, że budowa, która pochłonie nieco ponad 400 mln zł, ma się zakończyć w 2019 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki