Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ekopracownia - zielone serce szkoły". Dwie placówki z gminy Człuchów właśnie zyskały bogate zaplecze do edukacji ekologicznej

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Ekopracownia w szkole w Rychnowach
Ekopracownia w szkole w Rychnowach Małgorzata Wojciechowska
W dwóch szkołach w gminie Człuchów 13 września otwarte zostały ekopracownie wykonane w ramach projektu "Ekopracownia – zielone serce szkoły". Placówki w Rychnowach i Wierzchowie Dworcu wzbogaciły się tym samym o bogate zaplecze umożliwiające edukację ekologiczną. Pracownie zostały dofinansowane w 90 procentach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W gminie Człuchów jako jedynej w powiecie człuchowskim w ramach programu otwarte zostały aż dwie ekopracownie. W szkołach w Rychnowach i Wierzchowie Dworcu od teraz uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu i pięknie urządzonej przestrzeni. W takich warunkach będą mogli zdobywać cenną wiedzę na temat ekologii i innych nauk przyrodniczych.

Stworzenie pracowni wymagało dużego zaangażowania ze strony dyrekcji i nauczycieli. Wypełnienie wszystkich formalności nie było łatwe, ale - jak można zobaczyć już na pierwszy rzut oka - opłacało się.

- Napisałyśmy wspólnie z panią wicedyrektor Anną Hope i panią Magdaleną Szatlak – nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej – projekt dla edukacji – ekopracowni, którą wyposażyłyśmy w nowe mebelki, nowoczesny sprzęt. Zostały zakupione takie rzeczy jak mikroskopy, laptopy, gra podłogowa, gra planszowa.

- opowiada Alicja Czarnowska, dyrektor SP w Rychnowach.

Coś dla małych eksperymentatorów

To jednak nie wszystko - dzieci będą mogły skorzystać ze sprzętu, który pozwoli im poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

- Mamy jeszcze laboratoria einstein – to będą takie laboratoria, w których dzieci będą mogły zbadać czystość wody, temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie, więc to też jest takim dodatkowym wyposażeniem naszej pracowni. Ekopracownia ma być takim zielonym sercem naszej szkoły, więc oprócz tego, że mamy wspaniały sprzęt, to chcemy jeszcze dzieci nauczyć dbania o nasze otoczenie, czyli przede wszystkim będziemy uczyć takiego ekologicznego stylu życia. Postawimy na segregację śmieci, na oszczędzanie wody, oszczędzanie energii. Dzieci poznają życie ptaków, zwierząt, które mają w najbliższej okolicy.

- dodaje Anna Hope, wicedyrektor szkoły w Rychnowach.

Gmina stawia na ekologię w każdym wymiarze

Poza tym dzieci w ramach projektu będą uczestniczyły w wycieczkach tematycznych, piknikach, spotkaniach i konkursach, które będą się odbywały w trakcie całego roku szkolnego. Rozszerzona edukacja ekologiczna doskonale koresponduje z obecnie prowadzoną polityką gminy. Nic dziwnego, że władze gminne ochoczo sięgnęły po możliwość skorzystania z tak sprofilowanych środków finansowych. Wkład własny gminy wynosił 10 procent wartości inwestycji.

- Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości 75 tysięcy jeśli chodzi o Wierzchowo Dworzec i 50 jeśli chodzi o szkołę w Rychnowach powstały dwie ekopracownie. One się idealnie wkomponowują w ekopolitykę gminy, bo zarówno jedna, jak i druga szkoła jest ogrzewana za pomocą biomasy, czyli odnawialnego źródła energii. Dodatkowo w szkołach zamontowane jest energooszczędne oświetlenie i to się uzupełnia w całym funkcjonowaniu tych placówek. Zwłaszcza w Wierzchowie, gdzie obok powstaje też farma wiatrowa i dzieci mają świadomość, że ten prąd produkowany jest z odnawialnych źródeł energii.

- mówi Paweł Gibczyński, wójt gminy Człuchów.

Szansa na rozbudzenie pasji

Podczas uroczystego otwarcia ekopracowni obecny był Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nie krył on podziwu dla poziomu edukacji ekologicznej w gminie i ogólnie - świetną organizacją gminnych szkół.

- Ja przede wszystkim chciałem powiedzieć, że jestem pod wrażeniem zarówno szkoły, jak i tego dzieła, które państwu się udało wykonać i serdecznie gratuluję, sala jest przepiękna. Dzieci widać, że są nastawione entuzjastycznie – to już jest chyba połowa sukcesu dydaktycznego, żeby uwagę przyciągnąć została osiągnięta. No i mam nadzieję, że ten sprzęt i to wyposażenie rzeczywiście posłuży do tego, żeby obudzić w dzieciach pasję, żeby zajmowały się nie tylko ekologią, bo to jest niezwykle ważne rzeczywiście, ale oprócz tego rozwijały w ogóle kompetencje z zakresie nauk przyrodniczych.

- mówił dyrektor WFOSiGW podczas wizyty w szkole w Rychnowach.

Warto nadmienić, że kadra obu szkół musiała się mocno postarać, by pracownie były gotowe już we wrześniu. Promesę gmina Człuchów otrzymała na początku wakacji, a tuż po nich wszystko było już gotowe.

Przed dziećmi z Rychnów i Wierzchowa Dworca wspaniała przygoda z przyrodą, ekologią i nowoczesną technologią. Po ich minach i wyrażonym entuzjazmie w dniu otwarcia pracowni było widać, że już nie mogą się doczekać zabaw, doświadczeń i eksperymentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki