Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie łatwiejszy? MEN pracuje nad zmianą wymagań egzaminacyjnych. "Zakres przedmiotowy będzie ograniczony"

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Z powodu epidemii koronawirusa egzamin 8-klasisty w 2020 r. odbył się w czerwcu
Z powodu epidemii koronawirusa egzamin 8-klasisty w 2020 r. odbył się w czerwcu Lukasz Gdak
Egzamin 8-klasisty 2021 i matura 2021 będą łatwiejsze? - Zakres przedmiotowy w arkuszach będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - zapowiedział 19.11.2020 podczas konferencji mister edukacji Przemysław Czarnek. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że trwają prace nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi w roku szkolnym 2020/2021 - zarówno jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, jak i maturę 2021. Jest to związane m.in. z pandemią koronawirusa i ograniczeniami, jakie niesie ze sobą nauka zdalna. Wiadomo też, że nie będzie odgórnego próbnego egzaminu ósmoklasisty. Informuje o tym Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku.

Zmiany w egzaminie 8-klasisty 2021 i maturze 2021. Konferencja ministra edukacji 19.11.2020

- Poprosiliśmy ekspertów, nauczycieli, przedstawicieli świata akademickiego oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, by z uwagi na ograniczenia, dokonali incydentalnej korekty podstaw programowych i na tej podstawie CKE opracuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - powiedział podczas konferencji prasowej 19.11.2020 r. minister edukacji Przemysław Czarnek.

Do 27 listopada br. zmiany będą konsultowane z nauczycielami. Materiały pojawią się na stronach ministerstwa. Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia, na podstawie której CKE będzie przygotowywać się do egzaminów.

Jakie zmiany w egzaminach proponuje MEN?

Najważniejsze zmiany egzaminy ósmoklasisty 2021:
1) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie
 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut)
 • możliwość odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać )

2) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

 • zmniejszenie zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut)
 • zmniejszenie liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020)

3) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2)
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut)
 • ograniczeniu/dostosowaniu zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)

- Co do zmian na egzaminie maturalnym, nastąpi rezygnacja z obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jako warunku zdania egzaminu maturalnego – mówi minister Kopeć. - Uczniowie będą mogli do niego przystąpić, jednak takiego obowiązku nie będzie.

Najważniejsze zmiany na maturze 2021:

1) w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym

 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut)

2) w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

 • zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego

Egzamin 8-klasisty 2021. Prace nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało na początku listopada, że zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, trwają prace zespołów przedmiotowych nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi w roku szkolnym 2020/2021.

- Już za kilka dni przedstawimy do społecznych konsultacji efekty prac zespołów. Po zebraniu uwag, do końca grudnia br. przygotujemy ostateczny kształt wynikających z podstawy programowej wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Na tej podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze egzaminacyjne – tłumaczy Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

- Sytuacja, która miała miejsce już wcześniej, czyli strajk nauczycieli, okres pandemii w ubiegłym roku szkolnym i sytuacja w obecnym, skłaniały nas do decyzji, aby ten egzamin wyglądał inaczej niż w latach poprzednich. Szczegółowa analiza wyników również skłaniała do tego, żeby ten egzamin wyglądał inaczej – tłumaczy z kolei wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Jak podaje wiceminister, zmiana ma dotyczyć przede wszystkim uwzględnienia tego, co nie mogło być zrealizowane podczas lekcji. Ta zmiana ma mieć charakter jednorazowy.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin i przedmioty

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

 • języka polskiego
 • matematyki
 • języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego)
 • od roku 2022 roku do tej listy dojdzie czwarty egzamin do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W ubiegłym roku szkolnym – w terminie głównym od 16 do 18 czerwca 2020 – przystąpiło do egzaminu ponad 343 tys. uczniów z całej Polski. Według harmonogramu podanego przez CKE egzamin dla tegorocznych ósmoklasistów ma odbyć się w terminie od 25 do 27 maja 2021.

Bez próbnego egzaminu ósmoklasisty

O próbny egzamin pyta wielu uczniów i rodziców 8-klasistów.

Wiosną 2020 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępniły uczniom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Uczniowie mogli rozwiązywać zadania w domu, CKE rekomendowała, by przeznaczyli sobie na te zadania tyle czasu, ile trwa faktyczny egzamin ósmoklasisty.

- To nie był próbny egzamin, a przygotowane arkusze, z których uczniowie mogli skorzystać w dowolnym czasie. Egzamin próbny rozumiem jako coś, co odbywa się w jeden dzień, o zaplanowanej godzinie dla wszystkich uczniów. Tutaj chodziło o to, żeby zmobilizować zdających do przećwiczenia zadań. Mogli to zrobić w dowolnym momencie – tłumaczy Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Te zadania udostępniono uczniom ze względu na długie nauczanie zdalne. Tak samo opublikowaliśmy arkusze maturalne. Nic nie wiem na temat tego, aby w tym roku szkolnym przygotowywano dodatkowe arkusze na egzamin ósmoklasisty czy na egzamin maturalny – dodaje szefowa gdańskiej OKE.

Egzamin 8-klasisty 2020. Arkusze CKE, odpowiedzi, rozwiązania zadań

Sprawdź, co było na egzaminach 8-klasisty w tym roku. Zobacz teksty, odpowiedzi i rozwiązania zadań.

Egzamin ósmoklasisty - matematyka: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii. Uwaga, nasi eksperci będą dodawać odpowiedzi na bieżąco, dlatego odświeżaj stronę, aby zobaczyć kolejne. Zobacz arkusz, zadania, a w podpisach - odpowiedzi. Kliknij tutaj --->

Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka - Zobacz ARKUSZ, ZADAN...

Egzamin ósmoklasisty - język polski: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii. Uwaga, nasi eksperci będą dodawać odpowiedzi na bieżąco, dlatego odświeżaj stronę, aby zobaczyć kolejne. Zobacz arkusz i zadania ----> Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka - Zobacz ARKUSZ, ZADANIA I ODPOWIEDZI. Egzamin 8-klasisty z matematyki - 17 czerwca 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty: Język POLSKI 2020 - ODPOWIEDZI, zadani...

Egzamin ósmoklasisty - język angielski: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii.Uwaga, nasi eksperci dodają odpowiedzi na bieżąco - odświeżaj stronę!Zobacz arkusz i odpowiedzi ---->

Egzamin ósmoklasisty 2020: J. ANGIELSKI - sprawdź ODPOWIEDZI...

Progi punktowe w trójmiejskich liceach i technikach w 2020 r.

Sprawdź też, ile trzeba było uzbierać punktów (z egzaminu 8-klasisty i ocen końcowych), żeby dostać się do poszczególnych klas w liceach i technikach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Najwyższe progi punktowe w 2020 r. ma w Gdańsku "Topolówka", czyli III LO

Progi punktowe w LO w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów musieli ...

III LO w Gdyni nadal z jednym z najwyższych progów punktowych w Polsce

Progi punktowe 2020 w LO w Gdyni. Ile punktów musieli mieć a...

W Sopocie podczas rekrutacji 2020 najwyższe progi były w II LO

Progi punktowe 2020 w liceach i technikum w Sopocie. Ile pun...

Progi punktowe w Zespole Szkół Łączności czyli Technikum nr 4 w Gdańsku dorównywały w tym roku progom w topowych gdańskich liceach

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów ...

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie