Egzamin ósmoklasisty 2019. Tekst 8-klasisty z matematyki pod lupą eksperta. Był łatwy?

(KGK)
Egzamin ósmoklasisty 2019 uczniów Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku Karolina Misztal
Uczniowie klas ósmych po raz pierwszy napisali egzamin ósmoklasisty z matematyki. Choć wyniki tego sprawdzianu poznamy dopiero w czerwcu, już dziś eksperci oceniają stopień trudności tego egzaminu. Czy zadania zaskoczyły uczniów?

Egzamin ósmoklasisty jest bardzo ważny dla uczniów. To od jego wyników zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Egzamin był obowiązkowy, co oznacza, że aby ukończyć szkołę podstawową musiał do niego przystąpić każdy nastolatek. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń musi uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Czytaj więcej: Egzamin ósmoklasisty. Dlaczego jego wynik jest tak ważny?

W ocenie Małgorzaty Grymuzy, ekspertki międzynarodowego programu edukacji matematycznej MathRiders, poziom tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z matematyki można określić jako łatwy. Oba typy zadań – zamknięte i otwarte nie wymagały od uczniów łączenia wiedzy z różnych działów matematyki.

Do rozwiązania zadań otwartych na pewno potrzebne były szczegółowe obliczenia, natomiast ich poziom nie powinien stanowić większego wyzwania dla nastolatków. Nie pojawiło się żadne zadanie na dowodzenie, co zawsze przysparzało uczniom najwięcej problemów. Zabrakło także zadań z prawdopodobieństwem, które również nie należą do najłatwiejszych.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2019. Trudny czy łatwy? Opinie uczniów z SP 67 w Gdańsku

Właściwie wszystkie przerabiane w szkole zagadnienia zostały poruszone, ale raczej w zakresie podstawowym. Większego zastanowienia wymagały jedynie zadania z geometrii, których na egzaminie pojawiło się kilka - zarówno w części zamkniętej, jak i otwartej. Mimo to były na niższym poziomie trudności niż na egzaminie próbnym, który był dla dzieci zdecydowanie trudniejszy.

Zadania zamieszczone w arkuszu nie mogły zaskoczyć dzieci, które przygotowały się do egzaminu. Na egzaminie pojawiły się polecenia i zagadnienia, które powinny zostać przepracowane w każdej szkole wielokrotnie.

- Reasumując, zadania zamieszczone w arkuszu nie mogły zaskoczyć dzieci, które przygotowały się do egzaminu. Na egzaminie pojawiły się polecenia i zagadnienia, które powinny zostać przepracowane w każdej szkole wielokrotnie. O tym, jak w rzeczywistości poszło dzieciom rozwiązywanie egzaminacyjnych zadań, dowiemy się dopiero w czerwcu – komentuje Małgorzaty Grymuza, ekspertka MathRiders.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Co było na egzaminie?

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - język polski 15.04 - ARKUSZ I ODPOWIEDZI

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI I ARKUSZE ...

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 MATEMATYKA ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA...

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. Język angielski ODPOWIEDZI, ARKUS...

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. Język niemiecki ODPOWIEDZI, ARKUS...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie