reklama

Egzamin ósmoklasisty. Dlaczego jego wynik jest tak ważny?

(KGK)Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (26 zdjęć)
Drugi dzień egzaminów ósmoklasisty przebiegł na Pomorzu bez zakłóceń. We wszystkich 673 szkołach podstawowych uczniowie klas ósmych przystąpili we wtorek 16 kwietnia do egzaminu z matematyki – poinformowało Kuratorium Oświaty.

Trwa egzaminacyjny maraton. 15 kwietnia ósmoklasiści (w województwie pomorskim - 100 procent szkól) zdawali egzamin z języka polskiego, 16 kwietnia z matematyki, a w środę 17.04. podejdą do egzaminu z języka obcego nowożytnego.

Uczniom klas ósmych towarzyszy podwójny stres. Nie dość, że piszą ten ważny sprawdzian w cieniu strajku nauczycieli, to jeszcze są pierwszym rocznikiem, który go zdaje.

Ósmoklasiści zasiedli do egzaminu jako pierwszy rocznik po reformie szkolnictwa likwidującej gimnazja.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - język polski 15.04 - ARKUSZ I ODPOWIEDZI

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI I ARKUSZE ...

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 MATEMATYKA ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA...

Dlaczego ten egzamin jest tak ważny? Jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki trzeba uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale jego wyniki są istotnym czynnikiem decydującym o przyjęciu do szkół średnich!

- Na egzaminie sprawdzane będą umiejętności opisane w podstawie programowej. I tylko te umiejętności. Podstawa wprowadzona była dość pospiesznie zaledwie dwa lata temu. Obecni ósmoklasiści to pierwszy, właściwie eksperymentalny rocznik uczony według niej – komentuje Marcin Karpiński, współautor podręczników do matematyki wydawanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, wykładowca w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczniowie zmagają się z językiem polskim, matematyką oraz jednym językiem obcym do wyboru (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski).

Z kolei od roku 2021/2022 do listy egzaminów dojdzie jeden wybrany przedmiot - uczeń sam zdecyduje, czy chce rozwiązywać zadania z chemii, biologii, fizyki, geografii czy historii. Egzamin przeprowadzany będzie w formie pisemnej.

Wyniki tegorocznego, pierwszego egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 14 czerwca 2019 r.

Czytaj także

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie