Egzamin maturalny 2014. Nie podejdziesz do matury - zapłacisz karę?

P. Niemkiewicz, R. KościelniakZaktualizowano 
W powiecie puckim w tym roku matury napisało około 400 uczniów. 63 osoby do tego egzaminu nie przystąpiły
W powiecie puckim w tym roku matury napisało około 400 uczniów. 63 osoby do tego egzaminu nie przystąpiły Roman Kościelniak
Będą finansowe kary dla absolwentów, którzy nie stawili się na maturę? O takim projekcie rozmawiają urzędnicy w powiecie puckim. Powiatowy specjalista do spraw edukacji mówi, że prace nad taryfikatorem kar już trwają.

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego i dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych chcą zdyscyplinować uczniów, którzy w ostatniej chwili rezygnują ze zdawania matury - i w ten sposób zredukować koszty egzaminu.

Dziś do matury może podejść każdy, kto z powodzeniem ukończył szkołę średnią. I każdy może też zrezygnować z egzaminu bez informowania o tym placówki. - W takich sytuacjach dzwonię i pytam, co się stało - przyznaje Aldona Czerwińska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie. - Tłumaczenie bywa różne: zmieniły się plany życiowe, dziewczyna zaszła w ciążę, komuś nie chce się zdawać.

Niedoszły maturzysta nie ponosi żadnych konsekwencji. Gorzej już z urzędnikami, bo ci muszą zapłacić członkom komisji za to, że pojawili się w pracy. To koszty rzędu 500-600 zł za dzień pracy jednej komisji. Każdego roku dotyczy to kilkunastu osób.

- Problemem są zwłaszcza ci, którzy po przerwie chcą zdawać całą maturę lub tylko jeden egzamin i tradycyjnie w ostatniej chwili rejterują - mówi Kazimierz Czernicki, wicedyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pucku. - Bywa, że ta sytuacja powtarza się przez kilka lat: my szykujemy komisję, maturzysta rezygnuje, a koszty zostają.

Romuald Głuszko, powiatowy specjalista do spraw edukacji mówi, że prace nad taryfikatorem kar trwają. - Dziś to chyba jedyny sposób, by zdyscyplinować uczniów - komentuje. - Ile trzeba będzie płacić? Tyle, by opłacić komisję.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
go_ ść

Skąd te dzieci mają mieć pieniądze? Właściwie pełnoletni, jak nie zapłacą, to do więzienia.

J
JiK

To niestety problem wielu szkół. Bywa, że z matury rezygnuje połowa dawnych absolwentów.

Dodaj ogłoszenie