Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja o stanie wojennym 1981 - 1983? Instytut Pamięci Narodowej wychodzi z propozycją kolejnych tek edukacyjnych

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Naczelnik OBBH dr Daniel Czerwiński, dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, naczelnik OBEN Krzysztof Drażba
Naczelnik OBBH dr Daniel Czerwiński, dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, naczelnik OBEN Krzysztof Drażba Kamil Kusier | Polska Press
- Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski, warto, żeby młode pokolenie się z nim zapoznało - mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku w trakcie prezentacji tek edukacyjnych, które mają wspomóc nauczycieli polskich szkół w przekazywaniu wiedzy nt. stanu wojennego w Polsce i lat 80 minionego wieku. W konferencji udział wzięła także Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty, która podkreśliła istotę tek wydawanych przez IPN w kształtowaniu przyszłych pokoleń oraz wartości dydaktycznej w prowadzeniu zajęć w polskich szkołach.

Teki edukacyjne IPN o stanie wojennym - niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski

- Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski - mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. - Warto, żeby młode pokolenie się z nim zapoznawało. Stan wojenny, to było złamane naszych nadziei, które rodziły się w 1980 roku, a także kilka lat wcześniej. Zwłaszcza w okresie papieskim, gdy mieliśmy Polaka w Watykanie.

W trakcie prezentacji materiałów dydaktycznych profesor Mirosław Golon szczególnie podkreślił istotę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i to swoiste narodowe bierzmowanie, które odbyło się w 1979 roku, a które obudziło społeczeństwo i dało nadzieje, a także utworzyło ruch niosący wielką szansę na zmianę.

- W tej tece edukacyjnej jest jeden z fundamentalnych momentów we współczesnej historii Polski - mówił dyrektor IPN. - Znajduje się w niej zbiór 21 postulatów gdańskich, tego co zostało uzgodnione, wyartykułowane przez zorganizowaną część społeczeństwa. Prawo do strajku, swoboda demokratyczna, wolność słowa, wolność wyznania i wiele innych zapisów, które w państwach są przestrzegane, a w Polsce komunistycznej nie były.

Wspomniana teka edukacyjna pokazuje zarówno okres stanu wojennego, jak również to, co działo się przed 13 grudnia 1980 roku, a nawet przed sierpniem tego samego roku.

- To wprowadzenie i próba pokazania Polski wybijającej się do niepodległości, a potem ukazanie złamanych nadziei - komentował prof. Mirosław Golon. - Teka przygotowana jest dla uczniów na każdym etapie edukacji.

Nadzieje związane z wprowadzeniem kolejnych tek edukacyjnych wyrażała również Pomorska Kurator Oświaty, Małgorzata Bielang.

- W imieniu własnym, ale także w imieniu nauczycieli i wychowawców serdecznie dziękuję IPN za teki edukacyjne, które Instytut opracowuje. - mówiła. - Stanowią one niezwykłą wartość i pomoc w codziennej pracy pedagogów.

Jak przyznała pomorska kurator teka o stanie wojennym, ale także 31 pozostałych tek, które dostępne są online na stronie IPN, to materiał bardzo potrzebny. Materiał edukacyjny, który wykorzystują nauczyciele w swojej pracy z uczniami, nie tylko w pracy dydaktycznej, ale również w pracy wychowawczej.

- Te informacje zawarte są w przystępnych opracowaniach, przystępnych głównie dla ucznia, gdyż są napisane językiem, który trafia do młodzieży - podsumowała opracowanie materiałów Małgorzata Bielang. - Sama, gdy jeszcze pracowałam w szkole wykorzystywałam teki IPN, sama korzystałam m.in. z takiej o Katyniu, gdy wraz z uczniami przygotowywałam wystawę tematyczną.

Teki edukacyjne IPN o stanie wojennym - teka edukacyjna o stanie wojennym składać będzie się z 3 zeszytów

- Zeszyt numer jeden, to eseje historyczne, które wprowadzić mają w tematykę stanu wojennego. To materiały, które mają wprowadzić uczniów i nauczyciela w temat poruszanego zagadnienia - mówił Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku. - W drugim zeszycie każdy chętny znajdzie ponad 80 propozycji ćwiczeń do wykorzystywania na lekcjach na różnym stopniu trudności, a także szereg propozycji do przeprowadzenia małych projektów badawczych. Trzeci zeszyt to blisko 100 tekstów źródłowych, które prócz waloru naukowego, mają również przygotować uczniów do krytycznej analizy źródeł historycznych, ale również do analizy tekstów, których w przestrzeni medialnej jest bardzo dużo.

Teki edukacyjne IPN o stanie wojennym - nowe publikacje IPN

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały także najnowsze publikacje naukowe IPN na temat stanu wojennego i Solidarności. Materiały zgromadzonym przedstawił dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

Materiały edukacyjne oferowane przez IPN zdają się być doskonałą nie tyle alternatywą, co głównie ważnym i potrzebnym, brakującym elementem wsparcia dydaktycznego, z którego skorzystać będą mogli nauczyciele, ale także i może przede wszystkim uczniowie, którzy w przyjaznej dla siebie formie odnaleźć będą mogli informacje na temat zdarzeń sprzed 40 lat, które trwale zapisały się w historii Polski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki