Dziurawy nabór przedszkolaków

  Dziurawy nabór przedszkolaków

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Znane już są efekty pierwszego w historii miasta elektronicznego naboru do przedszkoli. Władze Gdyni są z niego zadowolone, nie obyło się jednak bez zgrzytów. Część rodziców i dyrektorów przedszkoli miała dopuścić się fałszerstw w formularzach zgłoszeniowych.
  - To są pewne informacje. Niektórzy dyrek- torzy nawet nie ukrywali się z tym procederem i mówili o nim wprost - twierdzi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, radny miasta z Komisji Oświaty.

  Informacje potwierdzają pracujący rodzice, zgłaszający się do naszej redakcji. Mówią, że do wskazanego przedszkola nie dostało się ich dziecko. Dostały się jednak maluchy, których jedno z rodziców nie pracuje.

  Punktem spornym w takich przypadkach okazały się założenia systemu naboru, które w pierwszej kolejności preferowały dzieci obojga pracujących rodziców.

  Rodzice przedszkolaków już uczęszczających do placówek, gdy jedno z nich nie pracuje, obawiali się więc, że ich dziecko bądź nie dostanie się z powrotem do przedszkola, bądź też zostanie zmuszone do zmiany placówki.

  - Dyrektorzy nie chcieli dopuścić do takiej sytuacji, bo jak tu wytłumaczyć maluchowi, że musi przerwać naukę, rozstać się ze swoimi kolegami i koleżankami - mówi Zmuda- Trzebiatowski. - Na własną rękę poprawiali więc system.

  Podpowiadali niepracującym rodzicom, aby wpisywali w formularze, że jednak pracują. Słyszałem nawet o przypadkach, gdzie dyrektor po odmowie rodzica wypełniał w ten sposób formularz na własną rękę. Należałoby się zastanowić, czy nie preferować jednak przy ponownym przyjęciu do przedszkoli tych maluchów, które już do nich uczęszczają.

  Tak się dzieje w innych dużych polskich miastach. Tam dziecka nie trzeba nawet ponownie zgłaszać do przedszkola, tylko przedłużenie nauki odbywa się automatycznie. A skontrolować, czy rodzice pracują, czy nie, jest nam trudno, bo samorządowcy nie są policjantami.

  Na lukach w systemie straciła niestety część tych rodziców, którzy postanowili być uczciwi.
  Pracująca matka jednego z przedszkolaków z Chyloni chciała zapisać swoje dziecko do przedszkola przy ul. Starogardzkiej. Jako kolejne, preferowane przez siebie placówki, wskazała przedszkola przy ul. Wiejskiej i Kcyńskiej.

  Maluch do pierwszej ze wskazanych placówek się nie dostał. - To dziwne, bo do nauki zakwalifikowane zostały dzieci z czterech mieszkających blisko mnie rodzin, a jestem pewna, że w każdym z tych przypadków co najmniej jeden z rodziców nie pracuje - mówi kobieta. - Musiało dojść do fałszerstwa dokumentów. Innej możliwości po prostu nie ma.
  W tym roku zapisano do elektronicznego systemu naboru w Gdyni 4955 przedszkolaków. Miejsc jest o około 150 za mało w stosunku do potrzeb.


  Założenia systemu są słuszne  Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni ds. oświaty

  - Sytuacja, w której dyrektor przedszkola namawia rodzica do sfałszowania danych w formularzu lub dokonuje takiej rzeczy na własną rękę, jest niedopuszczalna.
  Jeśli uda się udowodnić takie przypadki, osoby odpowiedzialne mogą spodziewać się konsekwencji.

  Dzieci dwojga pracujących rodziców muszą być preferowane podczas naboru, bo to jest sprawiedliwe. Nie wyobrażam sobie rozmowy z matką, która pracuje i nie ma co zrobić z maluchem, bo miejsce zajęło dziecko, którego jedno z rodziców nie pracuje. Chcemy, by takich problemów w ogóle nie było. Stanie się to, gdy miejsc w placówkach będzie więcej niż chętnych.

  Niewykluczone, że będzie tak od przyszłego roku, gdy dzieci z klas zerowych będą musiały uczyć się w szkołach.
  Zwolni się wtedy dużo miejsc. W dzielnicach, gdzie najtrudniej zapisać dziecko (Karwiny, Dąbrowa, Witomino) będą też powstawały dodatkowe oddziały przedszkolne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo