Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Wejherowa, Gniewu i Starogardu Gdańskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. To inicjatywa prezydenckiego doradcy Marcina Drewy

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Dzieci z Pomorza w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w poniedziałek, 20.09.2021 r.
Dzieci z Pomorza w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w poniedziałek, 20.09.2021 r. Franciszek Sychowski
W tej sali prezydent RP powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. Salę Kolumnową, ale nie tylko, mieli okazję zwiedzić najmłodsi mieszkańcy Pomorza w poniedziałek, 20.09.2021 r. Z inicjatywy doradcy prezydenta RP Marcina Drewy tego dnia zorganizowano wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie dla dzieci z Wejherowa, Gniewu oraz gminy Starogard Gdański.

Dzieci z Wejherowa, Gniewu i Starogardu Gdańskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Zwiedzić Pałac Prezydencki od „środka” miały okazję dzieci z Wejherowa, Gniewu oraz gminy Starogard Gdański. W poniedziałek, 20 września z inicjatywy dorady prezydenta RP i radnego miejskiego z Wejherowa Marcina Drewy zorganizowano wycieczkę do Warszawy.

– Odkąd zostałem doradcą prezydenta, chciałem, aby pałac był otwarty dla wszystkich. A zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Bardzo się cieszę, że pałac odwiedziły dzieci z Wejherowa. To dla mnie ważne, jako doradcy i radnego – mówi prezydencki doradca Marcin Drewa.

Niektórzy z uczestników wycieczki przebrani byli w tradycyjne, regionalne stroje z Kociewia i Kaszub, oraz w bluzy sportowe z klubu karate z Gniewu. Z kolei wejherowianie ubrani byli w koszulki promujące Motocyklowy Rajd Piaśnicki.

– Cały czas o tym pamiętamy. Piaśnica jest charakterystyczna dla naszego regionu. Dzieci miały też specjalne identyfikatory z herbem Wejherowa. Wszyscy, którzy byli w pałacu, widzieli, skąd przyjechaliśmy – podkreśla Marcin Drewa.

Przewodnicy oprowadzili grupę po wielu pomieszczeniach pałacu, m.in. salach: Kolumnowej, Orderu Orła Białego, Obrazowej, Rokoko, Białej, czy kaplicy.

– Podobało mi się w pałacu. Jest tutaj dużo miejsca do zabawy w chowanego – żartował jeden z najmłodszych uczestników wyjazdu 5-letni Cezary.

Podczas wycieczki uczestnicy mieli także okazję zwiedzenia Krakowskiego Przedmieścia, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia pod kolumną Zygmunta III Wazy oraz pomnikiem Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta. Grupie z Pomorza towarzyszył poseł na Sejm Kazimierz Smoliński.

Pałac Prezydencki w Warszawie. Historia

Pałac wzniesiony został w latach czterdziestych XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalla – nadwornego architekta króla Władysława IV.

Budynek przez lata swojego istnienia był siedzibą wielu instytucji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów. Z kolei podczas okupacji, w latach 1941-1942, pałac przebudowano na Deutsches Haus – był to wówczas luksusowy hotel z kasynem. Po zakończeniu II wojny światowej, stał się siedzibą Premiera i Rady Ministrów. W 1994 roku, po zakończeniu czteroletnich prac remontowych, rozpoczął się nowy etap w historii pałacu – stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, i nosi odtąd nazwę Pałac Prezydencki.

Pałac Prezydencki to jeden z najważniejszych budynków w Polsce. To tutaj Prezydent RP podpisał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (1997 r.) oraz ratyfikował akty o przystąpieniu Polski do NATO (1999 r.) i Unii Europejskiej (2003 r.). Natomiast wcześniej, zanim pałac stał się siedzibą „głowy państwa”, był też „świadkiem” podpisania Układu Warszawskiego, a w grudniu 1970 r. – układu o normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Republiką Federalną Niemiec. Z kolei od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu toczyły się obrady „Okrągłego Stołu”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki