Duży wzrost liczby zachorowań na grypę w województwie pomorskim. W ciągu tygodnia przybyło ponad 6 tys. chorych!

Sandra Janikowska
Z ostatniego Meldunku Epidemiologicznego wynika, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego 2020 roku w Polsce ponad 200 tys. osób zachorowało na grypę. W województwie pomorskim liczba osób chorych na grypę w pierwszej połowie lutego wyniosła 29 506 osób. W której grupie wiekowej wskaźnik zachorowalności na grypę jest największy? Pixabay
Z ostatniego Meldunku Epidemiologicznego wynika, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego 2020 roku w Polsce ponad 200 tys. osób zachorowało na grypę. W województwie pomorskim liczba osób chorych na grypę w pierwszej połowie lutego wyniosła 29 506 osób. W której grupie wiekowej wskaźnik zachorowalności na grypę jest największy?

Grypa w Polsce. Wzrost zachorowalności w ciągu 2 tygodni

Jak co tydzień, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny opublikował raport dotyczący zachorowalności na grypę w Polsce. Z informacji zawartych w ostatnim Meldunku Epidemiologicznym wynika, że w drugim tygodniu lutego w całej Polsce odnotowano aż 200 tys. 194 przypadki grypy. Dla porównania przypominamy, że tydzień wcześniej liczba ta wynosiła 193 tys. 482 jednostki.

Z ostatniego Meldunku Epidemiologicznego wynika, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego 2020 roku w Polsce ponad 200 tys. osób zachorowało na grypę.
Z ostatniego Meldunku Epidemiologicznego wynika, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego 2020 roku w Polsce ponad 200 tys. osób zachorowało na grypę. W województwie pomorskim liczba osób chorych na grypę w pierwszej połowie lutego wyniosła 29 506 osób. W której grupie wiekowej wskaźnik zachorowalności na grypę jest największy? Źródło: NIZP-PZH

Najwięcej nowych przypadków zarejestrowano w województwie mazowieckim - 36 tys. 582. Na kolejnych pozycjach znajdują się: województwo pomorskie (29 tys. 506), województwo wielkopolskie (25 tys. 219) i województwo śląskie (20 tys. 004).

ZOBACZ TAKŻE: Grypa na Pomorzu. Pomorze przoduje w liczbie podejrzeń i zachorowań na grypę

Grypa na Pomorzu

Z danych udostępnionych w ostatnim Meldunku Epidemiologicznym wynika, że na Pomorzu w pierwszym tygodniu lutego 2020 roku łącznie chorych na grypę było 23 tys. 402 osoby. Grupą wiekową o największej zachorowalności były osoby pomiędzy 15 a 64 rokiem życia - 9186 jednostek. Tuż za nimi upląsowały się dzieci i młodzież (5-14) z liczbą 6615 osób oraz dzieci do 4 roku życia - 5780 jednostek. Najmniejszą składową w tym zestawieniu charakteryzuje się przedział wiekowy 65+, który wyniósł 1821 osób.

Z kolei w okresie od 8 do 15 lutego łączna liczba zachorowań na grypę wynosiła 29 tys. 506 osób. Z czego 6 tys 985 osób to dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 4 lat, 9 tys. 419 osób to dzieci i młodzież (5-14 lat), a 11 tys. 105 osób to przedział wiekowy od 15 do 64 roku życia. Jeśli chodzi o osoby powyżej 65 roku życia, które zachorowały na grypę to stanowią one najmniejszą składową zachorowań na tym obszarze (1997).

Z informacji tych jednoznacznie wynika, że w każdej z grupie wiekowej zaobserwowano wzrost zachorowalności na grypę. W ciągu tygodnia łączna liczba chorych zwiększyła się o 6 tys. 104 osoby. U dzieci do lat 4 liczba chorych zwiększyła się o 1205 jednostek, u dzieci i młodzieży (5-14 lat) o 2804, a u młodzieży i dorosłych - o 1919. Wzrostowi uległa także liczba osób po 65. roku życia, które zachorowały na grypę. Na stan 15 lutego br. liczba ta była większa o 176 osób. Analizując te dane, można jednoznacznie stwierdzić, że w ciągu dwóch tygodni tendencja zachorowalności wykazuje wysoki charakter wzrostowy, co może wywoływać pewien niepokój.

Coraz większa zachorowalność wśród dzieci i młodzieży

Z ostatniego raportu wynika, że najwyższą zapadalność na grypę w drugim tygodniu lutego br. odnotowano w przedziale wiekowym 5-14 lat oraz u młodzieży i dorosłych w wieku 15-64 lat.

NIZP-PZ. Co to za organ?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny to najstarszy organ zdrowia publicznego w Polsce. Jego istnienie zostało powołane do życia 21 listopada 1918 roku, tuż po ogłoszeniu niepodległości Polski. Początkowo nosił nazwę Państwowego Centralnego Zakładu Epidemiologicznego, ale już w 1923 roku zmieniono go na Państwowy Zakład Higieny, który w 2007 roku przemianowano na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Na stronie internetowej organu czytamy:

Państwowy Zakład Higieny powstał jako naukowe i laboratoryjne zaplecze służby zdrowia

NIZP-PZ zajmuje się m.in. monitorowaniem sytuacji zdrowotnej i oceną potrzeb zdrowotnych ludzi w Polsce, a także ochroną ludności przed chorobami zakaźnymi i działania w zakresie prewencji chorób przewlekłych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie