Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa na Pomorzu. Pomorze przoduje w liczbie podejrzeń i zachorowań na grypę

Piotr Kallalas
Grypy nie można lekceważyć. Trzeba ją przeleżeć w łóżku i pić dużo płynów
Grypy nie można lekceważyć. Trzeba ją przeleżeć w łóżku i pić dużo płynów 123rf
Tylko na początku lutego na Pomorzu odnotowano niespełna 43 tys. zachorowań na grypę lub podejrzeń tej choroby. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w innych województwach zjawisko to nie było aż tak rozpowszechnione.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował właśnie zestawienie dotyczące zachorowalności na grypę w pierwszym tygodniu lutego. Z danych wynika, że najwięcej, bowiem 43911 przypadków zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę, odnotowano na Pomorzu. Nasz region wyprzedził tym samym w tej niepokojącej statystyce Mazowsze (37894 przypadków) i Śląsk (28971 przypadków).

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku uspokaja, że sytuacja nie jest tak oczywista i nie oznacza to, że Pomorze ma największy problem z zachorowalnością na grypę.

- Patrząc na wzrost zachorowań na grypę warto patrzeć na dane kilkuletnie. Jeśli chodzi o obecną sytuację to nie odstaje ona znacząco od poprzednich 7 lat. Dane liczbowe dotyczące ilości przypadków grypy uzyskiwane są na podstawie statystycznych sprawozdań MZ-55, przekazywanych co tydzień przez lekarzy do Powiatowych Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych. Zgodnie z definicją umieszczoną na formularzu MZ-55 do sprawozdania należy wpisać ilość wszystkich ostrych infekcji układu oddechowego, niezależnie od etiologii, a wiec nie tylko przypadki grypy czy podejrzeń zachorowania na grypę - powiedziała Anna Obuchowska, rzecznik prasowy WSSE w Gdańsku.

W 2018 roku w omawianym okresie na Pomorzu zarejestrowano 33 tys. zachorowań lub podejrzeń grypy, ale nie był to szczyt sezonu chorób układu oddechowego. Sanepid zwraca uwagę na jeszcze jeden element, a mianowicie na dobrą współpracę między podmiotami leczniczymi, a powiatowymi inspektoratami w naszym regionie. System przekazywania informacji ma być bardzo szczelny.

- Powyższe dane naszego regionu względem sytuacji ogólnopolskiej są związane ze zgłaszaniem przez lekarzy wszystkich przypadków ostrych infekcji górnych dróg oddechowych (ściśle wg definicji) oraz z bardzo dobrą współpracą między podmiotami leczniczymi a Państwowymi Powiatowymi Inspektoratami i uszczelnionym systemem przekazywania informacji w naszym województwie.W związku z powyższym, należy mieć świadomość, że prezentowane dane przedstawiają sytuację epidemiologiczną w zakresie ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, z których tylko pewną część stanowią podejrzenia kliniczne rozpoznania grypy - powiedziała Anna Obuchowska.

Pomorze przoduje także wraz z województwem wielkopolskim w liczbie wystawionych skierowań do szpitali z powodu podejrzeń grypy.

W pierwszym tygodniu lutego z powodu powikłań pogrypowych w Polsce zmarło już 15 osób. Szczęśliwie na Pomorzu nie odnotowano takich zdarzeń.

W pierwszym tygodniu lutego z powodu powikłań pogrypowych w Polsce zmarło już 15 osób. Najwięcej śmiertelnych przypadków dotyczyło pacjentów powyżej 65 roku życia. Szczęśliwie na Pomorzu nie odnotowano takich zdarzeń.

Zobacz też: Trwa sezon zachorowań na grypę. "Pierwsze objawy to bóle mięśniowe, osłabienie i wysoka gorączka"

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki