MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże ogniska zakażeń koronawirusem w Gdańsku. Sytuacja w DPS "Polanki", szpitalu na Srebrzysku i szpitalu im. M. Kopernika. Nowe informacje

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku potwierdziły wyniki testów. Placówka funkcjonuje, choć pozostaje w izolacji i nie przyjmuje nowych pacjentów. Bez zmian w dwóch oddziałach gdańskiego Copernicusa, w których z uwagi na zakażenie personelu, w sobotę także wstrzymano przyjęcia pacjentów. Dodatkowo kolejni pacjenci DPS "Polanki" trafiki do szpitali. W sumie z placówki chorych jest 45 podopiecznych i 24 osoby z personelu. To 3 największe ogniska zakażeń w tej chwili na Pomorzu.

Koronawirus w szpitalach i DPS w Gdańsku. Najważniejsze informacje:

  • w szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku zakażonych jest 17 osób; nie ma jeszcze wyników wszystkich badań
  • na Srebrzysku zdecydowało się zostać 40 osób personelu, dzięki temu nie trzeba było ewakuować całego szpitala
  • w szpitalu przebywa teraz 215 pacjentów, wymagających stałej opieki lekarzy
  • zamknięty Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Hipertensjologii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku - trwają badania
  • 69 osób z DPS "Polanki" zakażonych. 45 podopiecznych przebywa w szpitalach
  • pozostałych 30 niezakażonych podopiecznych DPS przebywa nadal w placówce

Koronawirus w Gdańsku. Kolejne zakażenia na "Srebrzysku"

W WSP im. Tadeusza Bilikiewicza, zwanym Srebrzyskiem, testy na obecność koronawirusa wykonano 228 osobom - pacjentom i personelowi medycznemu. Wyniki pozytywny testy dały w przypadku 17 osób (stan na niedzielę 26 kwietnia, w południe) - czterech lekarzy, 9 pielęgniarek, czterech osób z firm podwykonawczych (sprzątanie i transport). Wyniki badań wciąż przychodzą.

- Czas oczekiwania na analizę testów to ok. 5,6 godzin - jesteśmy traktowani priorytetowo - mówi Lidia Metel-Czarnowska, rzecznik prasowy szpitala. - Mamy nadzieję, że liczba zakażonych gwałtownie nie wzrośnie.

Według Lidii Metel-Czarnowskiej, wszyscy zakażeni spośród personelu szpitala przechodzą zakażenie bezobjawowo.
Przypomnijmy, w piątek 24 kwietnia 2020 roku rano koronawirusa wykryto u pierwszej osoby, spośród medycznego personelu WSP na Srebrzysku.

W sobotę 25 kwietnia zdecydowano o przymusowej kwarantannie całej placówki. Szpital nie został całkowicie zamknięty i ewakuowany dzięki decyzji personelu medycznego. 40 osób zdecydowało się dobrowolnie pozostać w placówce na okres 8 dni (potem nastąpi zmiana). Nie przyjmuje natomiast nowych pacjentów (tacy kierowani są do innych placówek).

- Udało nam się zachować ciągłość pracy szpitala, staramy się stabilizować sytuację, mimo że zespół, który pracuje, jest mocno obciążony zadaniami - mówi Lidia Metel-Czarnowska. - Uniknęliśmy konieczności ewakuacji ponad 200 pacjentów, co w przypadku szpitala psychiatrycznego, byłoby zadaniem niezwykle trudnym.

Od wczoraj część pacjentów, nie wymagających obecnie hospitalizacji, których stan jest stabilny i które mogły przejść w odpowiednich warunkach kwarantannę domową, została wypisana do domu. Z wyjątkiem dwójki małoletnich pacjentów (jeśli testy dadzą wynik negatywny), na Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym WSP, wypisy nie są planowane. W szpitalu zostanie prawdopodobnie 215 pacjentów, wymagających stałej opieki lekarzy.

Jak dodaje Lidia Metel-Czarnowska, wypisani pacjenci byli odbierani przez rodziny (które automatycznie będą objęte 14 dniową kwarantanną) lub dowożone do domu transportem medycznym w reżimie sanitarnym.

Koronawirus w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Pacjentów wciąż nie przyjmują Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Hipertensjologii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W sobotę 25 kwietnia wykryto koronawirusa u dwóch osób spośród personelu obu oddziałów.

- Czekamy na wyniki testów personelu i pacjentów i decyzję Sanepidu odnośnie kolejnych kroków dotyczących obu oddziałów - mówi Katarzyna Bożek, rzecznik Szpitala im. Mikołaja Kopernika. - Pacjenci mogą być kierowani do "interny" przy ul. Powstańców Warszawskich oraz na Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej.

Koronawirus w gdańskim DPS-ie. Duże ognisko zakażenia. 69 osób z pozytywnym wynikiem testów

Podczas ostatniej doby kolejni podopieczni, którzy otrzymali wynik dodatni testu na Covid-19 zostali przeniesieni do szpitali. Dom opuścili również pracownicy, u których potwierdzono chorobę. Aktualnie zarażonych jest 45 podopiecznych oraz 24 pracowników placówki.

Po niedzieli do zespołu w domu pomocy społecznej dołączy co najmniej 3 pracowników, którzy wcześniej otrzymali negatywny wynik testu.

- Pomimo dynamicznego rozwoju wydarzeń, sytuacja jest pod kontrolą. Na bieżąco monitorowany jest stan zdrowia osób przebywających w budynku oraz wyposażenie placówki w potrzebne środki ochrony osobistej. Po niedzieli zaplanowane jest przeprowadzenie dezynfekcji wszystkich pomieszczeń domu - informuje Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Od ponad tygodnia w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku wzrastają przypadki zakażenia koronawirusem. Zaatakował on zarówno seniorów, jak i ich opiekunów. Aktualnie jest największym w Gdańsku ogniskiem koronawirusa w regionie.

W środę poinformowano o śmierci 95-letniej pensjonariuszki, która z powodu COVID-19 była hospitalizowana w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki