Droższe parkowanie ma zniechęcać

  Droższe parkowanie ma zniechęcać

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od poniedziałku, od godziny 9, za parkowanie w Gdańsku kierowcy zapłacą więcej. Godzina postoju na płatnym miejscu parkingowym kosztować będzie już nie 2, ale 3 zł. Za kolejne godziny trzeba będą zapłacić 3,60 zł (za drugą godzinę, dawniej 2,20 zł), 4,30 (za trzecią godzinę, dawniej 2,30 zł) i 3 złote za kolejne godziny (dawniej 2 zł).
  Władze miasta nie ukrywały, że podwyżka do trzech złotych za godzinę parkowania to i tak za mało. Wyższa jednak być nie może.
  1137 - tyle płatnych miejsc parkingowych jest w Gdańsku (Śródmieście i Wrzeszcz)
  - To maksymalna stawka, według ustawy o drogach publicznych - informuje Bohdan Sobota, kierownik działu parkowania w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Ustawa mówi także o tym, że opłaty pobiera się tam, gdzie jest widoczny brak miejsc do parkowania.
  I nam zależy na tym, by na tych brakujących, czyli płatnych miejscach zapewnić rotację, a także zniechęcić kierowców do tego, by wjeżdżali do centrum samochodami. Chcemy zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej.
  By skłonić gdańszczan do korzystania z tramwajów i autobusów, 1 października obniżono ceny biletów okresowych. Za miesięczny bilet sieciowy płacimy obecnie 98 zł (normalny) i 49 zł (ulgowy). Wcześniej stawki wynosiły 110 i 55 zł. Bilety miesięczne na sześć przystanków kosztują 42 i 21 zł (wcześniej 44 i 22 zł), do 12 przystanków - 62 i 31 zł (dawniej 66 i 33 zł), do 20 przystanków - 84 i 42 (dawniej 88 i 44 zł).
  3 zł - tyle od poniedziałku kosztuje godzina parkowania w Gdańsku
  Alternatywą dla samochodu (choć tylko przy sprzyjającej pogodzie) jest jednoślad. Od poniedziałku użytkownicy rowerów, motorowerów, skuterów i motocykli nie płacą za postój tych pojazdów na płatnych miejscach parkingowych.

  - Promujemy używanie jednośladów, bo nie tworzą korków w mieście - przyznaje Sobota. - Miasto bardzo dużo zainwestowało w budowę ścieżek rowerowych, właśnie po to by ułatwić poruszanie się na rowerze.

  W Gdańsku stawka 3 zł za godzinę parkowania będzie obowiązywać na wszystkich miejscach płatnego parkowania, bo w całym mieście istnieje jedna strefa. Można wykupić abonament miesięczny w cenie 160 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo