Drożejące uprawnienia do emisji CO2 windują ceny energii elektrycznej

Jacek Klein
Jacek Klein
123RF
Udostępnij:
Takiej podwyżki cen energii chyba mało kto się spodziewał. Rachunki końcowe będą o 24 proc. wyższe od stycznia. To kilkaset złotych więcej w skali roku do gospodarstwa domowego. Jakie są powody?

Energia elektryczna to pokaźna pozycja w domowych budżetach. A od stycznia wydatek za korzystanie z urządzeń zasilanych prądem będzie jeszcze wyższy. Jak wiadomo prezes Urzędu Regulacji energetyki zatwierdził taryfy za energię elektryczną i jej przesył. Nowe stawki przełożą się na średni wzrost rachunków za prąd o 21 zł miesięcznie czyli i 240 zł rocznie.

Firmy energetyczne wnioskowały nawet o wyższe podwyżki. Dlaczego ceny energii wrosły w taki tempie co się na nie składa?

Ceny energii dla odbiorców indywidualnych są regulowane, jednak zależą od cen hurtowych na giełdzie energii, na podstawie których firmy energetyczne kalkulują swoje taryfy. A ceny hurtowe w ostatnich miesiącach biją rekordy.

- Jednym z kluczowych składników cen energii są koszty uprawnień do emisji CO2. W ostatnich latach udział kosztów zakupu uprawnień w ogólnym koszcie produkcji energii wzrasta z roku na rok. Odpowiada to dynamicznym zmianom cen zakupu tych uprawnień, które w ciągu roku wzrosły nawet trzykrotnie. W efekcie ceny na Towarowej Giełdzie Energii osiągają aktualnie historycznie najwyższe poziomy - wyjaśnia podwyżki Energa SA.

- 70 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni węglowych. Elektrownie te kupują uprawnienia do emisji CO2, które w tym roku drastycznie wzrosły. W ciągu ostatniego roku koszt emisji wzrósł prawie trzykrotnie od ok. 30 euro do blisko 90 euro za tonę, czyli około 400 zł. W konsekwencji koszt wytworzenia energii elektrycznej składa się w większości z kosztu CO2 - informuje PGE Polka Grupa Energetyczna.

Co składa się na cenę energii?
 • - 59 proc. średniej ceny energii to ceny uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE;
 • - 25 proc. to pozostałe koszty związane z produkcją energii;
 • - 8 proc. stanowią koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE;
 • - 6 proc. to koszty własne sprzedawców energii (obsługa Klienta, zatrudnienie);
 • - 1 proc. to akcyza;
 • - 1 proc to marża sprzedawców energii.
 • Po zatwierdzeniu nowych taryf średnia cena energii dla gospodarstwa domowego wyniesie 701 zł za 1 MWh, w kończącym się roku to 565 zł za 1MWh.

  Wyższe stawki za energię elektryczną odnotowywane są nie tylko w Polsce, ale również w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w innych regionach świata, niezależnie od dominującej technologii wytwarzania energii elektrycznej (gaz, atom, węgiel).

  Jednym z istotnych powodów dlaczego energia elektryczna w Europie drożeje jest system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (System ETS).

  - Celem ww. regulacji, która wprowadzała przed blisko dwoma dekadami System ETS, czyli nową opłatę było stopniowe mobilizowanie przedsiębiorstw do procesu zielonej transformacji, temat ten stał się jednak znacząco aktualny w momencie boleśniejszego oddziaływania na portfele konsumentów. -Gdy ceny uprawnień wzrastają, również koszt jaki ponoszą konsumenci wzrasta - przypomina Mateusz Socha, analityk rynku.

  Od początku tego roku ceny uprawnień do emisji CO2 zaczęły gwałtownie drożeć. Szybciej bowiem redukowana jest ich liczba na rynku, a popyt nie maleje. Pojawiają się także głosy, że system potrzebuje zmian, które wyeliminują spekulacje widujące ceny energii, do poziomów które szkodzą gospodarce całej UE.

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Dołącz do nas na Twitterze!

  Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

  Obserwuj nas na Twiterze!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

  Wideo

  Komentarze 1

  Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

  Podaj powód zgłoszenia

  G
  Gość
  Dzekujcie zielonym NA KOLANACH ZA TEN PREZENT!
  Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
  Dodaj ogłoszenie