Dostaniesz list z ZUS. Koniecznie do niego zajrzyj! Dowiesz...

  Dostaniesz list z ZUS. Koniecznie do niego zajrzyj! Dowiesz się, jaka będzie Twoja emerytura

  Anna Nowak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury

  Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury ©123rf

  Każdy, kto odłożył choćby przysłowiowy grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Warto do niej zajrzeć, by sprawdzić zgromadzone składki i wyliczoną hipotetyczną emeryturę.
  Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury

  Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury ©123rf

  Zgodnie z ustawą ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Na Pomorzu otrzyma ją ponad milion osób. Zainteresowani dostaną korespondencję do końca sierpnia.


  ZUS wysyła listy z wysokością emerytury
  IOSKU to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2017 r. Otrzymają ją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka.
  - Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS. Członkowie OFE dowiedzą się, ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego. W IOSKU wskazano także jak miesiąc po miesiącu wyglądał wpływ składek emerytalnych w całym 2017 r. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

  Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy na koncie są odprowadzone składki od wszystkich umów o pracę, czy zlecenia. Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają także składki z subkonta w ZUS.


  Wyliczenie emerytury  Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Np. przedsiębiorcy korzystający z „ulgi na start”, czy „małego ZUS” muszą pamiętać, że w tym czasie nie odkładają na swoją emeryturę lub odkładają mniej. Mają jednak wybór, czy skorzystają z takiej preferencji.

  W IOSKU, obok kwot i obliczeń jest także informacja o tym jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki. Cała informacja napisana jest przystępnym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje.

  Osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) nie dostaną IOSKU, gdyż dostęp do danych zawartych w piśmie mają cały czas on- line.

  Peryskop: 29.06.2018


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!