Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradcy emerytalni w ZUS. Jest sporo chętnych

Joanna Surażyńska
Łukasz Gdak
Doradcy emerytalni, którzy od początku lipca działają w ZUS, to był strzał w dziesiątkę. Jak się okazuje, zainteresowanie jest ogromne.

To prawdziwy przebój tegorocznych wakacji. Od 3 lipca w oddziałach ZUS działają doradcy emerytalni. W Gdańsku w ciągu trzech pierwszych wakacyjnych tygodni z ich pomocy skorzystało ok. 2,5 tys. osób, w Gdyni - 1,6 tys., w Słupsku - 1,2 tys. Dużym zainteresowaniem cieszyli się też doradcy m.in. w Starogardzie Gd., gdzie zgłosiło się do nich 600 mieszkańców. Podobnie w Wejherowie i Kartuzach, gdzie udzielono 500 porad.

- Rolą doradców emerytalnych jest wyjaśnienie potencjalnym emerytom, czyli tym, którzy będą mogli skorzystać z październikowego obniżenia wieku emerytalnego, od czego zależy wysokość emerytury - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego. - Służą oni także pomocą w wypełnieniu wniosku emerytalnego i weryfikacji potrzebnych dokumentów.

Zobacz też: Nowe formularze ZUS w pomorskich inspektoratach już od kwietnia [ZDJĘCIA]

O co najczęściej pytają doradców przyszli emeryci?

- Przede wszystkim o to, jaka będzie wysokość emerytury oraz o ile wzrośnie, jeśli będą dłużej pracować - mówi Krzysztof Cieszyński. - Klientów interesowało również, kiedy rozwiązać umowę o pracę, by przejść na emeryturę, a także czy osoby, które mają uprawnienia do renty, muszą składać wniosek o emeryturę. Chcą także wiedzieć, kiedy powinien zostać złożony wniosek o świadczenie i ile czasu będzie mieć ZUS na jego rozpatrzenie.

Aby skorzystać z usługi doradcy, wystarczy przyjść do placówki ZUS i na tzw. na biletomacie wybrać zakładkę „Emerytury/Renty”, a następnie „Doradca Emerytalny”. Przy pomocy specjalnie przygotowanego kalkulatora emerytalnego doradcy mogą obliczyć wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Doradcy za pomocą kalkulatora niejako podpowiadają, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych.

Podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę to dla wielu niezwykle ważny moment. Trzeba przemyśleć wszystkie plusy i minusy. Oczywiście decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej zawsze należy do ubezpieczonego, który najczęściej kieruje się oczekiwaniami co do wysokości świadczenia, oceną stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy.

- Jak wynika z przeprowadzonych wśród obsługiwanych klientów ankiet, wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury dla 1/5 respondentów jest powodem odłożenia decyzji o przejściu na emeryturę na późniejsze lata - dodaje rzecznik.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki