Dom Dziecka wśród zarzutów

  Dom Dziecka wśród zarzutów

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ucieczki, nocne wycieczki po mieście, znęcanie się starszych wychowanków nad młodszymi - to m.in. miało się dziać w bytowskim Domu Dziecka.
  Wszystko zaczęło się od oskarżeń, z którymi na sesji Rady Miejskiej Bytowa wystąpił były wychowanek, Mieczysław Zamara. Powiedział wtedy, że w tej placówce przed laty dochodziło do molestowania seksualnego. Śledztwo policja umorzyła, ale Dom Dziecka znalazł się pod lupą, tym razem Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.

  - Od dawna było wiadomo, że tam nie dzieje się dobrze, na przykład już w 2007 roku dostaliśmy z policji informację o pięciu przypadkach samowolnego oddalania się wychowanków po godzinie 22. Gdzie był wtedy nadzór? - pyta Wojciech Duda, przewodniczący komisji.
  Sąsiedzi Domu Dziecka potwierdzają, że młodzież wałęsa się czasami nocą po osiedlu.

  Dyrektor Janina Badowska zapewnia jednak, że tak nie jest.
  - Nasi podopieczni zachowują się wzorowo. Często są grzeczniejsi niż ich rówieśnicy z tak zwanych dobrych domów. Jeśli już wychodzą w nocy, to zawsze pod opieką wychowawców. Innych przypadków nie było - zapiera się.

  - Pracuję tu od 30 lat i wiele zrobiłam, by wyrobić dobrą opinię. Nagłaśnianie tak zwanych zarzutów przed wynikami kontroli jest krzywdzące, bo brud zostanie, nawet jak zostaniemy oczyszczeni. Cała nasza praca obróci się wniwecz - dodaje.

  Sami wychowankowie nie kryją, że nie ma problemów z wyjściem w nocy poza placówkę. Wychowawcy też przyznają, choć niechętnie, że zdarzają się takie przypadki. Niektórzy nie reagują, bo boją się podopiecznych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo