Dojdzie do podziału Kartuz? 27 października odbędą się konsultacje w tej sprawie

Bartosz Cirocki
Konsultacje w sprawie podziału gminy Kartuzy odbędą się 27 października. Tego dnia w dziewięciu szkołach i innych miejscach, w godz. 8-16, czynne będą punkty, w których okoliczni mieszkańcy na kartach do głosowania będą zakreślać "tak" lub "nie" przy pytaniu o ich zdanie w sprawie rozdziału gminy.

Taką formę konsultacji, podobną do wyborów władz różnych szczebli, zaproponowali członkowie Komitetu Utworzenia Gminy Wiejskiej Kartuzy, a zaakceptowała ją burmistrz Mirosława Lehman.

- Jest zbyt mało czasu, by przeprowadzać osobne zebrania w każdej wsi, poza tym zorganizowanie wszystkiego w jedną niedzielę jest najbardziej korzystne pod względem logistycznym - uzasadnia Tadeusz Belgrau z komitetu. - Skoro wszyscy będą głosować jednego dnia, to unikniemy też sytuacji, w której mieszkańcy jednych sołectw, zanim pójdą na konsultacje, będą już znali wyniki głosowań w innych.

Orędownicy secesji zapowiadają już kampanię, by zachęcić mieszkańców do udziału w głosowaniu i przekonać, by poparli ich inicjatywę.

- Planujemy druk kilku lub nawet kilkunastu tysięcy ulotek, które zamierzamy dostarczyć do urzędu i do domów - deklaruje Tadeusz Belgrau. - Nasze argumenty przedstawiać będziemy osobiście, w mediach i w miejscach głosowań.

W każdym punkcie konsultacji czekać mają dwaj przedstawiciele komitetu, którzy wydawać będą karty osobom uprawnionym do głosowania w danym obwodzie, czyli posiadającym czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Kartuzach.

- Mamy pewien pomysł na coś w stylu kampanii informacyjnej, ale za wcześnie, by o tym mówić - mówi Mirosława Lehman, która jest przeciwna podziałowi.

Wyniki konsultacji zostaną przesłane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szef tego resortu ostatecznie podejmie decyzję, czy gmina zostanie podzielona.

b.cirocki@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cep

juz raz gmina byla POdzielona o co tu chodzi pewnie o nowe stanowiska w urzedach dla swoich

Dodaj ogłoszenie