Dodatkowy zastrzyk gotówki dla pogotowia ratunkowego w Gdańsku i Słupsku. Karetki zyskają nowe wyposażenie

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Ponad 165 tys. zł do Stacji Pogotowia w Gdańsku i ok. 68 tys. zł do Stacji Pogotowia w Słupsku trafi z budżetu państwa w ramach dotacji celowej na zakup wyposażenia ambulansów. Dzięki dodatkowym środkom w karetkach pojawią się m.in. krzesełka kardiologiczne z systemem płozowym oraz nowoczesne tablety.

Ze środków, które otrzymaliśmy, zakupione zostaną dwa krzesełka samojezdne dla zespołów ratownictwa medycznego oraz trzy tablety, wykorzystywane przez zespoły ratownictwa medycznego w ramach Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego

- mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Marlena Bruhn, kierownik działu usług medycznych w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

- Krzesełka samojezdne wyposażone są w system płóz, dzięki którym ratownicy medyczni, którzy przenoszą pacjenta z mieszkania do ambulansu, nie muszą go dźwigać. Dzięki płozom pacjent jest zwożony ze schodów. To duże ułatwienie dla zespołu. Co ważne, krzesełka samojezdne mają dużo większy udźwig niż te normalne, sięgający nawet 200 kg. To oznacza, że można nimi transportować pacjentów, którzy są nieco więksi, ale jeszcze nie znajdują się w kategorii bariatrycznej.

Warto dodać, że to nie pierwsza dotacja z budżetu państwa dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku w ostatnim czasie. We wrześniu trafiło tam też blisko 400 tys. zł na zakup nowego ambulansu wraz z wyposażeniem.

Ambulans został już zakupiony. Jego całkowity koszt wyniósł ok. pół mln zł. 100 tys. zł dołożyliśmy ze środków własnych - mówi dalej Marlena Bruhn. - Oprócz krzesełka samojezdnego w ambulansie znajdują się także nosze elektryczne. Jesteśmy pierwszą stacją pogotowia na Pomorzu, która będzie z nich korzystać. Są to nosze, które po pierwsze dostosowane są do udźwigu pacjentów powyżej 318 kg, a po drugie – do ich obsługi, a więc do umieszczenia ich wraz z pacjentem w karetce wystarczy tylko jedna osoba, bo cały mechanizm pracuje tu za zespół ratownictwa medycznego

.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do pierwszych pacjentów nowy ambulans wyjedzie już w przyszłym tygodniu.

- Trwają ostatnie prace montażowe i załatwiane są ostatnie sprawy techniczne, takie jak rejestracja i ubezpieczenie - podsumowuje Marlena Bruhn.

Dodatkowy zastrzyk gotówki popłynął ostatnio także do Stacji Pogotowia w Gdańsku. Jak się jednak okazuje, zakupiony sprzęt będzie służył nie tylko mieszkańcom stolicy Pomorza, ale również pacjentom z całego regionu.

Dzięki otrzymanym środkom rejon Tczewa otrzyma urządzenie do wspomagania kompresji klatki piersiowej, rejon Starogardu Gdańskiego i Kartuz - cztery krzesełka kardiologiczne z systemem płozowym, natomiast nasza stacja zyska cztery tablety

- mówi Małgorzata Kazub, dyrektor Stacji Pogotowia w Gdańsku.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie