Do poradni po radę i pomoc

  Do poradni po radę i pomoc

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Twoje dziecko ma trudności w nauce, sprawia problemy wychowawcze, jest wybuchowe lub - przeciwnie - zamknięte w sobie, ma wadę wymowy lub podejrzewasz, że sięga po używki? Skontaktuj się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
  - Im wcześniej dziecko trafi do poradni, tym lepiej - podkreśla Anna Ogonowska, pedagog z PPP nr 7 w Gdańsku. - Nie chodzi o to, by dziecku przypiąć łatkę, że coś jest nie tak, ale by mu pomóc lepiej się rozwijać. Nawet bardzo inteligentne dzieci mogą napotykać na różnego rodzaju trudności w szkole, a my jesteśmy po to, by udzielać wskazówek, na co powinien zwracać uwagę rodzic, nauczyciel, ale i sam uczeń.


  Poradnie współpracują ze szkołami, prowadzą specjalistyczne konsultacje, zajęcia z psychoedukacji dla uczniów, rodziców i nauczycieli, mediacje i interwencje, a także działalność informacyjną. Pracują tu psycholodzy, pedagodzy oraz logopedzi.

  Specjaliści przeprowadzą odpowiednie badania, diagnozy i w oparciu o nie udzielą porad oraz wsparcia. W poradni można również uzyskać - na pisemny wniosek opiekuna dziecka - różnego rodzaju opinie czy orzeczenia, np. o dysleksji czy potrzebie nauczania indywidualnego.

  Do poradni może się zgłosić także sam uczeń, który np. ma problemy z rozumieniem tekstu pisanego, nie potrafi poprawnie pisać, albo chciałby po prostu robić to lepiej, potrzebuje poradzić się, jaki wybrać zawód, ma problemy z wymową lub w komunikowaniu się z innymi ludźmi.

  Ewa Kryczało, kierownik działu profilaktyki z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu, radzi, aby rodzice już od najmłodszych lat rozmawiali ze swoimi dziećmi.
  - Rodzic powinien pamiętać, że dziecko to też osoba, ale taka, która potrzebuje opieki i autorytetu - mówi Kryczało. - Jeśli rodzic będzie miał silną więź i dobry kontakt z dzieckiem, będzie miał też większą pewność - choć czujność należy zachowywać cały czas - że dziecko nie przekroczy pewnych granic. Warto inwestować w rozwój jego zainteresowań, ale też pozwolić mu czasem na... nudę.

  Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Pomorskiem  PPP nr 1, Gdańsk
  ul. Obywatelska 1
  058 341 87 58 i 520 26 89
  poradnia1gda@interia.pl

  PPP nr 2, Gdańsk
  ul. L. Krzemienieckiej 1
  058 520 13 49 www.pppnr2.org.pl
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo