Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Nadleśnictwa Kościerzyna trafił defibrylator. Sprzęt pomaga ratować życie. Leśnicy przypomnieli sobie także zasady pierwszej pomocy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Leśnicy pod okiem ratowników medycznych przypomnieli sobie także zasady udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora.
Leśnicy pod okiem ratowników medycznych przypomnieli sobie także zasady udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. Nadleśnictwo Kościerzyna
Użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Teraz trafiło do Nadleśnictwa Kościerzyna, a leśnicy zostali przeszkoleni z jego obsługi.

Defibrylator zwiększa szanse na przeżycie w powiecie kościerskim

Do Nadleśnictwa Kościerzyna trafił nowy sprzęt. O tyle wyjątkowy, bo ratujący życie. To automatyczny defibrylator.

- I my dołączyliśmy do nadleśnictw, w których jest AED - mówi Maciej Piankowski z Nadleśnictwa Kościerzyna. - To automatyczny defibrylator, którego zadaniem jest wspomóc ludzi niosących pomoc w przypadku zasłabnięć.

Defibrylator dumnie wisi w holu nadleśnictwa. To małe przenośne urządzenie, wykorzystywane do udzielenia pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po włączeniu samo analizuje sytuację i wydaje polecenia osobie ratującej. Ratowanemu wystarczy przykleić elektrody we wskazanych przez AED miejscach. Użytkownik nie musi się zastanawiać nad tym, czy uruchomić je, czy nie. AED może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, z zachowaną akcją serca. Wówczas będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy.

Jak podkreślają leśnicy, dobrze że sprzęt jest, chociaż jeszcze lepiej, gdyby nie trzeba było go w ogóle używać.

- Gdyby jednak zaistniała konieczność jego użycia cała załoga została przeszkolona z zasad jego użytkowania - dodaje Maciej Piankowski. - Dodatkowo każde leśnictwo otrzymało nowe, świetnie wyposażone apteczki.

Ekipa nadleśnictwa odświeżyła również wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, a wszystko to dzięki świetnym ratownikom medycznym z TotalMedica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki