Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta DASH. Specjalna dieta dla osób zmagających się z nadciśnieniem

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
sxc.hu
Światowej klasy eksperci opracowali specjalną dietę dla osób z nadciśnieniem - Dietary Approaches to Stop Hypertension, w skrócie DASH. Jej zasad powinien przestrzegać każdy, kto chce zachować zdrowie. Pisze Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Lekarze są zgodni - w terapii nadciśnienia, podobnie jak innych chorób cywilizacyjnych, oprócz farmakoterapii, czyli regularnego przyjmowania leków, ogromnie ważna jest zmiana stylu życia na "zdrowy". Co to oznacza w praktyce?

- Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego dotyczące modyfikacji stylu życia to głównie zalecenia dietetyczne, czyli propagowanie diety DASH z niską zawartością sodu , zwiększenie aktywności fizycznej: marsz, jazda na rowerze lub pływanie - optymalnie 5-7 razy w tygodniu po ok. 30 minut - tłumaczy dr n. med. Krystyna Suchecka-Rachoń, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i nadciśnienia tętniczego. - Ostatnio uważa się, że bardzo korzystnie wpływa 15 minut spaceru po głównych posiłkach, ponadto zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu.

- Dietę w nadciśnieniu tętniczym zaliczamy do tak zwanego leczenia niefarmakologicznego, które stosuje się jako niezbędne uzupełnienie w terapii farmakologicznej - dodaje prof. dr hab. med. Andrzej Januszewicz, hipertensjolog. - Warto podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z restrykcyjną dietą, której tak bardzo obawiają się osoby chore, ale z zasadami zdrowego odżywiania, które na dobrą sprawę powinny być znane i stosowane przez każdego z nas. Zasady diety DASH są bardzo proste, a po kilku tygodniach stosowania wchodzą w krew i niezauważalnie stają się naturalnym elementem codziennego odżywiania.

Twórcy diety zalecają spożywanie sześciu porcji produktów zbożowych dziennie, przy czym białe pieczywo i makaron zostają zastąpione przez równie smaczny (trzeba tylko się do zmiany przyzwyczaić) - chleb razowy i brązowy ryż. Stanowczo zwiększyć powinna się ilość spożywanych warzyw i owoców, które stanowią doskonałą przekąskę, deser czy uzupełnienie głównego posiłku, do którego wybierać należy chude mięsa i ryby. Warto wiedzieć, że owoce bogate w witaminę C mają w pewnym stopniu działanie moczopędne, dzięki czemu wydalenie sodu z organizmu odbywa się dużo sprawniej.

Doskonałym źródłem potasu, magnezu i wapnia, które obniżają ciśnienie krwi, są brokuły, brukselka, pietruszka, pomidory, a wśród owoców szczególnie banany, brzoskwinie i jabłka. W diecie DASH nie rezygnuje się również z nabiału, tj. chudego mleka czy jogurtów. Ryby to również doskonała alternatywa dla pokarmów o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych.
Dietetycy dla osób z nadciśnieniem szczególnie polecają świeżą makrelę, łososia oraz sardynki. Zaleca się zamianę tłuszczów zwierzęcych na roślinne, np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Wiele osób, które zrezygnowały z masła na rzecz specjalnego rodzaju smarowideł zawierających zdrowe kwasy wielonienasycone i rekomendowanych przez kardiologów (serduszko na opakowaniu), bardzo je sobie chwali i absolutnie nie chce wrócić do masła. Nie oznacza to, że masło zostało "wyklęte", nadal powinno ono znajdować się w naszym menu, tyle że w ograniczonej ilości, np dodawane do gotowanych warzyw. Osoby z nadciśnieniem powinny przede wszystkim ograniczyć spożycie soli do 5-6 g na dobę, co daje w przybliżeniu łyżeczkę dziennie.

Warto zrezygnować z kupna tej przyprawy, ponieważ pozostałe produkty, bez których nie jesteśmy się w stanie obejść, zawierają już ten pierwiastek. Pieczywo jest jednym z tych produktów, który zawiera bardzo dużą ilość soli. Wielu osobom wydaje się, że nie mogą odmówić sobie posolenia świeżych warzyw na kanapce czy dosolenia gotującego się makaronu lub ryżu. Dietetycy zwracają jednak uwagę, że bardzo szybko nasz organizm przyzwyczaja się do nowych, pozbawionych soli smaków. Pamiętajmy ponadto, że obecnie na opakowaniach wielu produktów spożywczych podana jest zawartość soli - warto więc ją sprawdzać robiąc zakupy.

- Jeśli pacjent ma już nadciśnienie tętnicze, duże spożycie soli kuchennej pogarsza przebieg choroby i sprzyja powstaniu tak zwanej oporności nadciśnienia tętniczego na prowadzoną terapię - tłumaczy prof. Januszewicz. - Każdy chory, bez względu na wiek, powinien ograniczać spożycie soli do jednej małej łyżeczki dziennie. Po drugie, trzeba zrezygnować z produktów z dużą zawartością cholesterolu. Dla przykładu - zamiast tłustego twarogu możemy wybrać chudy, a zamiast oleju - oliwę z oliwek.

Po trzecie - chcąc utrzymać ciśnienie tętnicze krwi na właściwym poziomie, powinniśmy znacznie ograniczyć spożycie alkoholu. W celu zachęcenia wszystkich do wprowadzania zmian w codziennym jadłospisie program "Cała Polska leczy nadciśnienie" przygotował specjalną zakładkę na swoim portalu www.e-medycyna.pl/cpln. Wystarczy do niej zajrzeć i rozpocząć przygodę z dietą DASH.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki