Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja - objawy i leczenie. Czym jest depresja? Ta choroba to wielki problem współczesnego świata [depresja - przyczyny objawy i leczenie]

Piotr Kallalas
Depresja - objawy i leczenie. Czym jest depresja? Depresja - przyczyny objawy i leczenie.
Depresja - objawy i leczenie. Czym jest depresja? Depresja - przyczyny objawy i leczenie. 123rf
Czym jest depresja? Jakie są przyczyny i objawy depresji? Jak ją leczyć? W piątek, 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tego tytułu w kraju odbył się szereg spotkań i audycji poświęconych tej jednostce chorobowej.

Zdrowie Psychiczne jest także tematem ostatniej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia. Dowiadujemy się z niej, że prawie milion Polaków ma problemy z zaburzeniami nastroju, w tym z depresją.

Czytaj także:

Jakie są w związku z tym podstawowe objawy zaburzeń depresyjnych?

Brak odczuwania radości z życia, niechęć do nowych aktywności czy odczucia obojętności. To jedne z podstawowych symptomów zaburzeń depresyjnych. Powszechność tej choroby jest bardzo duża, dlatego warto zrozumieć jej istotę.

Jakie są objawy depresji?

- Podstawowe symptomy wskazujące na depresję dotyczą zarówno sfery emocjonalnej jak i zachowania. Osoba cierpiąca na depresję niechętnie podejmuje się nowych aktywności, nie wykazuje inicjatywy w działaniu, nie szuka nowych bodźców. Nie jest ciekawa innych ludzi i świata w ogóle. Główny cel jej aktywności jest wręcz przeciwny i polega przede wszystkim na unikaniu wysiłku i aktywności. To co ważne, i co odróżnia depresję od np. żałoby, to fakt, że osoba cierpiąca na depresję nie wie, co się z nią dzieje. Nie potrafi wskazać powodów braku zainteresowania życiem. Często nie widzi problemu w tym, że nie ma ochoty żyć, rozwijać się czy też cieszyć życiem. - informuje Justyna Świerczyńska, psycholog z Gdyni.

Depresja to zaburzenie, która bardzo często izoluje od społeczeństwa

Jak leczyć depresję?

Alarmujące dane dotyczą także podjęcia kroków terapeutycznych. Jak przytacza Światowa Organizacja Zdrowia, 3 na 4 osoby cierpiące z powodu najcięższych objawów depresji nie otrzymują odpowiedniego leczenia. Z danych WHO wynika, że depresja częściej występuje u kobiet (nawet dwukrotnie). Zaburzenia diagnozuje się też stosunkowo częściej u osób o najniższym poziomie wykształcenia

Czytaj także:

Pacjenci dotknięci zaburzeniami depresyjnymi często nie są świadomi swoich problemów i dlatego bardzo późno trafiają pod opiekę specjalistów. Dlatego bardzo ważna jest czujność społeczna, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższego otoczenia. Objawy także nie są jednoznaczne.

- Najczęściej mylimy depresję właśnie z żałobą, która jest stanem normalnym i rozwojowym. Dzieje się tak, ponieważ w czasie żałoby, gdy człowiek przeżywa bolesną utratę, pojawiają się podobne reakcje. Człowiek w żałobie na jakiś czas wycofuje się z życia, staje się mniej aktywny, często smutny i przygnębiony. W przeciwieństwie do depresji jest to jednak stan tymczasowy, który z czasem mija. I to co ważne człowiek pogrążony w żałobie doskonale wie, co utracił. Może to być dobra praca, miłość, czy jakaś inna ważna rzecz. W depresji ten powód jest nieświadomy. Wiemy, że pacjent utracił coś ważnego, ale nie wiemy co. Czasem potrzeba kilku lat terapii, zanim pacjent uświadamia sobie powód swojego stanu, a depresja może się wtedy zamienić w zwykłą żałobę - podkreśliła Justyna Świerczyńska, psycholog z Gdyni.

Nieleczona depresja prowadzi do próby samobójstwa

Nieleczone zaburzenie depresyjne mogą przybierać na sile i prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Choroba wpływa na rozwój innych zaburzeń lękowych i popycha do uzależnień. Największą tragedią jest stan, w którym pacjent nie może sobie poradzić ze swoimi problemami i nie otrzymuje żadnej opieki, co prowadzi do prób samobójczych. W takich sytuacjach myśli depresyjne stanowią zagrożenie życia.

Osoby, u których stany zaburzeń nastroju utrzymują się przez dłuższy czas powinny niezwłocznie udać się na konsultację do psychiatry. W Gdyni obecnie funkcjonują zarówno prywatne, jak i państwowe instytucje, które są miejscami wsparcia i pomocy.

Jednym z takich miejsc jest Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Traugutta.
- Zatrudniamy doświadczonych psychiatrów, psychologów klinicznych, seksuologa, certyfikowanych psychoterapeutów oraz pielęgniarki psychiatryczne.Do lekarza psychiatry nie jest wymagane skierowanie, potrzebne jest natomiast do psychologa (najczęściej wydaje lekarz psychiatra jako kontynuacja leczenia) oraz na pobyt w oddziale dziennym psychiatrycznym dla dorosłych. - informuje Wiesława Król prezes Centrum Zdrowia Psychicznego Spółka z o. o.

Obecnie leczenie zaburzeń depresyjnych skupia się często wokół tzw. terapii mieszanych, kiedy z jednej strony prowadzi się aktywną psychoterapię i uzupełnia się ją leczeniem farmakologicznym. W depresji, tak jak i w innych chorobach, bardzo ważny jest wczesny czas trafienia do specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki