Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzję pomorskiego konserwatora zabytków w sprawie Mostu Tczewskiego uchylona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin uchyliła w całości zaskarżoną przez Starostwo Powiatowe w Tczewie decyzję o wstrzymaniu prac na Moście Tczewskim wydaną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków. W tym samym czasie Prokuratura Rejonowa w Tczewie na wniosek tegoż konserwatora analizowała zgodność z prawem prace realizowanych przy tym zabytku. 3 grudnia podjęła decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.

23 października podczas spot-kania z dziennikarzami Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok poinformował, że zawiadomi prokuraturę o niszczeniu zabytku. Jak mówił, chodzi o podejrzenie niszczenia zabytkowych przęseł ESTB mostu przez Wisłę w Tczewie poprzez ich cięcie i utylizację jako złom stalowy w hucie.
Zarządzający mostem samorząd powiatowy odwołał się od decyzji konserwatora do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odpowiedź z ministerstwa wpłynęła właśnie do Starostwa Powiatowego w Tczewie.

– Minister w całości uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje je do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, czyli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego starostwa. - Nasi pracownicy wydziału inwestycji oraz prawnicy analizują teraz dokument, dlatego nie wiemy jeszcze jakie będą dalsze kroki w tej sprawie.

We wtorek decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia niszczenia zabytkowego mostu podjęła Prokuratura Rejonowa w Tczewie.
– Nie ma dowodów uzasadniających fakt popełnienia przestępstwa - mówi prokurator Ewa Ziębka z Prokuratury Rejonowej w Tczewie . - Wszelkie prace wykonywane na moście są prowadzone na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Ich zakres nie odbiega od tego, co było w pozwoleniu na budowę.

Jak dodaje pani prokurator, niezastosowanie się przez inwestora do jednego z punktów zaleceń konserwatorskich wynikało z obiektywnych przyczyn. Dotyczyło to ekspozycji demontowanych przęseł ESTB w pobliżu Mostu Tczewskiego lub w którymś z muzeów.

- Pomorski Konserwator Ochrony Zabytków musi się zapoznać ze stanowiskiem prokuratury - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. - Dopiero wtedy podjęte zostaną dalsze kroki w tej sprawie.

Przypomnijmy, rozbiórka powojennych przęseł ESTB, która rozpoczęła w ub. roku, jest jednym z etapów realizowanej odbudowy mostu w wersji historycznej z 1857 r. Prace miały zakończyć się jeszcze w tym roku. Unieważniona właśnie decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków spowodowała znaczne opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Jednym z jej efektów są wysokie koszty ponoszone z tytułu przestoju w pracach. To dziennie 111 tys. zł. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa. Starostwo Powiatowe, jako właściciel zabytku, musi zabezpieczyć urywającą się aktualnie w połowie Wisły konstrukcję Mostu Tczewskiego na zimę. Szacuje się, że koszt tych prac może opiewać na co najmniej 10 mln zł.

Trwają prace w ramach kolejnego etapu remontu Mostu Tczewskiego. W ostatnich dniach pracownicy wykonawcy, firmy Banimex, rozebrali przyczółek od strony miasta. Wiosną z kolei zdemontowane zostaną dwa przęsła nad nurtem Wisły.

Most Tczewski znika kawałek po kawałku. Rozebrano przyczółek...

Pożar zabytkowego mostu w Tczewie w 2015r. Strażacy musieli zrywać asfalt:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki