Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja Generalnej Konserwator Zabytków ws. terenów po klubie Gedania nie przesądza o unieważnieniu pozwolenia na budowę dla dewelopera

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Użytkownikiem wieczystym terenów po klubie Gedania jest grupa Robyg
Użytkownikiem wieczystym terenów po klubie Gedania jest grupa Robyg Karolina Misztal
Przyszłość terenów po klubie sportowym Gedania wciąż jest niejasna. Choć Generalna Konserwator Zabytków unieważniła wydaną w zeszłym roku decyzję konserwatorską dla zabytkowego obszaru we Wrzeszczu, nie oznacza to automatycznie unieważnienia wydanego w tym roku pozwolenia na budowę. O losach gruntów może zadecydować wojewoda pomorski.

W ubiegły piątek 13.11.2020 poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok poinformowali na wspólnej konferencji prasowej o decyzji Generalnej Konserwator Zabytków Magdaleny Gawin ws. terenów po klubie Gedania.

Rzeczniczka Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Bocian tłumaczyła tego dnia, że realizacja inwestycji na tym terenie "doprowadzi do zafałszowania historycznego sposobu zagospodarowania terenu klubu sportowego KKS Gedania oraz czytelności historycznej funkcji i znaczenia tego obszaru w chronionym układzie przestrzennym".

Podczas piątkowego spotkania z mediami poseł Płażyński przyznał, że w praktyce oznacza to koniec działań inwestycyjnych Robyga na tym terenie. Deweloper jest użytkownikiem wieczystym gruntów i chce tam wybudować pełnowymiarowe boisko piłkarskie orzaz przebudować stojący tam przedwojenny zabytkowy budynek. Ma w nim być centrum edukacyjne z izbą pamięci poświęconą historii klubu oraz przedwojennym gedanistom, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej. W kwietniu uległ on pożarowi. Zdaniem gdańskiego posła, decyzja Generalnej Konserwator Zabytków otwiera nowe pole do rozmów o historycznych terenach.

Igor Strzok, wojewódzki konserwator zabytków podkreślał, że zgoda konserwatorska, na mocy której gdańscy urzędnicy udzielili Robygowi pozwolenia na budowę boiska, zostało wydane w momencie kiedy stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków było nieobsadzone - między odejściem Agnieszki Kowalskiej i przyjściem do pracy Igora Strzoka.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku jak na temat patrzą władze miasta, które przegrały w sądzie starania o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z deweloperem.

- Decyzja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, nie unieważniła pozwolenia na budowę, ale uzgodnienie konserwatorskie - informuje Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego. - Był to jeden z dokumentów, jakie musiał przedstawić inwestor, aby uzyskać zgodę na budowę. Decyzja ministerstwa akcentuje konieczność zachowania struktury terenu po KKS Gedania związanej z jego historycznym zagospodarowaniem. Skutkiem tej decyzji, o ile stanie się ona ostateczna, będzie konieczność respektowania przez inwestora założeń historycznego układu terenu przy ul. Kościuszki oraz przywrócenia czytelności historycznej funkcji i znaczenia tego terenu w przestrzeni miasta. Obecnie procedowanie w tej konkretnie sprawie jest poza urzędem miasta - dodaje urzędniczka.

Prezes zarządu grupy Robyg Zbigniew Wojciech Okoński przekazał nam, że decyzja Generalnej Konserwator Zabytków dotarła do niego na piśmie dopiero we wtorek 17.11.2020. Zapowiedział odniesienie się do treści po analizie liczącego sobie 8 stron pisma. Nazywa kuriozalnym fakt, że pismo dotarło do niego, jako szefa podmiotu zarządzającego terenem, w ciągu dwóch tygodni od wydania decyzji, a dotarło wcześniej do osób, które poinformowały o decyzji podczas piątkowej konferencji prasowej.

Inwestor od decyzji Generalnej Konserwator Zabytków może się odwołać. Za wcześnie więc na stwierdzenia, że to decyzja z natychmiastową wykonalnością. Po odwołaniu od tej decyzji, o utrzymaniu lub unieważnieniu pozwolenia na budowę na historycznych terenach przesądzi już Pomorski Urząd Wojewódzki.

Gdańsk: Pożar budynku Gedanii. Zabytek po dawnym klubie spor...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki