reklama

Debrzno: Milion złotych za każde sto metrów małej obwodnicy

Wojciech Piepiorka
Ta inwestycja odmieni miasto - mówi Mirosław Burak, burmistrz Debrzna. Miasteczko w powiecie człuchowskim ma się w 2011 roku doczekać budowy tzw. małej obwodnicy.

Nie będzie to nowa trasa okrążająca miasto, lecz 700-metrowa ulica, która pozwoli odciążyć ścisłe centrum miasta od uciążliwego ruchu.


Plan jest taki, by w miejscu gdzie dziś przebiega zapomniana, brukowa ul. Długa, zbudować szosę, która połączy wjazd do miasta od strony Złotowa (woj. wielkopolskie) z wjazdem drogą powiatową od Barkowa. Na obu końcach małej obwodnicy Debrzna mają powstać ronda, a na jej środku - zatoczka autobusowa i połączenie z ulicą koło debrzeńskiego ratusza.


Dzięki obwodnicy ruch w kierunku Człuchowa ma zostać poprowadzony świeżo wyremontowaną "powiatówką" do Barkowa i stamtąd dalej berlinką (droga krajowa nr 22), a nie jak dotychczas - sypiącą się drogą wojewódzką nr 188. Miasto chce ponadto przejąć będące dziś w gestii marszałka ulice Traugutta i Kościuszki. Ta druga ulica ma zostać wyłączona z ruchu i przebudowana na deptak.


Te zamierzenia mają zostać urzeczywistnione w 2011 roku, za 7 mln zł. Samorząd Debrzna chce się posiłkować m.in. pieniędzmi na tzw. schetynówki. 
Początkowo w kosztorysie pojawiła się kwota 14 mln zł, ale koncepcja zawierała ceny za materiały i robociznę obowiązujące w dużych miastach. W dokumencie uwzględniono też wykupy gruntów, lokali mieszkalnych i rozbiórki trzech budynków na trasie obwodnicy, a tymi zadaniami gmina Debrzno chce się zająć we własnym zakresie w przyszłym roku.

- Chcemy, by w 2011 roku wszystko było gotowe do rozpoczęcia i zakończenia inwestycji - mówi burmistrz Mirosław Burak.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie