Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata regionalna, promocja książki i wystawa mundurów - to i jeszcze więcej działo się w przechlewskiej bibliotece

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
W przechlewskiej Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w ostatni piątek można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat historii regionu, lokalnego dziedzictwa i tajników pracy regionalistów. Od rana w bibliotece odbywały się zajęcia dla uczniów i projekcja filmu, a po południu można było uczestniczyć w promocji książki poświęconej pocztówkom oraz w debacie regionalnej. To wszystko sprawiło, że przez jeden dzień Przechlewo było prawdziwym centrum lokalnej historii.

Ciekawostki historyczne można było w Przechlewie poznawać już od rana. Pierwszą atrakcją była wystawa mundurów wraz z zajęciami dla uczniów szkół z gminy Przechlewo. Adam Satro przedstawił zgromadzonym charakterystykę poszczególnych mundurów wraz z ich ciekawą historią. Poza tym w części przedpołudniowej w kinie odbyło się kilka projekcji filmu "Jakusz". To amatorska produkcja, w której wystąpili mieszkańcy Konarzyn. Przedstawia historię Gryfa pomorskiego - oddział Konarzyny i Swornegacie. O filmie opowiedział Krzysztof Tyborski - jeden z autorów filmowego projektu.

Wydarzenia popołudniowe rozpoczęły się od promocji książki Krzysztofa Michałowskiego pt. "Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach". Wójt gminy Przechlewo w swojej publikacji zebrał ponad 100 przedwojennych pocztówek. Utworzyły one wydawnictwo albumowe, które jest jedyną w swoim rodzaju dokumentacją dawnego Przechlewa. Karty pochodzą w większości ze zbioru prywatnych kolekcjonerów. Podczas promocji książki autor wygłosił prelekcję na temat historii kart pocztowych i metodologii pracy nad wydawnictwem. Wszyscy chętni mogli także nabyć własny egzemplarz i otrzymać autograf autora.

Po krótkiej przerwie na kawę głos otrzymali regionaliści z powiatów człuchowskiego, chojnickiego i bytowskiego. Już po raz drugi dyskutowali w ramach debaty regionalnej, której organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne "Osorya" wydające również czasopismo o tematyce historyczno-regionalnej. Pierwsza debata odbyła się w zeszłym roku w Konarzynach.

Regionaliści przedstawili owoce i metody swojej pracy w ciągu ostatniego roku. Pomysły na prezentacje były rozmaite.

Karolina Joachimczyk pokazała zebranym, w jaki sposób można połączyć pasję do informatyki z badaniami historycznymi. Jan Stanisław Ceitel opowiadał o swojej pasji do historii i o osobie ciekawego regionalnego malarza Jana Bliźniewskiego. Andrzej Lorbiecki przybliżył problematykę badań nad wydarzeniami w Dolinie Śmierci w okolicach Chojnic. Wiele ciekawostek na temat pandemii grypy "hiszpanki" mogliśmy poznać dzięki wystąpieniu Mariana Rudnika. Adam Satro zdecydował się na dynamiczną prezentację okryć i wrażeń ze swoich wypraw archeologicznych na wyspy jeziora Szczytno. Wiktor Schroeder opisał swoje prace nad dwiema książkami: "Dywanem" oraz "Dziejami Somin". Ks. Jacek Halman opowiadał o kasztelanii szczycieńskiej. Całość debaty w całość spiął Krzysztof Tyborski.

Wszyscy prelegenci to regionaliści skupieni wokół czasopisma "Osorya", które online dostępne jest pod niniejszym linkiem. Kolejnym punktem programu była więc dyskusja nad istotą pracy regionalistów i wkładu, jaki mają oni w badania naukowe. Ze względu na brak czasu odbył się jednak tylko wstęp do dyskusji. Wynika z niego, że lokalni pasjonaci historii mają istotny wpływ na profesjonalne badania naukowe, o ile są w stanie odpowiednio przedstawić efekty swojej pracy naukowcom. Często pomocne okazują się doświadczenia z innych dziedzin i pracy zawodowej. Najważniejsza jest jednak pasja - nikt tak dobrze nie zna historii regionu jak jej lokalni miłośnicy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki