Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta Hübner: To było techniczne niedopatrzenie

Redakcja
Danuta Hübner
Danuta Hübner Robert Kwiatek
Z Danutą Hübner, unijną komisarz ds. polityki regionalnej, rozmawia Jacek Klein

Autostrada A1 i magistrala kolejowa E65 z Trójmiasta do Wiednia, wchodzące w skład VI Korytarza Paneuropejskiego, znalazły się na liście kluczowych projektów infrastrukturalnych "Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego". Dlaczego tak późno, w ostatniej chwili?

Prawdopodobnie było to techniczne niedopatrzenie. Nad projektami cały czas trwały publiczne dyskusje, które zaowocowały wnioskiem, że wpisanie tych projektów jest potrzebne. W publicznych dyskusjach nad tymi projektami brali udział nie tylko przedstawiciele krajów i regionów nadbałtyckich, lecz także przedstawiciele pomorskiego samorządu. Chcę nadmienić, że strategia ma kilka etapów życia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby lista flagowych projektów zgłaszanych przez Polskę była w przyszłości rozszerzona.

Jednak co najmniej dziwne wydaje się wcześniejsze "zapomnienie" o jednym z najważniejszych elementów transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Zapewniam, że VI korytarz w żaden sposób nie był dyskryminowany.

Jakie kolejne etapy życia strategii są przed nami?

To niekonwencjonalne przedsięwzięcie, ponieważ zawiera bardzo dokładnie rozpisane działania. Strategię przyjęła Komisja Europejska, następnie zostanie przekazana Radzie Unii Europejskiej do zatwierdzenia. Nada to wysoką rangę temu dokumentowi i spowoduje, że nie będzie on istniał tylko na papierze, ale będzie wpływał na rzeczywistość. Strategia jest pierwszym modelem współpracy w ramach makroregionu w historii UE. Kładzie nacisk nie tylko na kwestie infrastruktury transportowej, ale także rozwoju badań nad nowoczesnymi technologiami i ich wdrażaniem oraz ochrony środowiska. Może być motorem wyjścia unijnej gospodarki z kryzysu.

Są przewidziane specjalne fundusze?

Nie jest planowane stworzenie nowych instrumentów finansowych. Fundusze pozostaną na tym samym poziomie, zakładamy jednak ich efektywniejsze wykorzystanie. Istniejące fundusze europejskie obecnie wykorzystywane są na indywidualne projekty realizowane przez poszczególne regiony czy państwa, często zupełnie niepowiązane. Scalenie tych projektów w ramach założeń strategii przyniesie lepsze efekty.

Czy strategia jest ograniczona czasowo?

Strategia nie jest ograniczona czasowo. Będzie ona funkcjonować tak długo, jak będzie potrzebna. Jej realizację ma nadzorować Komisja Europejska. Pierwsza ocena zostanie dokonana zapewne podczas polskiej prezydencji w 2011 roku. Jeżeli wówczas się okaże, że niezbędne są korekty, zostaną one naniesione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki