Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy hałda fosfogipsu zagraża mieszkańcom? WIOŚ w Gdańsku: Podczas ostatniej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
W związku z sygnałami wójta gminy Cedry Wielkie o pogarszającej się sytuacji związanej z hałdą fosfogipsów w Wiślince oraz zauważalnymi zmianami na zdjęciach, zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, który na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku sprawuje kontrolę nad wspomnianym składowiskiem. Jak przyznaje dr inż. Edyta Witka Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podczas ostatniej kontroli, która miała miejsce w lipcu 2021 roku, nie stwierdził nieprawidłowości.

- Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadza kontrole przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska przez podmiot odpowiedzialny za zamknięte składowisko fosfogipsów w Wiślince - mówi dr inż. Edyta Witka Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- Kontrole te obejmują zarówno kontrole z wyjazdem w teren, jak i kontrole na dokumentach przedstawianych przez podmiot wyników badań automonitoringowych. Ostatnia kontrola inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku połączona z oględzinami terenu miała miejsce w dniach 12 - 21 lipca 2021 roku.

Na czym jednak polegała kontrola, którą przeprowadził w sezonie wakacyjnym WIOŚ?

- Podczas kontroli poza standardowymi oględzinami hałdy oraz strefy ochrony hydrologicznej składowiska dokonano poboru prób wód podziemnych z piezometrów oraz wód powierzchniowych w rejonie składowiska, jak i w strefie ochrony hydrologicznej (rowy opaskowe, zbiornik retencyjny) - mówi dr inż. Edyta Witka Jeżewska.

Jak dodaje dr inż. Edyta Witka Jeżewska z WIOŚ w Gdańsku na podstawie badań przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zweryfikowano wyniki badań monitoringowych przeprowadzonych przez zakład w 2020 roku oraz pierwszej połowy 2021 roku.

Otrzymane wyniki badań wskazują na znaczne wahania poziomu fosforanów w różnych punktach poboru prób w zależności od pory roku czy warunków hydro i meteorologicznych poboru, jednakże są one porównywalne do poziomu wyników z 2019 roku. Natomiast podczas kontroli w 2021 roku nie stwierdzono nieprawidłowości.

Proces rekultywacji zakończył się w 2010 roku

- Proces rekultywacji terenu zamkniętego składowiska fosfogipsów w Wiślince został zakończony w 2010 roku - dodaje dr inż. Edyta Witka Jeżewska. - Podmiot odpowiedzialny za ten teren jest zobowiązany do prowadzenia monitoringu zamkniętego składowiska do 2038 roku.

Mimo przeróżnych sygnałów ze stron okolicznych gmin na temat pogarszającej się kondycji składowiska fosfogipsu w Wiślince, żaden podmiot samorządowy nie zgłaszał uwag do WIOŚ w Gdańsku.

Jak przyznaje dr inż. Edyta Witka Jeżewska w 2021 roku od gmin do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku nie wpływały zgłoszenia dotyczące stanu hałdy zamkniętego składowiska fosfogipsów w Wiślince. Wójtowie zwracali się do WIOŚ jedynie o wyniki kontroli.

Sprawie związanej z inwestycjami wokół hałdy fosfogipsu w Wiślince będziemy się nadal przyglądać, tym bardziej, że zaniepokojenie mieszkańców w związku ze zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w gminie Pruszcz Gdański dla fragmentu obrębu geodezyjnego Wiślinka w rejonie składowiska fosfogipsów wydaje się być zasadne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki