Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Czujnik czadu ocalił życie mężczyźnie

  Czujnik czadu ocalił życie mężczyźnie

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jest już pierwszy efekt zainstalowanych w mieszkaniach komunalnych w Elblągu czujników tlenku węgla. Jedno z tych urządzeń włączyło się w domu przy ul. Kwiatowej. Lokator tego mieszkania zainstalował w nim piec kominkowy. Niestety, podłączył go do instalacji samodzielnie.
  Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu jeszcze w grudniu ubiegłego roku nakazał rozbiórkę pieca i wyznaczył termin do 12 stycznia br. Lokator jednak ignorował pisma. Nie wpuszczał również do mieszkania inspektorów ZBK.

  Ta samowola mogła się tragicznie skończyć. Na szczęście w tym mieszkaniu również zainstalowano czujnik czadu zakupiony przez miasto. - Czujnik tlenku węgla zaczął alarmować i mężczyzna wezwał pomoc - mówi jeden ze strażaków, który był na miejscu. - Na miejscu stwierdziliśmy spore stężenie tlenku węgla. Gdyby nie to urządzenie, być może mielibyśmy kolejną ofiarę czadu w mieście.

  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Elblągu kupił jeszcze w grudniu 300 czujników do pomiaru stężenia zawartości tlenku węgla w powietrzu. - Wszystkie urządzenia są już zainstalowane w mieszkaniach komunalnych, które tego wymagały. Na przykład tam, gdzie były wcześniej zgłoszenia o wydobywaniu się czadu - mówi Piotr Rzepczyński z biura prasowego prezydenta Elbląga. - Na pewno sprowadzimy kolejną partię.

  - Czujniki są proste w użyciu, poziom stężenia gazu można odczytać z cyfrowego wskaźnika - mówi Krzysztof Święcicki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. - Jeśli stężenie bezwonnego gazu przekroczy dopuszczalną normę, urządzenie zaalarmuje domowników ciągłym i głośnym sygnałem. Raz do roku urządzenia będą przechodziły przegląd.

  Decyzję o zakupie czujników czadu Urząd Miejski w Elblągu podjął po tragedii, jaka wydarzyła się w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas doszło do zatrucia czadem pięcioosobowej rodziny. Jednak nim na dobre zaczęto montować urządzenia w budynkach komunalnych, doszło do kolejnej tragedii. Tuż przed świętami czad zabił dwie małe dziewczynki i ich babcię. W ostatni poniedziałek czad omal nie zabił 30-letniego mężczyzny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo