Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarne Złoto Ogrodników w Gdańsku. Sukcesowa akcja promująca recykling i kompostowanie

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Czarne Złoto Ogrodników w Gdańsku. Sukcesowa akcja promująca recykling i kompostowanie
Czarne Złoto Ogrodników w Gdańsku. Sukcesowa akcja promująca recykling i kompostowanie mat. prasowy
Akcja Czarne Złoto Ogrodników w Gdańsku zakończona sukcesem! Ponad 370 ton kompostu SK-9, wyprodukowanego z odpadów biodegradowalnych, trafiło do mieszkańców Gdańska oraz dwóch placówek edukacyjnych. Inicjatywa, która promuje segregację odpadów i gospodarkę obiegu zamkniętego, spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem.

- Ta akcja pokazuje, jak ważna jest segregacja odpadów. Dzięki temu możemy na terenie zakładu produkować cenne surowce. Takim materiałem jest kompost, który powstaje z bioodpadów segregowanych przez gdańszczanki i gdańszczan. Jest to doskonały przykład praktycznego zastosowania Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

W ramach akcji mieszkańcy mieli możliwość otrzymania kompostu wraz z dostawą za symboliczną opłatą 1 zł za tonę. Dzięki darmowemu transportowi zrealizowanemu przez spółkę Gdańskie Usługi Komunalne, 241 osób skorzystało z tej oferty, otrzymując blisko 236 ton Czarnego Złota Ogrodników. Pozostali mieszkańcy mieli możliwość zakupu kompostu w cenie promocyjnej, jednak z odbiorem własnym. To rozwiązanie skorzystało ponad 132 tony osób.

Czarne Złoto Ogrodników skradło serca mieszkańców Gdańska

W ramach inicjatywy, mieszkańcy Gdańska mieli okazję zakupić półtora lub jedną tonę certyfikowanego produktu do poprawy jakości gleby, zwyczajowo zwanego kompostem SK-9.

- Akcja Czarne Złoto Ogrodników skierowana była do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. To już kolejny raz, kiedy udowadniamy, że mieszkańcy naszego miasta przyczyniają się do recyklingu organicznego i wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Dzięki mieszkańcom, którzy rzetelnie segregują odpady, jakości produktu jest lepsza i kompost może zostać wykorzystany jako nawóz do ogródków czy na działki.

Przyszkolny ogródek

W ramach inicjatywy "Czarne Złoto Ogrodników" dwie placówki edukacyjne otrzymały wsparcie. Jedną z tych szkół była SP 60 w Gdańsku-Przymorzu, które zostało odwiedzone we wtorek przez Piotra Kryszewskiego, zastępcę prezydenta odpowiedzialnego za usługi komunalne. Zakład Utylizacyjny dostarczył nie tylko kompost, ale również dostarczył tej szkole sadzonki jabłoni.

– Bardzo ważne jest, by nauczyć dzieci troski o środowisko naturalne. Jednym z przejawów tej troski jest segregacja odpadów, innym zaś pokazanie świata bioróżnorodności. Nasza szkoła ma duże tereny zielone, które właśnie do tego wykorzystujemy. Mamy już łąkę dla motyli, mamy rabaty warzywne, cały czas pojawiają się nowe inicjatywy. Marzą się nam ogrody wertykalne, na które mamy miejsce przy wejściu do szkoły. A dzięki zaangażowaniu Zakładu Utylizacyjnego będziemy mieli sad z jabłkami – podkreśla Beata Wołkanowska, dyrektorka SP 60.

W 2022 roku producent kompostu SK-9 zdobył certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ten produkt wzbogaca glebę w składniki odżywcze i poprawia jej parametry fizyczne, chemiczne i biologiczne. Jest odpowiedni do stosowania w hodowli roślin ozdobnych, pielęgnacji trawników, uprawie roślin doniczkowych oraz na terenach zdegradowanych.

Odpady bio wyrzucaj bez worka

Ważnym elementem akcji Czarne Złoto Ogrodników było zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które często są używane do zbierania odpadów bio. Aby skutecznie segregować odpady, należy opróżniać plastikowe worki i wrzucać bioodpady do odpowiednich pojemników. Istotne jest również korzystanie z worków kompostowalnych, a nie biodegradowalnych, które nie rozkładają się w pełni i mogą zanieczyszczać glebę mikroplastikiem.

Kampania edukacyjno-informacyjna "Wrzucaj bez worka" rozpoczęła się w związku z problemem foliowych worków używanych do odpadów bio. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat właściwego postępowania z bioodpadami. Zachęca się również do samodzielnego kompostowania, jako alternatywy dla wyrzucania bioodpadów.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gdańska akcja Czarne Złoto Ogrodników przyniosła pozytywne efekty w zakresie recyklingu i ochrony środowiska. Kontynuowanie segregacji odpadów i produkcja kompostu to ważne kroki w kierunku zrównoważonej gospodarki i ochrony naszej planety.

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki