Covidowe przestępstwa gospodarcze na Pomorzu? Schemat jest prosty jak drut

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
zdjęcie ilustracyjne z archiwum
zdjęcie ilustracyjne z archiwum Szymon Starnawski /Polska Press
Ogłoszenia na popularnych portalach lub nawet fachowo przygotowane strony sklepów internetowych. Zamówienie, zapłata, a później oczekiwanie na towar, który nigdy nie nadejdzie. W dobie pandemii zdarza się, że popularny wcześniej sprzęt RTV-AGD i drobną elektronikę, w ofercie oszustów działających w sieci zastępują środki ochrony osobistej.

Amulety i cudowne herbatki, rzekomo chroniące przed zachorowaniem na koronawirusa czy powodujące cudowne ozdrowienie w przypadku zakażenia – przed tymi produktami Komenda Główna Policji przestrzegała już w marcu, kiedy w Polsce raportowano dopiero pierwsze pozytywne wyniki testów.

Szybko okazało się, że Covid-19 pobudził kreatywność przestępców, a w Prokuraturze Krajowej powołano specjalny zespół „do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego”.

Sprawdziliśmy, jakie sprawy raportowano tam za pośrednictwem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z lokalnej „Okręgówki”.

- Wszystkie postępowania są w toku i dotyczą podobnego sposobu działania. Za pośrednictwem internetu dochodzi do złożenia zamówienia na środki ochrony osobistej. Jednak, pomimo uiszczenia zapłaty, produkty nie zostają dostarczone do klienta – tłumaczy prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańska.

Skala procederu w kilku podobnych sprawach, które trafiły na biurka pomorskich śledczych, waha się od kwot rzędu 300 czy 400 złotych do 47 tys. zł. Towar – widmo stanowią maseczki, którym, w jednym przypadku, towarzyszyły rękawiczki. Nieuczciwi covidowi handlarze czy spółki krzaki nie faworyzują Pomorza. Działają w całym kraju i zdarzało się że sprawy z Gdańska były przekazywane do Koszalina czy Warszawy.

Warto podkreślić, że choć magiczne amulety i herbatki poszły w odstawkę, przestępcy nie rezygnują z koronawirusa i wymyślają wciąż nowe sposoby by wykorzystać go do swoich celów.

- Do seniorów niespodziewanie dzwonią osoby podające się za policjantów bądź pracowników służby zdrowia z informacją, że członkowie ich najbliższej rodziny w ciężkim stanie znajdują się w szpitalu – mówiła nam we wrześniu asp. Kinga Warczak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie, opisując koleją wariację schematu oszustw „na wnuczka”.

Inny pomysł na zysk z pandemicznych obostrzeń miał 23-letni Jarosław K., który dzięki kolejnym „skokom” w Gdańsku, Kwidzynie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Włocławku zrabować miał biżuterię o łącznej wartości ponad 250 tys. złotych.

- Przychodził klient do sklepu jubilerskiego. Oglądał łańcuszki albo inną złotą biżuterię i wybiegał z nimi na zewnątrz – tak śledczy opisują działalność Jarosława K., który by ukryć tożsamość, zgodnie z zaleceniami władz – zasłaniał usta i nos maseczką.

23-latek, zagrożony karą do 15 lat więzienia, przyznał się do winy. Twierdził, że pieniądze ze sprzedaży fantów przeznaczał na narkotyki i zabawę.

Pomorski serwis kryminalny. Bądź na bieżąco!

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Polska mafia w latach 90.

Drogie samochody, luksusowe rezydencje i niewyobrażalne bogactwo zdobyte dzięki haraczom, przemytowi narkotyków i korumpowaniu polityków. W latach 90. byli królami życia. Kulisy życia gangsterów ujawnił na zdjęciach Jarosław S. pseudonim Masa, jeden z kluczowych świadków w procesach Pruszkowa. Zdjęcia wykorzystane za zgodą Jarosława S. Obejrzyjcie kulisy życia polskiej mafii. WIĘCEJ ZDJĘĆ >>> TUTAJ

Morze alkoholu i impreza za imprezą. Tak żyła polska mafia w...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie