reklama

Coraz mniej Polaków w Wielkiej Brytanii. Większość wyjeżdża w poszukiwaniu lepszych warunków życiowych do Niemiec

Sandra Janikowska
Coraz mniej Polaków szuka lepszych warunków życiowych w Wielkiej Brytanii. Większość udaje się do naszych zachodnich sąsiadów - do Niemiec 123rf
Jak wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny - aż o 85 tys. zmalała liczba Polaków przebywających na emigracjach zagranicznych. Ale to nie koniec szokujących wieści! Podaje się, że dużemu zmniejszeniu uległ także wskaźnik liczby polskich obywateli zamieszkujących czasowo Anglię. Jej dotychczasowe - pierwsze miejsce - zajęli nasi zachodni sąsiedzi Niemcy. Skąd wzięły się takie zmiany? Kto znajduje się na kolejnych miejscach rankingu?

Zgodnie z niedawno opublikowanymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2018 r. poza granicami Polski przebywało około 2 455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, to jest o 85 tys. (3 proc.) mniej niż w roku 2017. Wówczas w Europie znajdowało się około 2 155 tys. osób, a większość z nich, bo blisko 2 031 tys. przebywała w krajach członkowskich UE. Z raportu wynika, że o dziwo najwięcej polskich migrantów czasowych przebywało w Niemczech, a nie w Wielkiej Brytanii.

Specjaliści są zdania, że na zmniejszenie liczby nowych wyjazdów za granicę i wzrost liczby powrotów polskich emigrantów odpowiedzialna może być dobra sytuacja na polskim rynku pracy, ale także... niepewność i strach związany z brexitem. Odbiło się to znacznym, ponad 12-procentowym spadkiem emigracji w Wielkiej Brytanii.

Praca za granicą a emerytura: 8.12.2019 r. Sprawdź, po ilu l...

Największy wzrost liczby polskich emigrantów w Niemczech

Największy przyrost liczby polskich emigrantów zarejestrowano u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech. Bowiem to oni byli krajem, w którym w zeszłym roku przebywało najwięcej emigrantów czasowych z Polski. Dla porównania - w Wielkiej Brytanii liczba emigrantów tymczasowych spadła o 84 tys. w 2018 roku, a w Niemczech wzrosła aż o 3 tys. co daje łączną liczbę 706 tys. osób.

Kamil Wołczyk, odpowiadający za rynek niemiecki w agencji zatrudnienia Work Service uważa, że coraz więcej Polaków pojawiających się w Niemczech przybywa właśnie z Wysp. Wskazuje, że robią to nie tylko ze względu na wyżej wspomniany brexit, ale na mniejszą odległość od domu.

Czytaj także

Coraz więcej Polaków w Holandii, Austrii czy Czechach

Znaczy wzrost liczby Polaków za granica odnotowano w Holandii, Austrii, Czechach, Danii, Irlandii, Szwecji, Norwegii oraz innych krajach spoza UE (głównie w Szwajcarii i Islandii). Podaje się, że w Holandii naszych obywateli jest około 123 tys., we Włoszech 90 tys., a w Belgii 54 tys.

Z danych wynika również, że około tysiąca migrantów posiadających polski paszport przybyło w 2018 roku do Irlandii, która znajduje się na 4. miejscu w zestawieniu GUS-u. Jak wynika z dostępnych danych - w zeszłym roku było ich tam 113 tys.

Poniżej prezentujemy 10 krajów, w których znajduje się najwięcej Polaków:

  1. Niemcy - 706 tys. osób
  2. Wielka Brytania - 695 tys. osób
  3. Holandia - 123 tys. osób
  4. Irlandia - 113 tys. osób
  5. Włochy - 90 tys. osób
  6. Francja - 64 tys. osób
  7. Belgia - 54 tys. osób
  8. Szwecja - 51 tys. osób
  9. Austria - 41 tys. osób
  10. Dania - 34 tys. osób

ZOBACZ TAKŻE: Praca w domu 2019. Gdzie szukać dodatkowej pracy w domu? Jaką pracę można wykonywać w domu przez Internet?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 listopada, 15:18, Gość:

pracuje w holandii i widac wzrost polkow bo łatwo dostac prce wagencji plus dostaje sie tez pokoj

30 listopada, 21:24, Gość:

we wszystkich agencjach tak jest ? przez jaka Ty pracowales?

nie wiem czy we wszystkich ale jak pracowałem w otto to tak jest

G
Gość
29 listopada, 15:18, Gość:

pracuje w holandii i widac wzrost polkow bo łatwo dostac prce wagencji plus dostaje sie tez pokoj

we wszystkich agencjach tak jest ? przez jaka Ty pracowales?

G
Gość

pracuje w holandii i widac wzrost polkow bo łatwo dostac prce wagencji plus dostaje sie tez pokoj

Dodaj ogłoszenie