Coraz bliżej budowy czterech nowych węzłów komunikacyjnych w...

  Coraz bliżej budowy czterech nowych węzłów komunikacyjnych w Gdańsku. Mają zachęcić do przesiadki z aut na szynobusy, rowery, tramwaje

  MP

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przystanek PKM - Gdańsk Rębiechowo. Po jego południowej stronie powstanie pierwszy z węzłów

  Przystanek PKM - Gdańsk Rębiechowo. Po jego południowej stronie powstanie pierwszy z węzłów ©Przemysław Świderski

  Najszybciej, jeszcze do końca tego roku, powstanie ten przy stacji PKM Rębiechowo - wkrótce poznamy wykonawcę inwestycji. Dużo dzieje się także w sprawie pozostałych węzłów - w Osowej oraz przy dworcach PKP: Głównym i we Wrzeszczu.
  Przystanek PKM - Gdańsk Rębiechowo. Po jego południowej stronie powstanie pierwszy z węzłów

  Przystanek PKM - Gdańsk Rębiechowo. Po jego południowej stronie powstanie pierwszy z węzłów ©Przemysław Świderski

  Te inwestycje mają zachęcić do przesiadki z samochodów na szynobusy, rowery, tramwaje czy autobusy. O ich unijnym dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego informowaliśmy w maju zeszłego roku. Węzły w Rębiechowie i Osowej dostały 15,5 mln zł wsparcia, a te we Wrzeszczu i centrum jeszcze więcej - 26,3 mln. Inwestycje muszą zostać zrealizowane do końca 2020 roku.

  Czytaj też: Tramwajowe plany władz Gdańska na 2018 rok

  Pierwszy z węzłów, już do końca roku bieżącego powstanie po południowej stronie przystanku PKM Rębiechowo (tuż przy drodze dojazdowej z Banina). W jego ramach powstanie parking dla 387 samochodów wraz z infrastrukturą techniczną czyli odwodnieniem i oświetleniem oraz zamontowane pod wiatą zostanie 25 stojaków rowerowych. Na wszystkim czuwać będzie system monitoringu. Do wykonania tej inwestycji w przetargu zgłosiło się sześć firm, cenowo najkorzystniejszą ofertę przedstawiła MTM Gdynia (9,2 mln zł). Partnetem Gdańska w tym przedsięwzięciu jest gmina Żukowo, która ze swej strony rozbuduje drogi dojazdowe do węzła (także rowerowe) czyli ulice Akacjową, Słoneczną i Czaple. Trasy dla cyklistów (łącznie 26 km) doprowadzone zostaną też z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino i Pępowo.

  Na czym będzie polegać wykonanie pozostałych węzłów? Ten w Osowej powstanie dzięki połączeniu ul. Barniewickiej z ul. Letniskową. W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ pętli autobusowej, a także zbudowane parkingi przy przystanku PKM. Znajdzie się na nich 40 miejsc dla samochodów osobowych i aż 100 dla rowerów. Wykonawcą dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska, która ma na to czas do końca czerwca.

  Dla węzłów integracyjnych w Gdańsku Głównym i Wrzeszczu wielowariantową koncepcję sporządzi z kolei firma Highway z Banina. Ma na to czas do końca lipca. W ramach tej inwestycji przy obu dworcach mają powstać kubaturowe parkingi rowerowe w sumie na 500 pojazdów, miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride (10 przy Dworcu Głównym, 15 we Wrzeszczu) oraz zamontowane zostaną tablice informacji pasażerskiej. Do tego na przystankach komunikacji miejskiej przy Dworcu Głównym zostaną zamontowane nowe wiaty, powstać ma tu także wielokrotnie opisywane przez nas naziemne przejście dla pieszych prowadzące do City Forum, stanowiące alternatywę dla tuneli pod Podwalem Grodzkim i Wałami Jagiellońskimi.
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zróbcie jakiś dojazd z Karczemek na PKM Kiełpinek!

  Dominator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Osiedle Karczemki wraz ze szkołą podstawową to źródło wielu pasażerów. Władze Gdańska wciąz nie mogą się z tym uporać. Ostatnia obietnica spotkała się z utworzeniem nowej lini autobusowej jeżdżącej...rozwiń całość

  Osiedle Karczemki wraz ze szkołą podstawową to źródło wielu pasażerów. Władze Gdańska wciąz nie mogą się z tym uporać. Ostatnia obietnica spotkała się z utworzeniem nowej lini autobusowej jeżdżącej tylko w godzinach największego ruchu, ale co półtorej godziny. Biorąc pod uwagę, że pociągi do Gdyni jeżdżą i tak nie za często, to takie rozwiązanie nie ma przyszłości. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory to jednak dobra rzecz

  donChichot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  można usłyszeć ludzki głos...

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY