Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - wtorek, 3 marca 2009 r.

Redakcja
Eugen Indjic
Eugen Indjic Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Romantyczny Eugen Indjic

19.00
Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
Bilety: 5 i 15 zł

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku koncertowało już wielu znakomitych pianistów, tym razem wystąpi pianista wybitny, Eugen Indjic. Amerykanin jest laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1970 roku, był uczniem i przyjacielem legendarnego Artura Rubisteina. Obecnie jest profesorem Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie, prowadzi kursy mistrzowskie na wielu uczelniach świata, zasiada w jury prestiżowych konkursów fortepianowych. Jako wirtuoz specjalizuje się w muzyce romantycznej i postromantycznej, nagrywał płyty m.in. z muzyką Chopina, Schumanna, Saint Saensa, Debussy'ego, Strawińskiego. W Gdańsku na zaproszenie gdańskiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina wystąpi z dwuczęściowym recitalem. W pierwszej części wykona Sonatę a-moll op. 143 Franza Schuberta i Carnaval op. 9 Roberta Schumanna, w drugiej wyłącznie muzykę Chopina, której zawdzięcza początek swojej międzynarodowej kariery.

Pinokio

10.00
Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
Bilety: 12 zł

Bajkę o drewnianym pajacyku, który pragnie zostać chłopcem, zna chyba każde dziecko. W teatrze Miniatura widzowie mogą obejrzeć spektakl na podstawie dzieła Carlo Collodiego. To przepiękna metafora, mówiąca o trudzie wychowania i dorastania, przemianie dziecka w dorosłego człowieka oraz specyficznej relacji ojciec - syn. Tekst zaadaptował na potrzeby sceny Konrad Dworakowski, teksty piosenek napisał Marcin Ehrlich, muzykę - Gabriel Menet. Scenografia to dzieło Ireneusza Salwy, a przedstawienie wyreżyserował Jacek Malinowski

Folder i Bart Wołyniec

20.00
Sopot, klub Papryka, Grunwaldzka 11
Bilety: 10 zł

W sopockiej Papryce znów będzie można posłuchać nowego rocka. Tym razem wykonawców będzie dwóch, zagrają zespół Folder oraz multiinstrumentalista i wokalista Bart Wołyniec. Folder powstał jesienią 2006 roku, a zadebiutował EP-ką "Inside", które zdobyła spore uznanie internautów. Od momentu, kiedy w składzie znalazła się wokalistka Asia Kuźma, kariera zespołu nabrała rumieńców. Folder gra melodyjnego indie-rocka, łagodnego, choć niepozbawionego dynamiki. Bart jest z kolei wokalistą z głosem o rozpiętości czterech oktaw, autorem muzyki i tekstów, gitarzystą, basistą, perkusistą, pianistą. Ten człowiek orkiestra ma bardzo szerokie spektrum inspiracji - od Coltrane'a do The Mars Volta.

Tulla

9.00, 12.00
Sopot, Scena Off de BICZ, Mamuszki 2
Bilety: 10 zł

W ramach lekcji teatralnych dla młodzieży na Scenie Off de BICZ wystawiony zostanie monodram "Tulla" w wykonaniu Idy Bocian na podstawie fragmentów "Psich lat" Güntera Grassa. "Tulla" to opowieść o dorastaniu. Mięsiście poetycka proza Grassa stanowi pretekst do ukazania pełnego okrucieństwa i kłamstwa świata dorosłych, w który wchodzi główna bohaterka. Harda, ciekawska, wrażliwa, ale i bezwzględna Tulla wprowadza swych rówieśników i siebie w dorosłość, bez znieczulenia i bezkompromisowo. Przekracza granicę okrucieństwa jedynie z ciekawości...

Nowi progresywni

20.00
Gdańsk, AKPG Kwadratowa, Siedlicka 4
Bilety: 10 i 15 zł

Współczesny rock progresywny ma wiele odmian i wiele twarzy, dwie z nich - toruński Czaqu i trójmiejski Sinus - będzie można poznać dziś w klubie Kwadratowa. Czaqu jest formacją, której ton nadaje wokalista i gitarzysta Grzegorz Walczak, muzyk kładący duży nacisk na jakość koncertowej prezentacji muzyki. W 2003 roku zadebiutowali albumem "Inność", obecnie kończą pracę nad drugim albumem. Sinus, który doszedł w zeszłym roku do półfinału konkursu Uchodrom w Gdyni, inspiruje się twórczością grup Rush, Dream Teather czy Ark, ale na tej bazie dorabia się już własnego stylu. Jego atutem są sprawni i utalentowani instrumentaliści oraz, co się bardzo rzadko w Polsce zdarza, wyrazisty wokalista - Paweł Olejniczak.

DKF Kurort

20.30
Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
Karnety: 15-30 zł (2-6 seansów)

Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort w ramach cyklu "Portret rodzinny" zaprezentuje dziś obraz popularnego czeskiego reżysera Jana Sveraka - "Kola". Jest to nagrodzona Oscarem opowieść o przyjaźni muzyka z pięcioletnim chłopcem. Przyciśnięty biedą wiolonczelista, Jan Louka, decyduje się na fikcyjne małżeństwo z Rosjanką, która potrzebowała czeskiego obywatelstwa. Umowa miała być prosta. Po załatwieniu wszelkich formalności kobieta miała zniknąć z życia Louki wraz ze swoim synkiem Kolą. Rosjanka znika, ale zostawia syna. Jedynym opiekunem chłopca jest teraz Louka, który nie spodziewa się, jak zmieni się jego życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki