Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 11-12 października 2008 r.

Redakcja
Leszek Kułakowski
Leszek Kułakowski Grzegorz Mehring
Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Serce dla Jana Pawła II

Niedziela 19.15
Gdańsk, archikatedra oliwska, Biskupa E. Nowickiego 5
Wstęp wolny

Chciałbym poprzez swoją muzykę czynić świat lepszym - te słowa Leszek Kułakowski zapisał w partyturze 2 kwietnia 2005 roku, w dniu śmierci Jana Pawła II. Jego Msza Ubogiego Serca, czyli Missa Miseri Cordis, po raz pierwszy zabrzmiała w trzecią rocznicę śmierci Ojca Świętego w Słupsku - rodzinnym mieście kompozytora. - Przystępując do komponowania mszy wiosną 2004 r. dedykowałem ją Papieżowi Janowi Pawłowi II. Rok wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową był czasem zawarcia mojego małżeństwa. Jan Paweł II towarzyszył nam w trudnych chwilach, wspomagał swoim autorytetem i miłością. Nigdy nie byłem na mszach, które celebrował podczas swoich wizyt pasterskich w ojczyźnie. Obserwowałem je z mediów. Po jego śmierci żałowałem, że nie zdążyłem, że śledziłem te spotkania jedynie z boku. Komponując mszę jemu dedykowaną, chcę usprawiedliwić swoją nieobecność. Utwór na chór, orkiestrę symfoniczną i głosy solowe zwieńczy obchody Dnia Papieskiego.

Filmostrada

Sobota, niedziela 18.45, 20.20
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 8-14 zł

Objazdowy Festiwal Filmowy Filmostrada zawita po raz drugi do gdańskiego kina Żak. Tym razem obejrzymy dwa filmy zza naszej zachodniej granicy. Pierwszy z nich, wyświetlany o g. 18.45 - "A na koniec przyszli turyści" - to intymne spojrzenie młodego niemieckiego reżysera Roberta Thalheima na Auschwitz i Oświęcim oraz związaną z tym miejscem tragedię sprzed ponad półwiecza. Natomiast obraz "Cztery minuty", zdobywca wielu nagród, to opowieść o niezwykłym uczuciu rodzącym się pomiędzy więźniarką a nauczycielką muzyki. (g. 20.20).

Spowiedź Wowry

Sobota 19.00
Sopot, Scena Off de BICZ, Mamuszki 2
Bilety: 20 i 25 zł

Pierwsza w tym sezonie teatralnym produkcja Sopockiej Sceny Off de BICZ została zrealizowana na podstawie "Spowiedzi w drewnie" Jana Wilkowskiego, wybitnego lalkarza i reżysera, powstała w wyniku inspiracji powieścią "Powsinoga beskidzki" Emila Zegadłowicza oraz oryginalnymi gadkami ludowymi Jędrzeja Wowry, spisanymi przez Tadeusza Seweryna i Edwarda Kozikowskiego. To historia twórcy rzeźb świętych, który u kresu swego życia zaczyna się zastanawiać nad jego sensem i wartością swojej spuścizny. Świadomość zbliżającej się śmierci pojawia się w środku pracy nad rzeźbą Chrystusa Frasobliwego i w tym momencie staje się dla niego jasnym, że to dzieło pozostanie niedokończone.

Popularna alternatywa

Sobota 20.00
Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 30 i 40 zł

Sobotni koncert zespołów Dick4Dick i Cool Kids of Death jest środkowym ogniwem trzydniowego cyklu imprez, który pod hasłem "Jesienna nuda pod nóż" odbywa się w gdańskim klubie Żak. Rzeczywiście o obu zespołach da się powiedzieć prawie wszystko, lecz nie to, że są nudne. Obie formacje należą do nadających ton polskiej alternatywie muzycznej w XXI wieku i oba budzą poważne kontrowersje. Cool Kids of Death to łódzki skład inspirujący się muzyką punkową i odznaczający się prowokacyjnymi, nawołującymi do burzenia panującego porządku, tekstami. Dick4Dick z kolei jest kolektywem związanym z Trójmiastem, rockowymi supersamcami przedkładającymi show nad muzykę. Wrażeń nie zabraknie, to pewne.

Poezja papieska

Sobota 18.00
Gdańsk, kościół św. Jana, Świętojańska 50
Wstęp wolny

Z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża odbędzie się koncert poezji papieskiej. Wiersze Jana Pawła II czytać będzie wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy - Jerzy Trela. O muzyczną (w tym wypadku jazzową) oprawę recytacji zadba zaś kwartet pod przewodnictwem gitarzysty Janusza Strobla. Zespół wystąpi w składzie: Henryk Miśkiewicz (saksofony), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja).

Indios Bravos

Niedziela 21.00
Gdańsk, klub Kwadratowa, Siedlicka 4
Bilety: 25 i 35 zł

Piotr Banach, gitarzysta i kompozytor, na początku lat 90. stał się ważną postacią na polskiej scenie muzycznej. Zasłynął jako założyciel jednego ze sztandarowych zespołów rockowych w naszym kraju, Heya. Po paśmie sukcesów i ośmioletniej współpracy z Kasią Nosowską i pozostałymi muzykami szczecińskiej formacji, postanowił pójść inną drogą. Porzucił rocka na rzecz bujającego, pełnego radosnej energii reggae. Założył grupę Indios Bravos, a miejsce przy mikrofonie powierzył Piotrowi Gutowskiemu. Zespół stał się prekursorem nowej fali reggae w Polsce, a jego dyskografia jak na razie liczy trzy wydawnictwa ("Part One", "Mental Revolution", "Peace!"), ale na przyszły rok planowany jest nowy album.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki