Codziennik kulturalny - poniedziałek, 6 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 6 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Festiwal Jazz Waves


  19.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 45 zł


  Powoli dobiega końca trójmiejski festiwal Jazz Waves, będący kontynuacją imprezy Jazz Summer Day. Przed nami jeszcze tylko dwa koncerty. Dzisiaj w klubie Ucho usłyszymy warszawski zespół Baaba (na zdjęciu). Grupa powstała z inicjatywy Bartosza Webera. Twórczość formacji oscyluje wokół wesołej elektroniki i ciężkiej awangardy, choć zazwyczaj na koncertach podawana jest w brzmieniach bardziej akustycznych.
  Zespół koncertuje w Polsce i za granicą, zarówno w klubach, jak i podczas uznanych festiwali elektronicznych i jazzowych (Warsaw Summer Jazz Days, Astigmatic, Les Nuits Europeeenes w Strasburgu, Terra Polska w Berlinie). Baaba w składzie: Bartek Weber (gitara, sampler), Macio Moretti (perkusja), Tomasz Duda (saksofony) i Piotr Zabrocki (bas) zaprezentuje głównie utwory z wydanej w 2006 roku płyty "Poope Musique". Przed warszawiakami zagrają jeszcze dwie formacje z kręgu znakomicie rozwijającej się sceny postjazzowej - 100nka i Chromosomos.

  Spotkanie z Dehnelem


  18.00
  Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
  Wstęp wolny


  Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem, który opowie o swoich ostatnich wydawnictwach - "Balzakiana" i "Zebrane". Pierwsza z książek to zbiór czterech minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora "Komedii ludzkiej", Balzaka. Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. Druga to obecnie najobszerniejsza prezentacja poezji Philipa Larkina w Polsce. Z poetą, prozaikiem, tłumaczem, współautorem programu kulturalnego "Łosssskot" będzie rozmawiać Piotr Millati, adiunkt na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.

  Szaleństwo we dwoje


  [i]19.00
  Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
  Bilety: 10 zł[i]

  Teatr w blokowisku zaprezentuje dziś sztukę Eugene Ionesco - "Szaleństwo we dwoje". Na scenie para (Iwona Fijałkowska i Maciej Szemiel). Niewiele w tym spektaklu rekwizytów. Główny element scenografii to drewniana, obrotowa szafa. Wiruje po scenie. Można się w niej ukryć, gdy strzelają, może być oknem na świat. Wbrew pozorom wiele się dzieje na scenie, aż kipi od namiętności. Od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok, więc obelgi zamieniają się w czułe słowa. Jedną z najlepszych scen jest zmysłowe tango, pełne pasji i żaru. W rytm muzyki On i Ona rozmawiają ze sobą, kochają się i nienawidzą.

  Niemcy jesienią


  [i]20.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Karnety: 70 i 90 zł[i]

  Dyskusyjny Klub Filmowy Żak rozpocznie dziś nowy cykl, zatytułowany "Niemcy jesienią 2008". Przegląd obejmie czternaście niemieckich filmów archiwalnych od 1921 do 1980 roku. Zobaczymy m.in. filmy Fritza Langa, Fridricha Wilhelma Murnau, Alexandra Kluge'a, Wernera Herzoga czy Rai-nera Wernera Fassbindera. Archiwalne filmy udostępniane DKF zrzeszonym w Polskiej Federacji DKF na pokazy klubowe są objęte zakazem reklamy w mediach, dlatego wstęp na projekcje możliwy jest tylko po zakupie karnetu.

  Jazzowe jam session


  [i]20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny[i]

  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje także gwiazd. W poniedziałkowe wieczory na jam sessions spotkać można takich muzyków jak: saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo